Արաբկիր վարչական շրջանում նոր կոյուղագիծ է կառուցվում (տեսանյութ)
Արաբկիր վարչական շրջանի առանձնատներով կառուցապատված երեք փողոցներում կոյուղու նոր ցանց է անցկացվում: Ծրագրի ավարտին կլուծվի շուրջ 250 տնատիրությունների տասնամյակների խնդիրը:
«Այժմ այստեղ գործող կոյուղու շահագործումը գրեթե հակացուցված է: Դրա համար մենք ծրագիրը մեկնարկեցինք հենց այստեղից: 800 գծամետր է երկարությունը, 57 մլն դրամ ֆինանսավորմամբ: Բավականին բարդ տեղանք է»,- նշում է Երևանի քաղաքապետի խորհրդական Կամո Արեյանը:
Կոյուղատար ցանցի վերակառուցումն իրականացվում է համայնքային բյուջեի միջոցներով: Տարեկան ծրագրով մյուս վարչական շրջաններում ևս ընտրվել են ամենախնդրահարույց հասցեները:
«Պատկերացրեք, թե ինչ ծավալի աշխատանքներ ենք փորձում սկսել, որոնք շատ մարդկանց համար տեսանելի չեն, բայց մնայուն են, հիմնարար և, առնվազն, 30 տարի այս փողոցների տնատիրությունների սեփականատերերը կարող են անհոգ լինել, որ այս հիմնախնդիրը մեկընդմիշտ փակվելու է իրենց համար»,- ասում է Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավար Արամ Դանիելյանը:
«Շարունակություն ունի ծրագիրը մայրաքաղաքում. այս պահին հայտարարված է ևս 7 հասցեների նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի պատրաստման աշխատանքներ: Ցավոք, պետք է նշեմ, որ այս ծրագիրն ամբողջ քաղաքով մեկ մեկնարկած կլիներ, եթե չլինեին օրինազանց հայտատուներ, որոնք կեղծ փաստաթղթերով հայտնվեցին մրցույթներին և ձախողեցին ամբողջ տարվա ծրագիրն այս ոլորտում»,- նշում է Կամո Արեյանը:
Ժամանակին ոչ ճիշտ նախագծային լուծումների պատճառով այս փողոցների կոյուղին գրեթե չէր գործում, ինչը լուրջ խնդիրներ էր ստեղծում բնակիչների համար: Այսօր ցուցաբերվում է շատ ավելի մասնագիտական մոտեցում:
«Ժամանակին, երբ այստեղ կառուցվել են կոյուղագծեր, խողովակի տրամաչափերն անհամեմատ փոքր են եղել, դիտահորերի նիշերը մեկուկես մետր խորության փորել իջել են, իսկ ժամանակին 40 սմ էր: Նաև հաշվի առնենք, որ խողովակները մետաղյա են եղել և ժամանակի ընթացքում քայքայվել են, իսկ այս պահին ժամանակակից մետաղապլաստե հումքով խողովակներ են տեղադրվում, որոնք շատ ավելի երկար են ծառայելու»,- նկատում է Արամ Դանիելյանը:
«Ծրագրով փոխվում է նաև 35 հատ միանգամայն նոր դիտահոր: Փոխվելու են նաև բնակելի տների վնասված մուտքագծերը: Կատարելու ենք ասֆալտապատում»,- ասում է «ԷՄՕՇԻՆ» ՍՊԸ ճարտարագետ Էմիլ Բզնունին:
Երևանի ներքաղաքային կոյուղատար ցանցը շուրջ 950 կմ երկարություն ունի: Դրա գրեթե 80 տոկոսը քայքայված է: Մայրաքաղաքում կոյուղատար ցանցին առնչվող խնդիրները վերհանելու, հասցեների ընտրության ու համայնքային բյուջեով ծրագիրն իրականացնելու գործում կարրոր դեր են խաղում նաև Երևանի ավագանու ակտիվ անդամները:

В административном районе Арабкир прокладывается новая канализационная сеть (видео)
На трех улицах административного района Арабкир прокладывается новая канализационная сеть. Программа решает проблемы около 250 строений.
“Эксплуатация действующей здесь канализационной сети на данный момент почти противопоказана. Поэтому программа запущена именно отсюда. Длина сети - 800 метров, при финансировании в 57 млн драмов. Здесь довольно сложная территория”, - отмечает советник мэра Еревана Камо Ареян.
Реконструкция канализационной сети осуществляется на средства муниципального бюджета. В рамках программы на год в других административных районах также были выбраны самые проблемные адреса.
“Представьте, какой объем работ мы пытаемся начать. Проблемы, которые не видны многим людям, но они постоянные, фундаментальные, по крайней мере, лет на 30 владельцы домов и квартир этих улиц могут быть спокойны, что проблем им не будет”, - представил глава административного района Арабкир Арам Даниелян.
“В столице намечено и продолжение этой программы. На данный момент объявлены работы по подготовке проектно-сметной документации еще по 7 адресам. К сожалению, должен отметить, что эта программа была бы запущена по всему городу, если бы не были нарушений закона.  В тендерах были участники с фальшивыми документами, и они провалили программу всего года в этой сфере”, - отмечает Камо Ареян.
Из-за неправильных проектных решений, проведенных ранее, канализация этих улиц практически не действовала, что создавало серьезные проблемы для жителей этой территории. Сегодня проявляется более профессиональный подход.
“Размер труб канализационных линий, проложенных ранее, был меньше положенного, люки не были вырыты на необходимой глубине. Трубы были металлические и со временем они заржавели, на данный момент устанавливаются металлопластиковые трубы, которые прослужат намного дольше”, - отметил Арам Даниелян.
“В рамках программы будут установлены и 35 совершенно новых люков. Будут заменены и поврежденные канализационные линии в жилых домах. Мы проведем и асфальтирование”, - представил инженер ООО “ЭМОШИН” Эмиль Бзнуни.
Внутригородская канализационная сеть Еревана имеет длину около 950 км.  Почти 80% сети уже испорчены. В деле выявления проблем, связанных с канализационной сетью, выбора адресов и реализации программы за средства общинного бюджета важную роль играют и активные члены Совета старейшин Еревана.