030820KhorhrdakTigranMecShenq
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օգոստոսի 3-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝  նվիրված մայրաքաղաքի՝ վթարային վիճակում գտնվող բնակելի շենքերի խնդիրներին:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ, ըստ վթարային աստիճանների, խնդիրը պետք է համալիր լուծում ստանա: Այդ համատեսքտում առաջինը դիտարկվել է Ստեփանակերտի Տիգրան Մեծ փողոցում գտնվող թիվ 8 վթարային շենքը, որն, ըստ մասնագիտական գնահատականների, սեյսմիկ անվտանգության առումով գտնվում է ամենախոցելի վիճակում. հարցը շուտափույթ լուծում է պահանջում:
Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանի, քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանի, կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահ Կարեն Շահրամանյանի զեկույցները լսելուց հետո Հանրապետության նախագահը հանձնարարել է մեկ ամսվա ընթացքում լուծել շենքի 36 ընտանիքների ժամանակավոր տեղափոխման հարցը, փոխհատուցել վարձավճարները և, դրան զուգահեռ, սկսել շենքի կապիտալ վերակառուցման և վերանորոգման աշխատանքները: Արայիկ Հարությունյանը նշել է նաև, որ եթե կատարված ամրացման աշխատանքներից հետո, այնուամենայնիվ, լինեն ընտանիքներ, որոնք ցանկություն չեն ունենա իրենց բնակարաններ վերադառնալու, կառավարությունն այլ լուծում կառաջարկի:

030820KhorhrdakTigranMecShenq
3 августа президент Республики Араик Арутюнян созвал рабочее совещание, посвященное проблемам жилых зданий столицы, находящихся в аварийном состоянии.
Глава государства отметил, что проблема должна получить комплексное решение согласно степени аварийности зданий. В этом контексте первым было рассмотрено аварийное здание № 8 на улице Тиграна Меца в Степанакерте, которое, по профессиональным оценкам, в плане сейсмической безопасности находится в самом уязвимом состоянии и вопрос требует скорейшего разрешения.
Прослушав доклады мэра Степанакерта Давида Саркисяна, министра градостроительства Арама Саркисяна и председателя Государственного комитета кадастра Карена Шахраманяна, президент республики поручил в течение месяца решить вопрос временного жилья для 36 семей, возместить им арендные платы и параллельно начать работы по капитальной реконструкции и ремонту этих зданий. Араик Арутюнян также отметил, если после проведенных укрепительных работ, будут семьи, которые не захотят вернуться в свои квартиры, правительство предложит им другое решение.