Ռոբերտ Քոչարյանի՝ քաղաքականություն վերադառնալու միակ ճանապարհը դատաքննության պրոցեսին չխոչընդոտելն է․Անդրանիկ Քոչարյան (տեսանյութ)
«Մարտի 1-ի դատավարությունը Ռոբերտ Քոչարյանի և նրա պաշտպանական թիմի թեթև ձեռքով վերածվել է ֆարսի, դրանում բոլորս տարիուկես համոզվում ենք»,-այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, Մարտի մեկի գործով փաստահավաք խմբի նախկին անդամ Անդրանիկ Քոչարյանը՝ պատասխանելով «Ա1+»-ի հարցին Մարտի 1-ի իրավահաջորդների՝ դատավարությանը չմասնակցելու որոշման վերաբերյալ․
«Հիմա Ռոբերտ Քոչարյանը փոխանակ գնա դատաքննական փուլ, փորձի իր առջև դրված մեղադրանքները, նաև այն զինվորականների՝ Սերյան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի մեղադրանքների բացատրությունները կա՛մ հերքել, կա՛մ ապացուցել, Ռոբերտ Քոչարյանը վերցրել է այլ տակտիկական իրավական գործնթաց՝ խափանման միջոցների անվերջ շրջապտույտների միջոցով և ոնց որ թե դատավորին դա սկսել է դուր գալ այն աստիճան, որ Ռոբերտ Քոչարյանը իր վերջին դարակազմիկ հանդիպման ընթացքում ասաց՝ երեքշաբթի օրերը ես իմ օրակարգից ջնջել եմ։ Նա մի շատ տարօրինակ բան էլ ասաց՝ ես չեմ հասկանում՝ ինձ ինչի մեջ են մեղադրում, այդ դեպքում մեղադրանք կա պաշտպանության նախարարի և գլխավոր շտաբի պետի հասցեին, ինքը չգիտի՞՝ նրանց ինչո՞ւ են մեղադրում, 0038 հրամանը օդի՞ց է եկել»։
Քոչարյանի խոսքով՝ կամ դատավորը պետք է իրեն ընձեռնված հնարավորությունների շրջանակում շատ արագ մտնի դատաքննական փուլ, կամ Ռոբերտ Քոչարյանը չպիտի այլևս խոսի քաղաքականություն վերադառնալու մասին․
«Իր քաղաքականություն վերադառնալու միակ ճանապարհը դատաքննության պրոցեսին չխոչընդոտելն է»։
Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով՝ հեղափոխությունից հետո դատական համակարգը պետք է իր մեջ ուժ գտներ ինքնամաքրման և ինքնադրսևորման մեխանիզմներ գտնելու։

Единственный путь возвращения в политику для Роберта Кочаряна – не препятствовать процессу судебного разбирательства: Андраник Кочарян (видео)
Поддержи А1+!«Судопроизводство по делу 1-го Марта с легкой руки Роберта Кочарян и его группы адвокатов превратилось в фарс, в этом все мы уже полтора года убеждаемся»,- об этом во время беседы с журналистами в НС заявил депутат НС от фракции «Мой шаг», бывший член группы по сбору фактов по делу Первого Марта Андраник Кочарян, отвечая на вопрос «А1+» о решении правопреемников 1-го Марта не участвовать в судебном процессе:
«Сейчас Роберт Кочарян вместо того, чтобы войти в стадию судебного расследования, попытаться опровергнуть или доказать стоящие перед ним обвинения, а также разьяснения обвинений военных Сейрана Оганяна, Юрия Хачатурова, прибегнул к другому тактическому правовому процессу - посредством бесконечных поворотов мер пресечения и похоже судье это начало нравиться настолько, что Роберт Кочарян во время своей последней эпохальной встречи сказал: я стер со своей повестки вторники. Он скзал еще одну очень странную вещь: я не понимаю, в чем меня обвиняют, тогда как есть обвинение в адрес министра обороны и начальника генерального штаба, он не знает, почему их обвиняют? Приказ 0038 спустился с воздуха?».
По словам Кочаряна, либо судья должен в рамках предоставленных ему возможностей очень быстро вступить в стадию судебного процесса, либо Роберт Кочарян не должен более говорить о возвращении в политику:
«Единственный путь его возвращения в политику - не препятствовать процессу судебного разбирательства».
По словам Андраника Кочаряна, после революции судебная система должна была найти в себе силы, чтобы найти механизмы самоочищения и самопроявления.