118742727_2736198686621243_7229132339527216181_n
Օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում հանրապետությունում գրանցվել է ալկոհոլային թունավորման 23 դեպք, այդ թվում 11-ը՝ մահվան ելքով: Այդ մասին Ֆեյսբուքի իր էջում հայտնում է Առողջապահության նախարարի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը:
23 դեպքից 17-ը (որից 8-ը՝ մահվան ելքով) գրանցվել են Արմավիրի մարզում, բոլորն էլ օգտագործել են նույն վայրից ձեռք բերված ոչ գործարանային արտադրության օղի:
Մնացած 6 դեպքերն արձանագրվել են Երևանում, որից 3-ը՝ մահվան ելքով: Բոլոր տուժածներն օգտագործել են բժշկական սպիրտ:
Տուժածները տեղափոխվել են հանրապետության տարբեր բժշկական կազմակերպություններ. 3-ը՝ Արմավիրի ԲԿ (3-ը` մահացած), 17-ը՝ Արմենիա ՀԲԿ (8-ը` մահացած), 2-ը՝ Թիվ 1 համալսարանական կլինիկա, 1-ը՝ Էրեբունի ԲԿ:
12 պացիենտից 3-ը գտնվում են ծայրահեղ ծանր վիճակում, այդ թվում 2-ը՝ միացված են արհեստական շնչառության սարքին, 3–ը՝ ծանր վիճակում, 2-ը՝ միջին ծանրության և 2 անձ՝ դեռևս առանց կլինիկական նշանների: Եվս 1-ը գրավոր հրաժարվել է բուժօգնությունից և դուրս է գրվել Արմենիա ՀԲԿ-ից:
Ներկայումս աշխատանքներ են իրականացվում ալկոհոլային խմիչք օգտագործողների շրջանակը պարզելու և կանխարգելիչ միջոցառումներ ձեռնարկելու ուղղությամբ:

118742727_2736198686621243_7229132339527216181_n
В период с 31 августа по 1 сентября в Армении зарегистрировано 23 случая алкогольного отравления, в том числе 11 случаев с летальным исходом. Об этом на своей странице в Facebook написала пресс-секретарь министра здравоохранения Армении Алина Никогосян.
«17 из 23 случаев заболевания (8 из которых - со смертельным исходом) зарегистрированы в Армавирской области, во всех случаях был употреблен алкоголь не заводского производства, приобретенный в одном и том же месте. Остальные 6 случаев были зарегистрированы в Ереване (3 из которых - со смертельным исходом). Все пострадавшие употребляли медицинский спирт», - написала Никогосян.
«3 из 12 пациентов находятся в критическом состоянии, в том числе 2 подключены к аппаратам ИВЛ, 3 пациента - в тяжелом состоянии, 2 пациента - в состоянии средней тяжести, а у 2 человек отсутствуют клинические признаки. Еще один человек отказался от медицинской помощи письменно и был выписан из клиники. В настоящее время проводится работа по выявлению круга лиц, употребивших алкоголь указанного производства, и принятию профилактических мер», - отметила Алина Никогосян.