010920Pargevatrum (2)
Արցախի Հանրապետության օրվա կապակցությամբ սեպտեմբերի 1-ին Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել պարգևատրման հանդիսավոր արարողություն:
Նախագահը պետական բարձր պարգևներ է հանձնել Պաշտպանության բանակի զինծառայողների, ազատամարտիկների, Ազգային անվտանգության ծառայության, ոստիկանության, արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության աշխատակիցների, առողջապահության, կրթության, գիտության ոլորտների ներկայացուցիչների:
Գիտության, կրթության և առողջապահության բնագավառներում ունեցած նշանակալի ավանդի համար մի խումբ անձանց շնորհվել են ԼՂՀ պատվավոր կոչումներ:
Գեներալ-մայորի զինվորական կոչում է շնորհվել ՊԲ զինծառայողներ Կարեն Շաքարյանին, Կարեն Առստամյանին և Սամվել Պողոսյանին և ԱԱԾ տնօրենի առաջին տեղակալ Արայիկ Գրիգորյանին:
Արդարադատության երրորդ դասի պետական խորհրդականի դասային աստիճան է շնորհվել ԱՀ գլխավոր դատախազի տեղակալներ Էրիկ Վերդիյանին և Սասուն Գաբրիելյանին:
Նախագահ Հարությունյանը շնորհավորել է պարգևատրվածներին ու նշել է, որ սեպտեմբերի 2-ը պատմական օր է, համազգային հպարտության, հայ ժողովրդի արցախյան հատվածի երբեմնի ոտնահարված իրավունքների վերականգնման և արժանապատիվ ներկան ու ապագան խորհրդանշող օր:
«Միասնականությունը և ներդաշնակությունը համազգային գաղափարի շուրջ, որ դրսևորեց հայ ժողովուրդն այդ փուլում, օրինակելի էր»,- ընդգծել է երկրի ղեկավարը՝ հավելելով, որ այսօր, առավել քան երբևէ, մեր ազգային հավաքական ուժի շնորհիվ պետք է  կառուցենք մեր երազանքների Հայրենիքը:
Խոսելով անելիքների մասին՝ Արայիկ Հարությունյանը շեշտել է, որ պետականությունը պետք է պաշտպանել, շարունակաբար ամրապնդել ու զարգացնել, որի համար առկա է ամենակարևոր նախադրյալը՝ մարդկային ռեսուրսը:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:

010920Pargevatrum (2)
По случаю Дня Республики Арцах 1 сентября в резиденции президента Арцаха состоялась торжественная церемония награждения.
Арутюнян вручил высокие государственные награды военнослужащим Армии обороны, азатамартикам, сотрудникам Службы национальной безопасности, Полиции, Государственной службы по чрезвычайным ситуациям, общественным деятелям, представителям сфер здравоохранения, образования, науки.
Группе лиц были присвоены почетные звания НКР за значительный вклад в сферы науки, образования и здравоохранения.
Военное звание генерал-майора присвоено военнослужащим Армии обороны Карену Шакаряну, Карену Арустамяну, Самвелу Погосяну и первому заместителю директора СНБ Араику Григоряну.
Классный чин государственного советника третьего класса присвоен заместителям генерального прокурора республики Эрику Вердяну и Сасуну Габриеляну.
Араик Арутюнян поздравил награжденных и отметил, что 2 сентября - исторический и символический день общенациональной гордости, восстановления некогда попранных прав арцахской части армянского народа и день нашего достойного настоящего и будущего.
"Единство и гармония вокруг общенациональной идеи, которые продемонстрировал армянский народ на этом этапе истории, достойны подражания", - подчеркнул глава государства, добавив, что сегодня, как никогда, благодаря нашей национальной собирательной силе мы должны построить родину нашей мечты.
Говоря о планах на будущее, Араик Арутюнян подчеркнул, что государственность нужно защищать, последовательно укреплять и развивать, для чего имеется самая главная предпосылка - человеческий ресурс.
На встрече присутствовали предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Паргев Мартиросян, высшие должностные лица республики.