«Ահավոր ծանր ու անելանելի պայմաններում են»․ մի քանի տասնյակ անձինք 20 օր է՝ գիշերում են Բագրատաշենի անցակետում
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱզգությամբ հայ, սակայն Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի հանդիսացող մի քանի տասնյակ անձինք արդեն 20 օր է՝ գիշերում են Բագրատաշենի անցակետում՝ բաց երկնքի տակ։
Այս մասին «Ա1+»-ին հայտնեց նրանց հետ անցակետում գտնվող քաղաքացիներից մեկը՝ պնդելով, որ հետ գալու մտադրություն չունեն, սակայն շատ ծանր պայմաններում են․
«Մարդիկ ապրում են ահավոր ծանր ու անելանելի պայմաններում, մեծամասնությունը մեքենաները ուղարկել է ՌԴ՝ հուսալով, որ միջանցք կբացվի, կգնանք, իսկ այստեղ մնացել է մի 3-4 մեքենա։ Մարդիկ սկամեյկաների վրա են քնում, գումար էլ չունեն արդեն, ապրելու հնարավորություն չունենք՝ ո՛չ ֆիզիկապես, ո՛չ հոգեպես»։
Քաղաքացին ասում է՝ իրենց մեջ կա նաև հղի կին, ով ևս անելանելի վիճակում է։
Բագրատաշենի անցակետում գտնվող քաղաքացիները Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատնից ստացել են արձագանք, որը, սակայն, նրանց չի հուսադրել․
«Նամակի բնույթը այն էր, որ հանգստացեք, խուճապի մի մատնվեք, մենք կփորձենք դիվանագիտական կապեր ստեղծել Վրաստանի հետ, այսքանը, բայց ինչ-որ հուսադրող պատասխան մեզ չեն տալիս»։
Քաղաքացին ասում է՝ իրենք համաձայն են հասնել Ռուսաստան ցանկացած տարբերակով։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպանատան մոտ դեռ հուլիսի 24-ին անցակացրած բողոքի ակցիայի ընթացքում քաղաքացիները ասել էին՝ եթե իրենց խնդրին լուծում չտրվի, կտեղափոխվեն անցակետ և հուլիսի 30-ին տեղափոխվել էին այնտեղ գիշերելու։

118289554_1573489856157963_3216983610674899983_n
«Мы находимся в ужасно тяжелых и безвыходных условиях»: несколько десятков человек 20 дней ночуют на Баграташенском пропускном пункте
Несколько десятков граждан – армян по национальности, однако граждан Российской Федерации, уже 20 дней как ночуют на Баграташенском пропускном пункте – под открытым небом.
Об этом «А1+» сообщил один из граждан, находящихся с ними на пропускном пункте, утверждая, что они не намерены возвращаться, однако находятся в очень тяжелых условиях:
«Люди живут в ужасно тяжелых и безвыходных условиях, большинство из них отправили автомобили в РФ, надеясь на то, что откроется коридор, поедем, а здесь осталось 3-4 машины. Люди спят на скамейках, у них уже нет денег и нет возможности жить – ни физически, ни морально».
Гражданин говорит: с ними есть и беременная женщина, которая также находится в безвыходном положении.
Граждане, находящиеся на Баграташенском пропускном пункте, получили ответ от Посольства России в Армении, который, однако, не обнадежил их:
«Письмо было такого характера, что мол успокойтесь, не поддавайтесь панике, мы попытаемся создать дипломатические связи с Грузией – и все, но никакого обнадеживающего ответа нам не дают».
Гражданин говорит: они согласны доехать до России любым способом.
Напомним, что во время акции у Посольства России в РА, которая прошла 24-го июля, граждане сказали: если их проблема не решится, они переместятся на пропускной пункт, и 30-го июля переместились туда ночевать.