Ռոբերտ Քոչարյանը իր համակիրներին կերակրելու խնդիր ունի․Ստյոպա Սաֆարյան (տեսանյութ)
«Ո՛չ Ռոբերտ Քոչարյանին, ո՛չ Արթուր Վանեցյանին իր նորաստեղծ կուսակցությունով, ո՛չ Սերժ Սարգսյանին իր արբանյակներով ու փեսայով, չեմ համարել և չեմ համարում իշխանափոխության լուրջ վտանգ»,-այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց Հանրային խորհրդի նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանը։
«Նրանցից որևէ մեկը իշխանության վերադառնալու որևէ շանս չունի, եթե նույնիսկ իշխանափոխության ինչ-որ կոնտեքստում դիտարկեմ, ապա նրանք կարող են ուղղակի տարբեր միջոցներով, թուլացնել, բաց իշխանության գալ չեն կարող»։
Սաֆարյանը համոզված է՝ Ռոբերտ Քոչարյանը իր համակիրներին խոտումներով կերակրելու խնդիր ունի․
«Եթե մենք վերհիշենք, թե Ռոբերտ Քոչարյանը քանի անգամ է ազդարարել փողոցում իշխանափոխության մեկնարկի, թեժ աշնան մասին, ապա երկու տարվա ընթացքում առնվազն մի քանի այդպիսի հայտարարություններ կարող ենք առանձնացնել»։
Սաֆարյանի խոսքով՝ ակնհայտ է, որ Ռոբերտ Քոչարյանը չի հասկացել՝ ինչ է կատարվել 2018-ին և ինչպես․
«Ռոբերտ Քոչարյանը ունակ չէ հասկանալու, որ եթե անգամ սոցիալական խնդիրների պատճառով փողոցներ փակվեն, դրանք իշխանափոխության վերաճելու ռիսկ չունեն, քանի որ կոնկրետ խնդիրների վերաբերյալ բողոքի դրսևորումներ են»։
Սաֆարյանը համոզված է, որ  Ռոբերտ Քոչարյանը միտում ունի քաղաքական գործունեության պատրանք ստեղծել, որպեսզի ցույց տա, թե իր նկատմամբ կատարվողը քաղաքական հաշվեհարդար է։
Ինչ վերաբերում է ընդդիմադիրների հետ համախմբմանը, Սաֆարյանն ասում է՝ Հայաստանում 10 տարուց ավել բոլոր ընդդիմադիր ուժերը նայել են նույն ուղղությամբ, բայց  նույն ուղղությամբ նայելը իշխանափոխության անհրաժեշտ պայման չէ․
«Փաստը ցույց տվեց, որ ժողովուրդը պետք է նույն ուղղությամբ նայի»։
Արցախի հարցի շուրջ Ռոբերտ Քոչարյանի դիտարկումներին, Սաֆարյանն արձագանքում է․
«Որքան անադեկվատ էին նրա դիտարկումները իշխանափոխության վերաբերյալ, նույնքան և անադեկվատ էին նրա դիտարկումները Արցախի հարցում վարվող քաղաքականության վերաբերյալ»։
Սաֆարյանը պնդում է՝ Ռոբերտ Քոչարյանը ծանր է տանում, որ, օրինակ՝ Դուշանբեի հանդիպումների արդյունքում կրակոցները Հայաստանի սահմաններում պակասել են, նաև  որ բանակում զինվորների սպանությունների թիվը նախկինի չափ չէ․
«Մարդկայնորեն իրենք տառապում են, որ Նիկոլ Փաշինյանն ըստ իրենց, չունենալով մարտական կենսագրություն, պատերազմի բովով անցած մարդու կենսագրություն, շատ ավելի լավ է լուծում խաղաղության խնդիրը։ Ռոբերտ Քոչարյանը պիտի հասկանա, որ իր գնացքը վաղուց գնացել է»։
Սաֆարյանն  անդրադարձավ նաև Կառավարության առաջադրած ՍԴ թեկնածու Վահրամ Ավետիսյանի շուրջ քննարկումներին։ Ասաց՝ միանում է Կառավարությանն ուղղված կոչերին՝ հետ կանչել իր առաջադրումը․
«Անգամ կոչ կանեի այդ թեկանծուին ինքնաբացարկ հայտնել և հրաժարվել իր թեկնածությունը հետագայում առաջ մղելու գործընթացից։ Հանրահայտ փաստ է, որ թեկնածու հայրը քաղաքական պատվերով պայմանավորված քաղաքական դատավճիռներ է արձակել և Հայաստանն ունեցել է քաղաքական բանտարկյալներ հենց այս թեկանծուի հոր շնորհիվ»։
Մարտի 1-ի վերաբերյալ Վահրամ Ավետիսյանի դիտարկումները Սաֆարյանը բավարար չի համարում․
«Թաքնվել է լիրիկական գնահատականի տակ, թե դա արյունահոսող վերք է այն դեպքում, երբ իրավաբանը պիտի հստակ իրավական գնահատական տա։ Այո, դա արյունահոսող վերք է, իսկ այդ  վերքը ո՞վ բացեց, ո՞վ չբուժեց, ինչո՞ւ չբուժվեց ժամանակին»։
«Ա1+»-ի դիտարկմանը, թե գնահատական չտալը թեկնածուն պատճառաբանել է նրանով, որ հնարավոր է հետագայում, որպես ՍԴ դատավոր առնչվի այդ խնդրին և իր հրապարակային գնահատականը խանգարի անաչառությանը, Սաֆարյանն արձագանքեց, թե մինչև ՍԴ դատավոր դառնալը, հայ հասարակության համար շատ կարևոր էր հասկանալ՝ ինչպես է նա մտածում։

У Роберта Кочаряна есть задача кормить своих сторонников: Степа Сафарян (видео)
Поддержи А1+!«Ни Роберта Кочаряна, ни Артура Ванецяна с его новосозданной партией, ни Сержа Саркисяна с его спутниками и зятем, я не считал и не считаю серьезной угрозой смены власти»,- об этом в беседе с «А1+» высказал свое мнение председатель Общественного совета Степа Сафарян.
«Ни у кого из них нет никакого шанса вернуться во власть, если даже я буду рассматривать в каком-либо контексте смены власти, то они могут просто различными способами ослабить, но прийти к власти не могут».
Сафарян уверен: у Роберта Кочаряна есть задача кормить своих сторонников обещаниями:
«Если мы вспомнил, сколько раз Роберт Кочарян объявлял о начале смены власти на улице, о горячей осени, то за два года мы хоть раз могли бы выделить такие заявления».
По словам Сафаряна, очевидно, что Роберт Кочарян не понял, что и как произошло в 2018-м:
«Роберт Кочарян не в состоянии понять, что даже если из-за социальных проблем улицы перекроют, нет риска, что они перерастут в смену власти, поскольку это – проявление протеста касательно конкретных проблем».
Сафарян уверен, что у Роберта Кочаряна есть стремленеи создать иллюзию политической деятельности, чтобы показать, что то, что было сделано по отношению к нему – это политическая расправа.
Касательно сплочения с оппозиционерами, Сафарян говорит: в Армении свыше 10 лет все оппозиционные силы смотрели в одном направлении, но смотреть в одном направлении – это недостаточное условие для смены власти:
«Опыт показал, что народ должен смотреть в том же направлении».
На наблюдения Роберта Кочаряна касательно Арцаха, Сафарян отмечает:
«Насколько адекватными были его наблюдения касательно смены власти, столь же адекватны его наблюдения относительно политики, которая ведется в Арцахе».
Сафарян утверждает: Роберт Кочарян тяжело переживает, что, к примеру, в результате встреч в Душанбе, выстрелов на границах Армении стало меньше, а также, что число убийств солдат в армии не то, что было прежде:
«По-человечески, они страдают, что Никол Пашинян, по их мнению, не имея боевой биографии, биографии человека, прошедшего через войну, намного лучше решает задачу мира. Роберт Кочарян должен понять, что его поезд давно ушел».
Сафарян также обратился к обсуждениях касательно выдвинутого Правительством кандидата в КС Ваграма Аветисяна. Сказал: он присоединяется к адресованным Правительству призывам – отозвать его выдвижение:
«Я даже призвал бы этого кандидата заявить самоотвод и отказаться от продвижения своей кандидатуры в дальнейшем. Общеизвестный факт, что отец кандидата выносил политические решения, обусловленные политическим заказом, и в Армении были политзаключенные именно благодаря отцу этого кандидата».
На наблюдение «А1+», что то, что он не дал оценку, кандидат мотивировал тем, что возможно в дальнейшем, он, как судья КС, столкнется с этой проблемой и его публичная оценка помешает беспристрастности, Сафарян ответил, что прежде чем он станет судьей КС, армянской общественности очень важно понять, что он думает.