«Դա շատ անբարո կլինի, որ ինքն այդ ճանապարհով դառնա տնօրեն». ուսուցիչներն ակցիա են անում (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Մենք թույլ չենք տալու, որ նոր ընտրված տնօրենը դպրոց մտնի։ Դա շատ անբարո կլինի, որ ինքն այդ ճանապարհով դառնա տնօրեն»,- ասում է Նորամարգ գյուղի հայոց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի Հերմինե Գալստյանը։
Արարատի մարզի Նորամարգի Ագապի Քադեշյանի անվան միջնակարգ դպրոցի ուսուցչական կազմը բողոքի ակցիա է իրականացնում կառավարության շենքի դիմաց՝ պահանջելով արդարություն։ Նրանք դեմ են, որ դպրոցը ղեկավարի մարզպետ Գարիկ Սարգսյանի նշանակած տնօրենը։
«Կոռուպցիոն ռիսկ կա, ինչը մեր նոր իրականության մեջ գոնե պետքա չլինի»,- շեշտում է Հերմինե Գալստյանը։
Ուսուցիչները կարծում են, որ տնօրենի ընտրությունները 2 անգամ միտումնավոր կերպով տապալվել են,որպեսզի նշանակվի մարզպետի թեկնածուն։
Ըստ հայեցակարգի, եթե երկու անգամ քվորում չի ապահովվում, արդեն տնօրենը նշանակվում է մարզպետի կողմից։
Դպրոցի նախկին տնօրեն, տնօրենի թեկնածու Ծովինար Գալստյանը պատրաստվում է դատական հայց ներկայացնել ։
«Իրավական ճանապարհով անելու եմ ամեն ինչ, որպեսզի արդարությունը վերականգնվի, իսկ ծնողներն ու աշակերտները, ուսուցչական համայնքն ավելի մարտական են տրամադրված, պատրաստվում են դասադուլի ու գործադուլի»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Ծովինար Գալստյանը,որը եւս կառավարության շենքի մոտ էր։
Նրա խոսքով՝ մարզպետի հետ ընդհարում երբեք չի եղել և ինքն էլ չգիտի լարվածության պատճառը։
Մարզպետարանի լրատվական բաժնից «Ա1+»-ին հայտնեցին, որ ցույցի մասին տեղյակ են և այս պահին ավել մեկնաբանություն, քան իրենց էջում գրված է, իրենք չունեն.«Հետագա զարգացումների մասին եթե լինի նորություն, էջում անպայման կտեղադրվի»։
Մրցույթն օրենքով սահմանված կարգի պահպանմամբ հետաձգվել էր՝ խորհրդի նիստի իրավազորությունը չապահովվելու համար, քանի որ նիստին չեն մասնակցել խորհրդի 3 անդամ՝ մեկական անդամ՝ նշանակված ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, տեղական ինքնակառավարման մարմնի և մարզպետարանի կողմից:
Արարատի մարզպետարանից հայտնում են՝ իրենց ներկայացուցիչներից մեկի չներկայանալը մրցույթի կայանալուն խոչընդոտ չի չի եղել, քանի որ խորհուրդը բաղկացած է 8 անդամներից.
«Արարատի մարզպետի կողմից նշանակված երկու անդամներից միայն մեկն է բացակայել»,- նշվում է մարզպետարանի պաշտոնական էջում տված պարզաբանման մեջ։

«Это будет очень аморально, если он таким путем станет директором»: учителя проводят акцию (видео)
«Мы не позволим, чтобы новоизбранный директор вошел в школу. Это будет очень аморально, если он таким путем станет директором», - говорит учительница армянского языка и литературы села Норамарг Эрмине Галстян.
Учительский состав средней школы имени Агапи Кадешяна села Норамарг Араратской области проводит акцию протеста напротив здания правительства, требуя справедливости. Они против того, чтобы школы возглавлял директор, назначенный губернатором Гариком Саркисяном.
«Есть коррупционный риск, а в нашей новой действительности хотя бы не должно быть», - подчеркивает Эрмине Галстян.
Учителя считают, что выборы директора дважды преднамеренно срывались, чтобы назначить кандидатуру губернатора.
По правилам, если кворум дважды не обеспечивается, директора назначает губернатор.
Бывший директор школы, кандидат в директора Цовинар Галстян собирается подать судебный иск.
«Правовым путем я сделаю все, чтобы справедливость была восстановлена, а родители и ученики, учительская община настроены более решительно, готовятся к забастовке», - сказала Цовинар Галстян в беседе с «А1+», которая также находилась у здания правительства.
По ее словам, столкновений с губернатором никогда не было, и она сама не знает, в чем причина напряженности.
Из информационного отделения областной администрации «А1+» сообщили, что им известно о демонстрации, и в настоящий момент они не могут прокомментировать сверх того, что написано на их странице: «Если будут новости о дальнейшем развитии событий, мы обязательно разместим на странице».
С соблюдением установленного законом порядка конкурс был отложен, так как не была обеспечена правомочность совета, поскольку в заседании не участвовали 3 члена совета, назначенные Министерством образования, науки, культуры и спорта РА, органом местного самоуправления и областной администрацией.
Из областной администрации Арарата сообщают:  неявка одного из их представителей не послужила препятствием для проведения конкурса, поскольку совет состоит из 8 членов:
«Отсутствовал всего один член из двух, назначенных губернатором Арарата», - отмечено в пояснении на официальной странице областной администрации.