Ինչ է լինելու տեխնիկայի հետ, որը աշակերտին տրամադրվում է հեռավար ուսուցման համար
Հայաստանում սովորողների ընդհանուր թվի 15-20 %-ը  տեխնիկական պատճառներով հեռավար ուսուցմանը չեն մասնակցել։
Օգոստոսի 3-20-ը ՀՀ-ում իրականացվում են ամառային դասընթացներ՝ հեռավար դասերից դուրս մնացած երեխաների մասնակցությունն ապահովելու համար։
«Ա1+»-ը հարցում էր ուղարկել ԿԳՄՍ նախարարություն, ճշտելու թե ինչպե՞ս է կազմակերպվելու այդ գործընթացը, քանի՞ աշակերտ տեխնիկական միջոցով կապահովվի ու հետո ի՞նչ է լինելու այդ տեխնիկայի հետ։
ԿԳՄՍ-ից  տեղեկացնում են, որ  դեռևս մարտից  հեռավար դասերին սովորողների մասնակցությունն ապահովելու նպատակով՝ ԿԳՄՍ նախարարությունը, տարբեր կազմակերպությունների հետ համագործակցության արդյունքում, հավաքագրել է  շուրջ  3500  տեխնիկական միջոց, որոնք տրամադրվել են մարզպետարաններին և Երևանի քաղաքապետարանին՝ դպրոցների միջոցով շահառու խմբերին տրամադրելու համար։
Ուսումնական տարվա ավարտից հետո, տեխնիկական միջոցները վերադարձվել են դպրոցներին (բացառությամբ բջջային հեռախոսների)։
Ըստ պատասխանի՝  այս պահի դրությամբ, դպրոցների կողմից վերոնշյալ տեխնիկական միջոցները տրամադրվել են այն սովորողներին, ովքեր պետք է մասնակցեն ամառային դասընթացներին։
Նախարարությունից տեղեկանում ենք, որ  օգոստոսի 20-ից հետո այդ սարքավորումները դարձյալ կվերադարձվեն դպրոցներին։
Այս պահի դրությամբ, տեխնիկական և ինտերնետ հասանելիության խնդիրներ  ունեցող սովորողների թիվը ,  ըստ դպրոցների  կառավարման տեղեկատվական համակարգում  լրացված տվյալների,   3857 է:
Դպրոցների կողմից համապատասխան տվյալների մուտքագրման աշխատանքները  շարունակվում են՝  նման խնդիրներ ունեցող սովորողների  ամբողջական ցանկը ճշգրտելու համար։
ԿԳՄՍՆ-ից հայտնում են՝ այդ աշխատանքներն իրականանում են ուսումնական հաստատությունների ղեկավարների հետ համատեղ՝ ներառելով վերջիններիս կողմից առաջարկություններ  և  դիտարկումներ:

Что будет с техникой, которую выдают ученикам для дистанционного обучения?
Поддержи А1+!15-20% учащихся в Армении не участвовали в дистанционном обучении по техническим причинам.
3-20-го августа в РА проводятся летние курсы для обеспечения участия детей, не обучавшихся дистанционно.
«А1+» направил запрос в Министерство ОНКС, чтобы уточнить, как будет организован этот процесс? Сколько учеников будут обеспечены техническими средствами и что будет потом с этой техникой?
Из ОНКС сообщают, что еще с марта с целью обеспечения участия школьников в дистанционных занятиях, Министерство ОНКС в результате сотрудничества с различными организациями, собрало около 3500 технических средств, которые предоставили детским садам и мэрии Еревана для того, чтобы предоставить бенефициарам через школы.
По окончании учебного года технические средства были возвращены школам (за исключением сотовых телефонов).
Так, на данный момент, школы предоставили вышеуказанные технические средства тем учащимся, которые должны участвовать в летних занятиях.
Мы узнаем из министерства, что после 20-го августа это оборудование также будет возвращено школам.
На данный момент число учащихся, имеющих проблемы технической и интернет-доступности, по данным информационной системы управления школ, составляет 3857.
Работы по вводу соответствующих данных школами продолжаются для уточнения полного списка учащихся с подобными проблемами.
Из МОНКС сообщают, что эти работы осуществляются совместно с руководителями учебных заведений, с учетом предложений и замечаний последних.