Հակոբ Արշակյանն այցելել է Տավուշի մարզի սահմանամերձ գոտի
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը այցելել է Տավուշի մարզի սահմանամերձ գոտի։
Այցի ընթացքում ԶՈՒ երրորդ կորպուսի հրամանատարական կազմի հետ քննարկվել են հուլիսյան մարտերի ընթացքում հայկական արտադրության ԱԹՍ-ների, արդիականացված հակաօդային պաշտպանության զինատեսակների և այլ  միջոցների կիրառման առանձնահատկություներն ու արդյունավետությունը։
Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանի, Գերաշնորհ Տեր Բագրատ Եպիսկոպոս Գալստյանի և Վարչապետի խորհրդական Ռոբերտ Ղուկասյանի հետ քննարկվել են սահմանամերձ գոտիներում մարզային թվային հեռուստատեսությունների և ռադիոյի հեռարձակման, ինչպես նաև բջջային ցանցի և ինտերնետի հասանելիությանը վերաբերող  հարցեր։
Այցի արդյունքում ՀՀ ԲՏԱ նախարարի հանձնարարականով սահմանամերձ գոտում կանցկացվեն ռադիոհաճախականությունների չափագրումներ և ռադիոծածկույթի, բջջային և ինտերնետ  ցանցի քարտեզագրման աշխատանքներ, և քայլեր կձեռնարկվեն թվային հեռուստատեսային ցանցի բարելավման, Տավուշի մարզի սահմանամերձ գյուղերում կապի և օպտիկամանրաթելային ինտերնետի հասանելիության ընդլայնման ուղղություններով։ Շարունակական բնույթ կկրի նաև «Հայփոստի» բաժանմունքների արդիականացման ծրագիրը՝ հատկապես սահմանամերձ համայնքներում։

Акоп Аршакян посетил приграничную зону Тавушской области
Министр высокотехнологичной промышленности Акоп Аршакян посетил приграничную зону Тавушской области.
В ходе визита с командным составом третьего корпуса ВС были обсуждены особенности и эффективность применения в ходе июльских боев БПЛА армянского производства, модернизированных видов вооружения противовоздушной обороны и других средств.
С губернатором Тавуша Айком Чобаняном, епископом Багратом Галстяном и советником премьер-министра Робертом Гукасяном были обсуждены вопросы, касающиеся трансляции областного цифрового телевидения и радио в приграничных районах, а также доступа к мобильной сети и интернету.
В результате визита, по поручению министра ВП Армении, в приграничной зоне будут проведены измерения радиочастот и картографические работы радиосвязи, мобильной и интернет сети, будут предприняты шаги по улучшению цифровой телевизионной сети, расширению доступности связи и оптико-волоконного интернета в приграничных селах Тавушской области. Продолжительный характер будет носить также и программа модернизации отделений “Айпост”, особенно в приграничных общинах.