Փաշինյանը պետք է մտներ Կրեմլ և Պուտինի հետ ամենաբարձր մակարդակով այդ հարցը քննարկեր․ Նորայր Նորիկյան (տեսանյութ)
«Մենք մեր առջև խնդիր ենք դրել դառնալ ՀՀ հանրային օրակարգի կարևորագույն դերակատարներից մեկը»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց երեք օր առաջ ստեղծված «Արդար Հայաստան» հանրային նախաձեռնության հիմնադիր անդամ, փաստաբան Նորայր Նորիկյանը։
Նա նաև հնարավոր համարեց, որ նախաձեռնությունն առաջիկայում կդառնա կուսակցություն․
«շատ պարզ պատճառաբանությամբ, որ գործող քաղաքական իշխանությանը որպես այլընտրանք այսօր հայտ են ներկայացնում այնպիսի անձինք և ուժեր, ովքեր երկու տարի առաջ մերժվել և հեռացվել են»։
«Մենք խոսելու ենք նաև գործող իշխանության բացթողումների մասին, որը այս երկու տարիներին կորցրել են դատաիրավական բարեփոխումները, կոռուպցիայի դեմ պայքարում ուղղակի տապալում է տեղի ունենում։ Նախորդ քաղաքական ռեժիմի պարագլուխներին պատասխանատվության ենթագրելու գործընթացը ուղղակի վիժեցված է»,- ասում է փաստաբանը։
Նորայր Նորիկյանն անդրադարձավ նաև ՀՀ նախկին այն բարձրաստիճան պաշտոնյաներին, որոնց նկատմամբ քրեական գործեր են հարուցվել, բայց նրանք գնացել են Ռուսաստան և հրաժարվում են վերադառնալ ու կանգնել արդարադատության առաջ։ Հա համարում է, որ եթե նրանք ՌԴ-ում հովանավորություն են գտել,  դա ՀՀ ինքնիշխանության, արժանապատվության խնդիրն է։
«Նիկոլ Փաշինյանը պետք է գնար, մտներ Կրեմլ և Վլադիմիր Պուտինի հետ ամենաբարձր մակարդակով այդ հարցը քննարկեր, ու խնդիրը լուծվեր միջպետական բանակցությունների միջոցով այն առումով, որ դա ՀՀ ներքին գործն է, որ ՀՀ-ն իրականացնում է օրինականության վերականգնման գործընթաց։ Եվ որ դա իր իշխանության հեղինակության խնդիրն է»,- ասում է նա։
Փաստաբանը նաև ասաց, թե չի հավատում, որ ցանկություն կա կալանավորելու Հայաստանի ամենակոռումպացված ընտանիքի անդամին՝ Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանին, բայց դրա համար հիմքեր չեն գտնում։
«Եթե երկու տարվա ընթացքում դուք չեք գտել նրան կալանավորել բավարար հիմքեր, ուրեմն ձեր տեղում չեք։ 2 տարին քիչ ժամանակ չէր Ռոբերտ Քոչարյանի 4 մլրդ դրամի համար տեղեկություն հավաքելու և այդ գումարները ետ բերելու համար»,- նշեց Ն․Նորիկյանը։
Փաստաբանը նաև հիշեցրեց վարչապետի այն հայտարարությունը, թե կան դատավորներ, որոնք գտնվում են օտար ուժերի ազդեցության տակ, և հարց բարձրացրեց․կա՞ն ձերբակալված դատավորներ։

Пашинян должен был войти в Кремль и на самом высоком уровне обсудить с Путиным этот вопрос: Норайр Норикян (видео)
«Мы поставили перед собой задачу стать одним из важнейших акторов общественной повестки РА»,- сказал в беседе с «А1+» учредительный член созданной три дня назад общественной инициативы «Справедливая Армения», адвокат Норайр Норикян.
Он также счел возможным, что инициатива в дальнейшем станет партией:
«По очень простой причине, что в качестве альтернативы действующей политической власти сегодня предъявляют заявку такие лица и силы, которые два года назад были отвергнуты и устранены».
«Мы будет говорить и о недочетах власти, которая за эти два года потеряли судебно-правовые реформы, в борьбе с коррупцией просто происходит провал. Процесс привлечения к ответственности главарей предыдущего политического режима попросту прерван», - говорит адвокат.
Норайр Норикян обратился также к тем бывшим высокопоставленным чиновникам РА, в отношении которых возбуждены уголовные дела, но они уехали в Россию и отказываются возвратиться и встать перед правосудием. Он считает, что если они нашли покровительство в РФ, это – проблема суверенитета, достоинства РА.
«Никол Пашинян должен был пойти, войти в Кремль и на самом высоком уровне обсудить этот вопрос с Владимиром Путиным, и проблема решилась бы посредством межгосударственных переговоров в том плане, что это – внутреннее дело РА, что РА осуществляет процесс восстановления законности. И что это – вопрос авторитета его власти», - говорит он.
Адвокат также сказал, что не верит, что есть желание арестовать члена самой коррумпированной семьи Армении – зятя Сержа Саркисяна Микаэла Минасяна, но не находят для этого оснований.
«Если за два года вы не нашли достаточных оснований для его ареста, значит, вы не на своем месте. 2 года достаточный срок для того, чтобы собрать информацию о 4 млрд драмах Роберта Кочаряна и вернуть эти деньги», - отметил Н. Норикян.
Адвокат также напомнил заявление премьер-министра, что есть судьи, которые находятся под влиянием внешних сил, и поднял вопрос: есть ли арестованные судьи?