Մարդիկ կան, երկու երեխաների հետ մեքենայի մեջ են քնում․ ՀՀ քաղաքացիները Ռուսաստանից ցանկանում են վերադառնալ ցամաքային սահմանով
Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող մի խումբ ՀՀ քաղաքացիներ «Ա1-ին են դիմել խնդրով՝ ասում են՝ գտնվում են անելանելի վիճակում։
Քաղաքացիները պնդում են՝ Հայաստան վերադառնալ կարող են միայն ցամաքային սահմանով, քանի որ մեքենաները Ռուսաստանում թողնել չեն կարող, մինչդեռ հայտնի է, որ Վրաստանը շարունակում է սահմանները փակ պահել։
Մարտից ՌԴ-ում գտնվող ՀՀ քաղաքացի Սարգիս Գարյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում նշեց, որ հայերը Ռուսաստանում են մնացել իրենց մեքենաներով, իրենց տան գույքով, վերադառնալ, սակայն, չեն կարողանում․
«Այս մարդկանց մեջ կան մարդիկ, որոնց առողջական վիճակի պատճառով արգելված է Հայաստան վերադառնալ ինքնաթիռով, իսկ մարդկանց իրենց տներից դուրս են հանում, որովհետև ֆինանսապես ի վիճակի չեն տան վարձերը վճարել, մարդիկ կան, երկու երեխաների հետ մեքենայի մեջ են քնում, ունենք Արցախյան պատերազմի մասնակից, ով հաշմանդամություն ունի, սակայն ընտանիքի հետ բնակվում է նկուղային հարկում, մարդիկ կան՝ աշխատանք չունեն»։
Սարգիսի խոսքով՝ հիմնականում նաև այն մարդիկ են ուզում Վրաստանով վերադառնալ, ովքեր ավտոմեքենա ունեն, ընտանիքով են, իրերը շատ են, և այդ ամենը հնարավոր չէ կազմակերպել օդային ճանապարհով վերադառնալու դեպքում:
Բացի այդ, կա նաև գումարի խնդիր, քանի որ մարդիկ չեն աշխատում, իսկ ինքնաթիռի տոմս ամբողջ ընտանիքի համար գնել չեն կարող։
Քաղաքացիներն իրենց տարբերակն են առաջարկում՝ Վրաստանի սահմանով Հայաստան վերադառնալ ոստիկանների ուղեկցությամբ։
ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի ֆեյսբուքյան էջից տեղեկանում ենք՝ այս պահին ինքնակազմակերպվել է 89 անձ՝ 33 ավտոմեքենայով ու հայտնել ցանկություն ՀՀ վերադառնալու համար։
Մարուքյանը նշել է,  որ այդ անձանց տվյալները փոխանցել է վարչապետին ու հայտնել, որ ցանկը վստահաբար կարող է ընդլայնվել, եթե ՀՀ կառավարությունը բանակցությունների արդյունքներով հանդես գա հայտարարությամբ, որ հստակ որոշված օրը վերոնշյալ եղանակով մեր քաղաքացիները տեղափոխվելու են հայրենիք։

Есть люди, которые спят в автомобиле с двумя детьми: граждане РА хотят вернуться из России через наземную границу
Группа граждан РА, находящихся в Российской Федерации, обратились к «А1+» с просьбой, они говорят, что находятся в безвыходном положении.
Граждане утверждают: они могут вернуться в Армению только через сухопутную границу, поскольку не могут оставить автомобили в России, между тем, известно, что Грузия продолжает держать границы закрытыми.
С марта находящийся в РФ гражданин РА Саркис Гарян в беседе с «А1+» отметил, что армяне оставались в России со своими автомобилями, своим домашним имуществом, однако не могут вернуться:
«Среди этих людей есть люди, состояние здоровья которых не позволяет им возвращаться в Армению на самолете, а людей выгоняют из домов, потому что они финансово не в состоянии платить аренду за квартиру, есть люди, которые спят в автомобиле с двумя детьми, среди нас участник Арцахской войны, с инвалидностью, однако он живет с семьей на подвальном этаже, есть люди, у которых нет работы».
По словам Саркиса, через Грузию в основном хотят вернуться те люди, у которых есть автомобиль, они с семьей, у них много вещей, и все это невозможно организовать в случае возвращения воздушным путем.
Кроме того, есть и денежная проблема, поскольку люди не работают, и не могут купить билет на самолет для всей семьи.
Граждане предлагают свои варианты: вернуться в Армению через грузинскую границу в сопровождении полиции.
Из фейсбук-страницы главы ПСА Эдмона Марукяна узнаем: на данный момент самоорганзовались 89 человек, с 33 автомобилями, и выразили желание вернуться в РА.
Марукян отметил, что данные этих лиц переданы премьер-министру и сообщил, что список может периодически расширяться, если правительство РА в результате переговоров выступит с заявлением, что в конкретно установленный день наши граждане приедут на родину вышеуказанным способом.