Ես ընդունեցի լավագույն բուհերի ցանկում համալսարան ունենալու մասին վարչապետի օրակարգը, բայց դա վերևից ներքև չիջավ․ Սմբատ Գոգյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Մենք գիտենք, որ վերջին տասնամյակների ընթացքում պաշտպանվել են խայտառակ ատենախոսություններ՝ չունենալով որևէ գիտական բովանդակություն։ Բայց դա մի կողմ դնենք, հիմա կա գրագողության փաստը, որը պետք է վիճելի չլիներ»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ԲՈԿ նախագահ Սմբատ Գոգյանը՝ խոսելով ԵՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանին գիտական աստիճանից զրկելու վերաբերյալ որոշումից։
Հիշեցնենք, որ մոտ մեկ ամիս առաջ Բարձրագույն որակավորման կոմիտեն Դիանա Գալոյանին զրկել էր դոկտորի գիտական աստիճանից այն պատճառաբանությամբ, թե նրա դոկտորական ատենախոսության մեջ առկա են առանց հեղինակների և աղբյուրների նշման փոխառություններ։ Դ․Գալոյանը վիճարկել էր ԲՈԿ այդ որոշումը, և ԿԳՄՍ նախարարությունը քննելով նրա դիմումը՝ երեկ որոշել էր անվավեր ճանաչել այն։
Սմբատ Գոգյանը դեռ չի որոշել ինչ է անելու, նա առայժմ սպասում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը։ Ավելի վաղ՝ մայիս ամսին, ԲՈԿ նախագահը վարչապետին հրաժարականի դիմում էր ներկայացրել, թե կրթության և գիտության բարեփոխման իմ պատկերացումները չեն համընկել նախարարության ռազմավարությանը։ Ն․Փաշինյանը չէր ստորագրել այդ հրաժարականը, ընդունել էր նրան և հորդորել սպասել։ «Դիանա Գալոյանը առաջին դեպքը չէ, որ ես անում ու պարտվում եմ։ Ես ակնկալում եմ, մարդիկ, ովքեր գիտության հետ կապ չունեն, պետք է գնան»,- Ասում է ԲՈԿ նախագահը։
Ս․Գոգյանն ասում է, որ չի երազել դառնալ ԲՈԿ-ի նախագահ, բայց երբ խնդիր դրվեց, որ մեր երկրում պետք է աշխատանքի մեխանիզմը փոխվի, որոշել է այն փոխել իր ոլորտում։ «Հատկապես որ 2018թ․ ապրիլ-մայիս ամիսներին ես ոչ քայլել եմ, ոչ փողոց եմ փակել, ՀՀ-ում չեմ եղել։ Եվ սա էլ թող իմ քայլը լինել, բայց չընդունեց»,- ասում է նա։
Ս․Գոգյանը նաև հավելում է, որ այս պաշտոնում ինքն իրեն արդեն սպառել է, և որևէ բան անելու ձգտում էլ չունի, քանի որ իր առջև կանգնած պատը չափից դուրս հաստ է, ծակել չի լինում։
«2020թ․ օգոստոսին ՀՀ բուհական համակարգն ավելի վատ վիճակում է, քան 2018թ․ օգոստոսին էր, որն իր հերթին ավելի վատ վիճակում էր, քան 2016թ․ օգոստոսին էր, որովհետև աշխարհում կրթությունը, գիտությունը, համագործակցությունը առաջ են գնում, իսկ ՀՀ-ում՝ ոչ»,- եզրափակում է ԲՈԿ նախագահը։

Я принял повестку премьер-министра о том, чтобы университет был в списке лучших вузов, но это не спустилось сверху вниз: Смбат Гогян (видео)
«Мы знаем, что в последние десятилетия защищались позорные диссертации, не имеющие никакого научного содержания. Но это отложим в сторону, сейчас есть факт плагиата, который не должен был быть спорным»,  - в беседе с «А1+» сказал председатель ВАК Смбат Гогян, говоря о решении относительно лишения ректора ЕГЭУ Дианы Галоян научной степени.
Напомним, что около месяца назад Высший квалификационный комитет лишил Дину Галоян научной степени доктора, мотивируя тем, что в докторской диссертации имеются заимствования без указания авторов и источников. Д. Галоян обжаловала это решение ВАК, и министерство ОНКС, рассмотрев ее заявление, вчера принял решение принять его недействительным.
Смбат Гогян пока не решил, что будет делать, он пока ждет встречи с премьер-министром Николом Пашиняном. Ранее, в мае, председатель ВАК подал премьеру заявление об отставке, что мои представления о реформе образования и науки не совпали со стратегией министерства. Н. Пашинян не подписал эту отставку, принял его и посоветовал подождать. «Диана Галоян – это не первый случай, когда я делаю и проигрываю.  Я рассчитываю на то, что люди, не имеющие отношение к науки, должны уйти», - говорит председатель ВАК.
С. Гогян говорит, что не мечтал становиться председателем ВАК-а, но когда была поставлена задача, что механизм работы в нашей стране должен измениться, решил изменить его в своей сфере. «Тем более что в апреле-мае 2018г. я не шагал, не перекрывал улиц, не был в РА. И пусть это было бы моим шагом, но он не принял», - говорит он.
С. Гогян также добавляет, что он уже исчерпал себя на этой должности, и у него больше нет стремления что-либо делать, поскольку стоящая перед ним стена слишком толстая, ее невозможно просверлить.
«В августе 2020г. вузовская система РА в худшем положении, чем она была в августе 2018г., когда, в свою очередь, она была в худшем положении, нежели в августе 2016г., потому что в мире образование, наука, сотрудничество идут вперед, а в РА – нет», - заключает председатель ВАК.