Քաղաքապետարանը՝ Ռայնիսի 1 շենքի բնակիչների խնդրի մասին (տեսանյութ)
«Պայթյունը լսվեց հյուրասենյակի կողմից, ապակիները կոտրվեցին: Ծնողներիս ձայն տալով՝ միանգամից խոհանոցի պատուհանից դուրս ենք թռել: Հետո արդեն հասկացանք, որ շենքի մի հատվածը չկա»,-ասում է Ռայնիսի փողոցի 1 շենքի բնակիչ Արմինե Գևորգյանը:
Արմինեն ընտանիքի հետ, մինչև երեկ բնակվում էր Ռայնիսի փողոցի 1 հասցեում՝ 5-րդ մուտք, առաջին հարկ: Նրանք և պայթունից հետո տուժած ևս 8 ընտանիք Երևանի քաղաքապետի հանձնարարությամբ ժամանակավորապես տեղափոխվեցին երևանյան հյուրանոցներից մեկը: Բնակիչներից ոմանք էլ նախընտրել էին ազգականների տանը հյուրընկալվել:
«Հյուրասենյակը մենք կիսել և օգտագործում էինք նաև որպես  ննջասենյակ: Պայթյունից արթնացանք և տեսանք, որ օդում կախված ենք: Հրաշքով ենք փրկվել»,-նշում է մեկ այլ բնակիչ:
Հյուրանոցում բնակիչներին տեսակցել է  Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի ղեկավարը,  հետաքրքրվել առողջական վիճակով և, թե ինչ կարիքներ ունեն:
«5-րդ մուտքի 12 բնակարաների 29 բնակիչները, որոնցից 5-ն անչափահասներ էին տեղավորված են այս պահին: Առաջիկա նրանց համար կվարձակալենք բնակարաններ»,-ասում է Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի ղեկավար Կարեն Հակոբյանը:
Ուժգին պաթյունից շենքը մասնակի փլուզվել էր: «Ո՞վ, ինչու՞ և ինչպե՞ս» հարցերի պատասխանները կտա հետաքննությունը: Մինչ այդ բնակիչները դեպքի մասին գիտեն միայն պտտվող խոսակցություններից:
«Գազի արտահոսք, ինքնահրկիզման պատճառով պայթյուն. տարբեր վարկածներ են շրջանառվում»,-նշում են բնակիչները:
Երեկ շենքի մուտքերում, սեյսմիկ ուսումնասիրություն է արվել: 5-րդ մուտքը մասնագետների կարծիքով վերականգնման ենթակա չէ:
«Առաջինից երրորդ շքամուտքերում որևէ ճաք չեմ նկատել և  տեխնիկական վիճակը բավարար է, չորրորդ մուտքի համար պետք է լրացուցիչ մանրակրկիտ հետազոտություն արվի, իսկ հինգերորդը ամբողջությամբ ենթակա է ապամոնտաժման»,-նշում է ԱԻՆ «Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի կառուցվածքների սեյսմակայունության վարչության պետի տեղակալ Գուրգեն Նամալյանը:
Այսօր շենքի բնակիչների մի մասն արդեն վերադարձել է բնակարաններ: Չնայած պայթյունի ալիքը նաև նրանց տներ էր հասել, կոտրել ապակե պատուհանները:
Երևանի քաղաքապետարանը ԱԻՆ և Ոստիկանության հետ տեղում աշխատանքները շարունակում է: Տարածքն առայժմ մաքրվում է, հետո էլ ամբողջությամբ կսահմանազատվի:
«Առաջնահերթ պետք է լուծենք բնակիչների համար ջրի, հոսանքի և գազի մատակարարման խնդիրը» , - ընդգծում է քաղաքապետի խորհրդական Կամո Արեյանը:
Պայթյունը խլեց բնակիչներից մեկի կյանքը, երկու քաղաքացիները, որոնք երեկ անմիջապես տեղափոխվել էին «Հերացի» թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոց, շարունակում են գտնվել վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Կնոջ վիճակը միջին ծանրության է, տղամարդը՝ ծայրահեղ ծանր: Այսօր կրկնակի հրավիրվել է այրվածքաբան»,- նշում է «Հերացի» թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոցի տնօրեն, գլխավոր բժիշկ Արեն Բաբլումյանը:
Ռայնիսի փողոցում տեղի ունեցածին Կառավարության այսօրվա նիստում անդրադարձավ Հանրապետության վարչապետը: Կառավարությունն ու քաղաքապետարանն այժմ քննարկում են  առանց տանիքի մնացած բնակիչների խնդիրը:

Мэрия – о проблеме жильцов здания по адресу Райниса 1 (видео)
«Взрыв раздался со стороны гостиной, разбились стекла. Сразу выпрыгнули из кухонного окна. Потом поняли, что части здания нет», - говорит жительница дома по адресу Райниса 1 Армине Геворгян.
Армине с семьей до вчерашнего дня проживала по адресу Райниса 1, 5-й подъезд, первый этаж. Их и еще 8 семей, пострадавших от взрыва, по распоряжению мэра Еревана, временно разместили в одной из ереванских гостиниц. Некоторые жители предпочли погостить дома у родственников.
«Мы поделили гостиную и использовали также как спальню. Проснулись от взрыва и увидели, что висим в воздухе. Чудом спаслись», - отмечает другой житель.
В гостинице жильцов навестил глава административного района Канакер-Зейтун, поинтересовался состоянием здоровья и нуждами.
«29 жильцов 12-и квартир 5-го подъезда, среди которых 5 несовершеннолетних, в настоящий момент размещены. В ближайшее время мы арендуем для них квартиры», - говорит глава административного района Канакер-Зейтун Карен Акопян.
От сильного взрыва здание частично обвалилось. Ответы на вопросы «Кто, почему и как?» даст расследование. До этого жильцы знают о происшествии только из слухов.
«Утечка газа, взрыв из-за самосожжения – разные версии ходят», - отмечают жильцы.
Вчера в подъездах здания было проведено сейсмическое исследование. По мнению специалистов, 5-й подъезд не подлежит восстановлению.
«В подъездах с первого по третий я не заметил ни трещины, и их техническое состояние удовлетворительное, для четвертого подъезда должно быть проведено дополнительное  детальное исследование, а пятый полностью подлежит демонтажу», - отмечает заместитель начальника Управления сейсмоусточивостью структур ГНКО «Территориальная служба сейсмической защиты» МЧС Гурген Намалян.
Сегодня часть жильцов здания уже вернулись в квартиры. Несмотря на то, что волна от взрыва добралась и до их домов, разбила стеклянные окна.
Мэрия Еревана, с МЧС и Полицией продолжает работу на месте происшествия. Территория пока очищается, затем будет полностью огорожена.
«В первую очередь мы должны решить проблему снабжения жильцов водой, электричеством и газом», - подчеркивает советник мэра Камо Ареян,
В результате взрыва один из жильцов погиб, двое граждан, которые вчера были перемещены в университетскую больницу «Гераци» номер 1, продолжают находиться в реанимационном отделении.
«Состояние женщины средней тяжести, мужчины – крайне тяжелое. Сегодня вновь был приглашен специалист по ожогам», - отмечает директор, главный врач университетской больницы «Гераци» номер один Арен Баблумян.
К происшествию на улице Райниса сегодня на заседании правительства обратился премьер-министр. Правительство и мэрия сейчас обсуждают проблему жильцов, оставшихся без крова.