Մենք հեղափոխություն ենք արել, մեր ժողովուրդը պիտի ավելի լավ ապրի, բայց այս ամենը դրա մասին չի խոսում․ Երվանդ Երզնկյանն ահազանգում է (տեսանյութ)
Աղբյուր Սերոբ 7 հասցեի բնակիչներն ահազանգում են` իրենց բակում բարձրահարկ շենք է կառուցվում, որն, ըստ նրանց, ամբողջովին փակելու է իրենց շենքը։ Բնակիչները ստորագրահավաք են կազմակերպել, դիմել են տարբեր գերատեսչությունների, այսօր էլ հանդիպում ունեցան Կադաստրի կոմիտեի նախկին նախագահ, ճարտարապետ Սարհատ Պետրոսյանի հետ, նրան ուղղեցին իրենց հուզող հարցերը։
Բնակիչները մտահոգություն հայտնեցին, որ ամբողջ տարածքում չկա խաղահրապարակ, այգի, տեղ, որտեղ երեխաները կարող են իրենց ժամանակը անցկացնել, մինչդեռ, իրենց շենքի հարկից հատվածում նման վայրեր կառուցելու փոխարեն պատրաստվում են էլիտար շենք կառուցել։
Սարհատ Պետրոսյանն իր հերթին բնակիչների հետ զրույցում նշեց, որ շարունակվում է հին տրամաբանությունը՝ շինթույլտվություններ են տրվում առանց երկար-բարակ մտածելու։
Նրա խոսքով՝ նման դեպքերի բարձրաձայնումը կարող է նախադեպային լինել, որպեսզի այլևս չտրվեն նման շինթույլտվություններ։
«Ռեստարտ» ուսանողական նախաձեռնության անդամ, Աղբյուր Սերոբ 7 հասցեում գտնվող շենքի բնակիչ Դավիթ Պետրոսյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց՝ շենքի կառուցումը խաթարում է տարածքում ապրող մարդկանց արժանավայել ապրելու իրավունքը․
«Մենք հույսեր ունեինք, որ այս հատվածը միգուցե վերածվի կանաչ տարածության, խաղահրապարակի, բայց պարզվեց, որ քանդվում է, ու դրա փոխարեն ինչ-որ բազմաբնակարան շենք է կառուցվում առանց որևէ ծանուցման, բնակիչների կարծիքը հաշվի առնելու»։
Կոմպոզիտոր, դիրիժոր, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Երվանդ Երզնկյանը ևս նշված շենքի բնակիչ է, վերջինս լրագրողների հետ զրույցում մտահոգություն հայտնեց, որ առնվազն երկու տարի ստիպված են լինելու ապրել աղմուկի և փոշու պայմաններում։
Կոմպոզիտորը հարց բարձրացրեց, թե 2-3 հոգու հարստանալու համար ինչու՞ բնակիչները պետք է տուժեն,Երզնկյանը նաև կասկած հայտնեց կոռուպցիոն ռիսկերի մասին․
«Ես չեմ ուզում մտածել, որ հեղափոխական երկրում այնպիսի վիճակ է, ինչպես նախկինում, ես հավատում եմ, որ եթե մենք հեղափոխություն ենք արել, ապա մեր ժողովուրդը պիտի ավելի լավ ապրի, բայց այս ամենը դրա մասին չի խոսում»։

Мы сделали революцию, наш народ должен жить лучше, но все это не говорит об этом: Ерванд Ерзнкян бьет тревогу (видео)
Жители по адресу Ахпюр Сероб 7 бьют тревогу: у них во дворе строят высотное здание, которое, по их словам, полностью закроит их дом. Жители организовали сбор подписей, обратились в различные ведомства, сегодня встретились с бывшим председателем Комитета кадастра, архитектором Сархатом Петросяном, адресовали ему волнующие их вопросы.
Жители выразили беспокойство, что на всей территории нет игровой площадки, парка, места, где дети могут проводить время, между тем, на участке близ их здания, вместо того, чтобы строить подобные места, собираются построить элитарное здание.
Сархат Петросян, в свою очередь, в беседе с жителями отметил, что продолжается старая логика: выдаются разрешения на строительство без тщательных размышлений.
По его словам, огласка подобных случаев может быть прецедентной, чтобы подобные разрешения на строительство больше не выдавались.
Член студенческой инициативы «Рестарт», житель здания, расположенного по адресу Ахпюр Сероб 7, Давид Петросян в беседе с журналистами отметил: строительство здания нарушает право жителей территории на достойную жизнь:
«Мы надеялись, что этот участок возможно превратят в зеленую территорию, игровую площадку, но оказалось, что его разрушают, что вместо этого строится какое-то многоквартирное здание без какого-либо уведомления, без учета мнения жителей».
Композитор, дирижер, народный артист РА Ерванд Ерзнкян также является жителем указанного здания, последний в беседе с журналистами выразил беспокойство, что как минимум два года они будут вынуждены жить в условиях шума и пыли.
Композитор поднял вопрос: почему для обогащения 2-3 человек жители должны страдать? Ерзнкян также выразил подозрение относительно коррупционных рисков:
«Я не хочу думать, что в революционной стране такая ситуация, какая была раньше, я верю, что если мы сделали революции, то наш народ должен жить лучше, но все это не говорит об этом».