Հուլիսի դրությամբ՝ ՀՀ-ում աշխատող քաղաքացիների համախառն աշխատավարձի ֆոնդը կազմել է 127 մլրդ 391 մլն ՀՀ դրամ. վարչապետ
2020 հուլիսին Հայաստանի Հանրապետությունում աշխատող քաղաքացիների համախառն աշխատավարձի ֆոնդը կազմել է 127 մլրդ 391 մլն ՀՀ դրամ. սա այն գումարն է, որ վճարվել է գործավորներին եւ որի դիմաց եկամտային հարկ է հաշվարկվել: Նույն ցուցանիշը 2020թ. հունիսին կազմել է 120 մլրդ 846 մլն դրամ, իսկ 2019թ. հուլիսին՝ 117 մլրդ 627 մլն դրամ:
Ճշգրտված տվյալներով՝ եթե 2019թ. հուլիսին համախառն աշխատավարձը բաշխվել է 606 հազար 465, իսկ 2020 թվականի հունիսին 609 հազար 302 աշխատատեղերի միջեւ, ապա 2020 թվականի հուլիսին աշխատավարձի հիմնադրամի բաշխմանը մասնակցել է 613 հազար 62 աշխատատեղ:
Եթե 2019թ. հուլիսին մեկ աշխատատեղին բաժին հասած միջին աշխատավարձը կազմել է 193 հազար 955 դրամ, 2020 թվականի հունիսին՝ 198 հազար 335 դրամ, 2020 թվականի հուլիսին այդ թիվը կազմել է արդեն 207 հազար 795 դրամ:
Հիշեցնեմ, որ 2020 թվականի ապրիլից ի վեր կառավարությունը ընդունել է մի շարք հակաճգնաժամային միջոցառումներ, որոնց նպատակը աշխատատեղերի պահպանումն է եւ աշխատավարձերի անկումը կանխելը:
Պաշտոնական այս թվերը ապացուցում են, որ այդ միջոցառումները արդյունավետ են եղել: Ուզում եմ հիշեցնել, որ վերը նշված թվերը ձեւավորվել են բացառապես տնտեսվարողների ներկայացրած հաշվետվությունների հիման վրա եւ այս թվերը ընկած են տնտեսվարողների հարկային պարտավորությունների հիմքում:

По положению на июль, валовой фонд заработной платы составил 127 млрд 391 млн драмов РА: премьер-министр
Фонд валовой заработной платы в Республике Армения в июле 2020 года, составил 127 млрд 391 млн драмов. Об этом на своей странице в Facebook написал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
“Это та сумма, которая была выплачена работникам и с которой рассчитан подоходный налог. Тот же показатель в июне 2020 года  составил 120 млрд 846 млн драмов,  в июле 2019 года - 117 млрд 627 млн драмов. По уточненным данным, в июле 2019 г. валовая зарплата была распределена между 606 465 работающими, в июне 2020 года - между 609  302 рабочими местами, затем в июле 2020 года  фонд зарплаты был распределен между 613 062 рабочими местами. В июле 2019 г. средняя зарплата одного работника составила 193 тыс. 955 драмов, в июне 2020 года - 198  335 драмов, в июле 2020 года эта цифра составила уже 207 795 драмов”, - сообщил Пашинян.
Он отметил, что с апреля 2020 года правительство приняло ряд антикризисных мер, целью которых было сохранение рабочих мест и предотвращение снижения зарплат. Премьер-министр написал, что эти официальные данные доказывают, что эти меры были эффективными. Он подчеркнул, что вышеуказанные данные составлены на основе отчетов, представленных хозяйствующими субъектами, и эти цифры лежат в основе налоговых обязательств хозяйствующих субъектов.