Երևանում բերման են ենթարկել Ամուլսարի պահապանների աջակիցներին (տեսանյութ)
Կառավարության մոտ այսօր մի խումբ ակտիվիստներ հավաքվել էին բողոքի ակցիայի՝ ընդդեմ Ամուլսարի հանքի շահագործման։ Ոստիկանությունը, սակայն, թույլ չտվեց այն և ակցիայի բոլոր մասնակիցները բերման ենթարկվեցին ոստիկանական բաժանմունքներ:
Ակտիվիստների թվում բերման ենթարկվեցին 2 իրավապաշտպան՝ Նինա Կարապետյանցը և Արա Ղարագյոզյանին:
«Ես հիմա անհատական ակցիա եմ իրականցնում, որովհետև չեմ ուզում, որ իմ, ձեր, մեր բոլորի երեխաները թունավոր օդ շնչեն, թունավոր սունդ և ջուր օգտագործեն»,-դիմելով ոստիկաններին ասաց Նինա Կարապետյանցը։
Ընդամենը րոպեներ անց Կառավարության դիմաց մնացին ոստիկաններն ու ԶԼՄ ներկայացուցիչները: Ոստիկանները պնդեցին, որ ակտիվիստները չեն ենթարկվում իրենց օրինական պահանջին՝ չնայած ակտիվիսների այնպնդումներին, թե իրենք անհատական ակցիա են իրականցնում։
«Ա1+»-ը ֆիքսեց, որ Հանրապետության հրապարակի հարակից տարածքում ոստիկանությունը շարունակում էր ուժեղացված ծառայությունը, ոստիկանության հսկողությունն առավել կենտրոնացած էր հատկապես Շրջակա միջավայրի նախարարության տարածքում, թեև տարածքում ակտիվիստներ չնկատեցինք։

В Ереване задержали сторонников хранителей Амулсара (видео)
Сегодня у здания Правительства группа активистов собрались на акцию протеста против эксплуатации Амулсарского месторождения. Полиция, однако, не разрешила ее, и все участники акции были задержаны в полицейских отделениях.
В числе активистов задержали двух правозащитников Нину Карапетянц и Ара Карагезяна.
«Я сейчас провожу индивидуальную акцию, потому что не хочу, чтобы мои, ваши дети, дети всех нас дышали отравленным воздухом, употребляли отравленную пищу и воду», - обратившись к полицейским сказала Нина Карапетянц.
Спустя всего несколько минут напротив Правительства остались полицейские и представители СМИ. Полицейские утверждали, что активисты не подчиняются их законному требованию, несмотря на утверждения активистов о том, что они проводят индивидуальную акцию.
«А1+» зафиксировал, что на территории, прилегающей к Площади Республики, полиция продолжала усиленную службу, контроль полиции был сосредоточен главным образом на территории Министерства окружающей среды, несмотря на то, что мы не заметили там активистов.