«Հասարակ ՀՀ քաղաքացիներ ենք, ովքեր ցանկանում են ազատ տեղաշարժ». բողոքի ակցիա կառավարության դիմաց (տեսանյութ)
Կառավարության մոտ արդեն տևական ժամանակ բողոքի ակցիա են իրականացնում ՀՀ այն քաղաքացիները, ովքեր ցանկանում են մեկնել Ռուսաստանի Դաշնություն։ Նրանք պնդում են, որ այստեղ աշխատանք չունեն: Բացի այդ՝ նշում են, որ շատերն իրենց ընտանիքներին թողել են այնտեղ։
Քաղաքացիները պահանջում են հանդիպում վարչապետի կամ փոխվարչապետի հետ։ Մեր դիտարկմանը, թե Կառավարությունից հորդորում են մնալ մեր երկրում, հիմնվել և աշխատել այստեղ, հավաքված քաղաքացիներից Արթուր Ոսկանյանն արձագանքեց, թե չեն կարող ապրել 100-120 հազար դրամ աշխատավարձով։ Համապատասխան պայմանների դեպքում պատրաստ են մնալ և շարունակել ապրել այստեղ։
Հավաքվածներից մի կին նշեց՝ ուզում է գնալ, ամուսնուն և տղային տեսնել, քանի որ տևական ժամանակ չի տեսել։
Արթուր Ոսկանյանի խոսքով՝ իրենց մոտ 3000 քաղաքացի է դիմել, ովքեր այս պահին սպասում են սահմանների բացվելուն։ Նրանց համար որեւէ տարբերություն չկա՝ ցամաքային, թե օդային սահմանով կմեկնեն:
«Մենք հասարակ ՀՀ քաղաքացիներ ենք, ովքեր ցանկանում են ազատ տեղաշարժ»,- նշեց Ոսկանյանը։
Քաղաքացիները կառավարության մոտ են եկել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի լուսանկարով և գրություններով, թե պահանջում են բանակցել Ռուսաստանի հետ։

«Мы – простые граждане РА, которые хотят свободного передвижения»: акция протеста напротив правительства (видео)
Напротив Правительства уже длительное время проводят акцию протеста та граждане РА, которые хотят выехать в Российскую Федерацию. Они утверждают, что здесь у них нет работы. Кроме того, отмечают, что многие оставили там свои семьи.
Граждане требуют встречи с премьер-министром или вице-премьером. На наше наблюдение, что Правительство призывает остаться в нашей стране, обосноваться и работать здесь, один из собравшихся граждан Артур Восканян ответил, что они не могут жить на зарплату в 100-120 тысяч драмов. При соответствующих условиях они готовы остаться и продолжить жить здесь.
Одна из женщин отметила: она хочет уехать, увидеть мужа и сына, так как долго не видела их.
По словам Артура Восканяна, к ним обратились 3000 граждан, которые в настоящий момент ждут открытия границ. Для них нет разницы, выехать через наземную или воздушную границу.
«Мы – простые граждане РА, которые хотят свободного передвижения», - отметил Восканян.
Граждане пришли к зданию правительства с фотографиями премьер-министра Никола Пашиняна и президента РФ Владимира Путина и с надписями о том, что они требуют проведения переговоров с Россией.