81 հոգի 7 օր է՝ գիշերում է Բագրատաշենի անցակետում՝ բաց երկնքի տակ (տեսանյութ)
Ազգությամբ հայ, սակայն Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի հանդիսացող մի քանի տասնյակ անձինք հուլիսի 30-ից գիշերում են Բագրատաշենի անցակետում՝ բաց երկնքի տակ։
Այս մասին «Ա1+»-ին հայտնեց քաղաքացիների հետ անցակետում գտնվող Արթուր Այնազյանը։ Անցակետում այս պահին 81 քաղաքացի կա, այդ թվում՝ տարեցներ և հղի կանայք։ Յոթ օր անցակետում գիշերող քաղաքացիները Ռուսաստան վերադառնալու համար դիմել են պատկան գրեթե բոլոր մարմիններին, մինչ այս պահը արձագանք չեն ստացել
«Դիմել ենք անցակետի պետին, ով մեզ խոստացավ, որ վերադասներին տեղյակ կպահի, դիմել ենք նաև Արտգործնախարարությանը, Տավուշի մարզպետին, Էդմոն Մարուքյանին, 81 մարդու անուն-ազգանունները, անձնագրի պատճեններն ուղարկել ենք դեսպանատուն, սակայն դեռ արձագանք չկա, այսօր նորից խնդրանք-նամակ ենք ուղարկել դեսպանատուն, կրկին որևէ արձագանք չկա»։
Քաղաքացին հիշեցրեց, որ ՀՀ-ում  Ռուսաստանի դեսպանատան մոտ դեռ հուլիսի 24-ին անցակացրած բողոքի ակցիայի ընթացքում էին ասել՝ եթե իրենց խնդրին լուծում չտրվի, կտեղափոխվեն անցակետ
«Մարդիկ եկել են այստեղ 2-3 ամսով,  բայց հիմա ոչ տուն վարձելու հնարավորություն ունեն, ոչ էլ ապրելու։ Արդեն յոթ օր անմխիթար վիճակում ենք, բաց երկնքի տակ, ճանապարհի վրա գտնվող աղբյուրի մոտ մեր շորերն ենք լվանում, լվացվում ենք, մի քիչ այն կողմ գտնվող լճում էլ լողանում ենք»։
Արթուրը նշեց՝ արդեն սննդի խնդիր ունեն։
Ասաց, որ 5 ամիս է՝ գրանցվել են չարթերային թռիչքով մեկնելու համար, սակայն իրենց հերթը չի հասնում, բայց այստեղ ապրելու տարբերակ չունեն։

81 человек 7 дней ночуют на Баграташенском пропускном пункте под открытым небом (видео)
Несколько десяток лиц армянской национальности, являющихся гражданами Российской Федерации, с 30-го июля ночуют на Баграташенском пропускном пункте, под открытым небом.
Об этом «А1+» сообщил Артур Айназян, находящийся на пропускном пункте в месте с гражданами. На пропускном пункте в настоящий момент находятся 81 человек, в том числе пожилые и беременные женщины. Граждане, на протяжении семи дней ночующие на пропускном пункте, обращались почти во все компетентные органы для того, чтобы вернуться в Россию, до настоящего момента не получив ответа:
«Мы обратились к начальнику пропускного пункта, который пообещал нам, что проинформирует вышестоящих, обратились также в Министерство иностранных дел, к губернатору Тавуша, к Эдмону Марукяну, отправили имена и фамилии, копии паспортов 81 человека в посольство, однако ответа пока нет, сегодня вновь отправили в посольство письмо с просьбой, и вновь нет ответа».
Гражданин напомнил, что еще во время акции у Посольства России в РА 24-го июля они сказали: если их проблема не решится, они отправятся на пропускной пункт:
«Люди приехали сюда на 2-3 месяца, но сейчас не имеют возможности ни вернуться домой, ни жить. Уже семь дней как мы находимся под открытым небом, стираем нашу одежду, умываемся в роднике на дороги, купаемся в озере неподалеку».
Артур отметил: у них уже проблема с питанием.
Сказал, что 5 месяцев назад они зарегистрировались для того, чтобы улететь чартерным рейсом, но их очередь не доходит, варианта жить здесь у них нет.