ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարն ընդունել է Արցախի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը սեպտեմբերի 9-ին ընդունել է Արցախի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարար Աշոտ Բախշիյանի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպման օրակարգն ընդգրկում էր հայկական երկու պետությունների գյուղատնտեսության ոլորտում իրականացվող ծրագրերի լայն շրջանակ։
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ հանդիպման կարևոր նպատակներից է քննարկել գյուղատնտեսության ոլորտում իրականացվող ծրագրերը և մինչև տարեվերջ ներկայացնել այն առարկայական համաձայնությունները, որոնք պետք է լինեն հետագա ներդաշնակ գործողությունների հիմքում։ Միաժամանակ նախարարը գոհունակությամբ նշել է, որ մի շարք կետերի շուրջ արդեն իսկ գրանցվել են փոխհամաձայնություններ։
Երկուստեք ընդգծվել է միասնական ուժերով, փոխգործակցությամբ և երկու կողմերում առկա պետական օժանդակության գործիքակազմի կիրառմամբ պարենային անվտանգության և պարենային ապահովության կարևորությունը։ Պարենային անվտանգության ապահովման համատեքստում հստակեցվել է, որ խնդիրը պետք է դիտարկել մեկ ընդհանուր նկարի մեջ և համադրել երկու պետությունների հնաարավորությունները պարենային անվտանգության բարձրացման նպատակով։ Այս առումով Տիգրան Խաչատրյանը նշել է․
«Մեր բոլոր գործողություններն, ի վերջո, երկու կարևոր խնդիր լուծելու նպատակ ունեն՝ Արցախի և Հայաստանի ժողովրդին ապահովելու տեղական արտադրության բավարար քանակությամբ սնունդով, որը միաժամանակ լինի որակյալ։ Եվ կարծում եմ, որ այն մեթոդները, որոնք մեր կողմից մշակված են և որպես ծրագիր առաջարկված կիրառության համար, այդ նպատակին են ծառայում»։
Նախարարը նաև կարևորել է ենթակառուցվածքների դերը՝ նշելով․ «Ենթակառուցվածքները պետք է լինեն պատրաստ և հասանելի գյուղացիական, ֆերմերային տնտեսությունների համար, մյուս կողմից բնակչությունը պետք է պատրաստ լինի այդ ենթակառուցվածքները օգտագործել իրեն անհրաժեշտ ծառայություններ ապահովելու տեսանկյունից»։
Իր խոսքում Աշոտ Բախշիյանը նշել է, որ Արցախի Հանրապետության գյուղատնտեսության և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունների միջև ձևավորվել են շատ ջերմ հարաբերություններ, որոնք կարող են գործնական ոլորտում միասնական հաջողությունների լուրջ խթան հանդիսանալ։
Այնուհետև ԱՀ գյուղատնտեսության նախարարը համառոտ ներկայացրել է Արցախի ագրարային բնագավառում իրականացվող ծրագրերն ու առաջիկա նախաձեռնությունները։ Մասնավորապես, նրա տեղեկացմամբ, Արցախում արդեն իսկ մեկնարկել է համատեղ նախագծված ցորենի արտադրության ծրագիրը՝ հաշվի առնելով Արցախի գյուղատնտեսական ռեսուրսները և ցորենի մշակման առանձնահատկությունները: Ինտնեսիվ այգեգործության ծրագրի շրջանակում տրամադրվել են նախահաշվարկային բոլոր տեղեկանքները և փաստաթղթերը, արցախյան կողմը համանման ծրագիրը բերել է նախագծային տեսքի: Ջերմատնային տնտեսությունների ներդրման ոլորտում ուսումնասիրվել է Հայաստանում գործող պետական աջակցության ծրագիրը, Արցախում նախատեսվող ծրագիրը ևս բերվել է նախագծային տեսքի:
Խելացի անասնաշենքերի կառուցման ծրագիրը տրամադրված տեղեկատվության հիման վրա արցախյան կողմը բերել է նախագծային տեսքի: ԱՀ գյուղատնտեսության նախարարության կողմից կկրկօրինակվի նաև խոշոր եղջերավոր կենդանիների համարակալման ծրագիրը։
ԱՀ գյուղատնտեսության նախարարության ուուշադրության կենտրոնում է նաև սպանդանոցային մորթը: Հանդիպման ընթացքում ԱՀ գործընկերներին պարզաբանումներ են ներկայացվել սպանդանոցների քարտեզագրման, նոր սպանդանոցների հիմնման պետական աջակցության մեխանիզմների վերաբերյալ: Անասնաբուժության ոլորտում քննարկվել են երկու պետություններում միջսահմանային հիվանդությունների կանխարգելմանն առնչվող հարցեր: Սպանդանոցների կառուցումը խթանելու նպատակով նախագծվել է համապատասխան աջակցության ծրագիր:
Քննարկվել են նաև գյուղատնտեսության որոտում նոր ներդրումների ներգրավմանը, պետական աջակցության գործիքակազմի ենթակառուցվածքների զարգացմանը, վերամշակման ոլորտներում առավել արդյունավետ քաղաքականության իրականացմանն առնչվող հարցեր։
Արցախյան պատվիրակությանն ընդունել է նաև ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը։ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են գյուղատնտեսության օրակարգին առնչվող մի շարք հարցեր։ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրել է արցախցի գործընկերների հետ մինչ այժմ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների ընթացքն ու հետագա անելիքները։

Министр экономики РА принял министра сельского хозяйства Республики Арцах
Министр экономики Армении Тигран Хачатрян 9 сентября принял делегацию во главе с министром сельского хозяйства Республики Арцах Ашотом Бахшияном.
Повестка встречи включала широкий круг программ, осуществляемых в сфере сельского хозяйства двух армянских государств.
Приветствуя гостей, министр экономики Армении Тигран Хачатрян отметил, что одной из важных целей встречи является обсуждение программ, осуществляемых в сфере сельского хозяйства. Необходимо до конца года представить те предметные соглашения, которые должны быть в основе дальнейших согласованных действий. В то же время министр с удовлетворением отметил, что по ряду пунктов взаимные договоренности уже достигнуты.
Обе стороны подчеркнули важность продовольственной безопасности и продовольственного обеспечения, достигнутых совместными усилиями, взаимодействием и применением имеющегося с обеих сторон инструментария государственной помощи. В контексте обеспечения продовольственной безопасности было уточнено, что проблему нужно рассматривать в одной общей схеме и для повышения продовольственной безопасности сопоставлять возможности двух государств. Тигран Хачатрян по этому поводу отметил:
“Все наши действия, в конце концов, преследуют цель решить две важные задачи - обеспечить народ Арцаха и Армении достаточным количеством продуктов местного производства, которые в то же время будут и качественными. И я думаю, что те методы, которые разработаны нами и предложены для применения в качестве программы, служат именно этой цели”.
Министр также отметил важность роли инфраструктур, отметив: “Инфраструктуры должны быть готовы и доступны крестьянским, фермерским хозяйствам, с другой стороны, и население должно быть готово использовать эти инфраструктуры для обеспечения необходимых ему услуг”.
В своей речи Ашот Бахшиян отметил, что между министерствами сельского хозяйства и экономики Республики Арцах сформировались очень теплые отношения, которые могут стать серьезным стимулом для совместных успехов на практике.
Затем министр сельского хозяйства НКР кратко представил программы и предстоящие инициативы, осуществляемые в аграрной сфере Арцаха. В частности, в Арцахе уже стартовала совместная программа засева пшеницы, с учетом сельскохозяйственных ресурсов Арцаха и особенностей обработки пшеницы. В рамках программы “Интенсивное садоводство” были предоставлены все сметы и документы, арцахская сторона привела подобную программу к проектному виду. В сфере внедрения тепличных хозяйств изучена действующая в Армении программа государственного содействия. Программа, намеченная в Арцахе, также приведена в проектный вид.
На основе предоставленной информации программа строительства умных ферм также приведена к проектному виду. Минсельхоз республики Арцах повторит также и программу нумерации крупного рогатого скота.
В центре внимания Министерства сельского хозяйства Республики Арцах находятся также и скотобойни. В ходе встречи коллегам из Республики Арцах были представлены разъяснения по поводу картографии скотобоен, механизмов государственного содействия строительству новых скотобоен. В сфере ветеринарии были обсуждены вопросы предотвращения трансграничных заболеваний в двух государствах. С целью стимулирования строительства скотобоен разработана соответствующая программа содействия.
Были обсуждены также вопросы, касающиеся привлечения в сельскохозяйственную сферу новых инвестиций, развития инструментария государственного содействия, реализации более эффективной политики в сферах переработки.
Арцахскую делегацию принял также и вице-премьер Армении Тигран Авинян. В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся повестки сельского хозяйства. Министр экономики Армении Тигран Хачатрян представил ход и дальнейшие действия по договоренностям, достигнутым с арцахскими коллегами.