«Իրավունք ունեք մեզ մեղադրելու, որ մենք ուժ չենք գործադրել և հեշտ հանձնել ենք իշխանությունը». Մարգարիտ Եսայան (տեսանյութ)
«1150 զոհի մեղավորը Նիկոլ Փաշինյանն է՝  իր Առողջապահության նախարարով, էտքանը տեղի է ունեցել անգործության հետևանքով»,-համոզված է ՀՀԿ անդամ, նախկին պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը։
Նրա համար անընդունելի է, որ համավարակի առաջին իսկ պահից շատ ներկայացված ծրագրեր՝ հաղթահարելու և օժանդակելու իշխանություններին, մնացին անպատասխան.
«Նույնիսկ ՀՀԿ-ն ծրագիր ներկայացրեց, բայց իրենք երևի ամեն ինչ գիտեին, մերժեցին։ Առողջապահությունը ակնառու խնդիրների առաջ կանգնած է, իսկ այդ համակարգի ղեկավարը գնում է արձակուրդ և սմայլիկներով նկար հրապարակում։ Նույնպիսի վիճակում է և կրթությունը»։
Նա  կարծում է՝ շարունակվում է «մերոնց-ձերոնց», «քայլածների-չքայլածների», «ներկա-նախկինների» հասարակությանը բաժանելու միտումը.
«Իրականում սա  ոչ թե հեղա, այլ  խեղափոխություն է, եկել է, քանդում է և ասում է՝ աշխարհի կենտրոնը ես եմ։  Իսկ ՀՀ-ում տնտեսությունը ավերվում է»։
Նա համոզված է՝ ունենք հասարակություն, որը դեռևս սպասում է, համոզված են՝ այսպես շարունակել չի կարելի և ինքը կոչ է անում ոտքի կանգնել։ Ասում է՝ մեր ժողովուրդը իր տեսակով հեղափոխական չէ.
«Էն մարդիկ, ովքեր մեր ու իմ հրաժարականն էին պահանջում, հիմա մոլորված են, հիասթափված են։ Իրավունք ունեք մեզ մեղադրելու, որ մենք ուժ չենք գործադրել և հեշտ հանձնել ենք իշխանությունը։ Սակայն քաղաքական ուժերի պահվածքը նայելով ինչ-որ պրոցեսներ ընթանում են»,- ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է իրենց կուսակցությանը, ապա իրենք արդեն ակտիվ գործընթացների մեջ են։
Սերժ Սարգսյանի ասուլիսների շարքը շարունակվելու է, որոնց ընթացքում, ըստ նրա,  բացահայտվելու են այնպիսի ճշմարտություններ, որոնց մասին պատկերացումներ չունենք։
«Նրա սիրտը ցավում է, նա ինքը կխոսի ու կներկայացնի այնպիսի իրականություններ, որ կզարմանաք։ Փորձանքի մեջ ենք ընկել։ Ամբողջ կառավարության հրաժարական պետք է լինի, արտահերթ ընտրություններ պետք է լինեն։ Վստահ եմ որ քաղաքական ուժերը կմիավորվեն, մենք իրավունք չունենք երկար հանդուրժելու էս իշխանությանը»,-ասաց նա։

«Вы имеете право обвинить нас в том, что мы не применили силу и легко передали власть»: Маргарит Есаян (видео)
«В 1150 жертвах виновен Никол Пашинян, со своим министром здравоохранения, это произошло вследствие бездействия», - убеждена член РПА, бывший депутат Маргарит Есаян.
Для нее неприемлемо то, что программы, представленные с первого же момента пандемии – для преодоления и помощи властям, остались без ответа.
«Даже РПА представила программы, но они, наверное, знали все, отказали. Здравоохранение стоит перед очевидными проблемами, а руководитель системы уходит в отпуск и публикует фотографию со смайликами. В таком же состоянии и образование».
Она считает, что продолжается тенденция разделения общества на «наших – ваших», «шагавших – не шагавших», «нынешних – прежних».
«В действительности, это – не революция, а недоразумение, он пришел, разрушает и говорит, что центр мира – это я. А экономика в РА разрушается».
Она уверена, что у нас есть общество, которое еще ждет, уверено: так нельзя продолжать, и она призывает подняться на ноги. Говорит: наш народ по своему типу не революционный:
«Люди, которые требовали нашей и моей отставки, сейчас запутались, разочаровались. Они имеют право обвинять нас  в том, что мы не применили силу и легко передали власть. Однако, если смотреть на поведение политических сил, какие-то процессы происходят», - сказала она.
Что касается их партии, они уже в активных процессах.
Цикл пресс-конференций Сержа Саркисян продолжится, во время которых, по ее словам, будут раскрыты такие истины, о которых у нас нет представления.
«У него болит сердце, он сам скажет и представит такие реалии, что удивитесь. Мы попали в беду. Должна быть отставка всего правительства, внеочередные выборы. Я уверена, что политические силы объединятся, мы не имеем права долго терпеть эту власть», - сказала она.