Համավարակի պայմաններում հեռախոսազանգերը 2019թ. առաջին կիսամյակի համեմատ 23%-ով ավելացել են․ ՊԵԿ (տեսանյութ)
ՊԵկ-ը՝ կորոնավիրուսի պայմաններում ՊԵԿ հեռախոսազանգերի կենտրոնի աշխատանքի մասին
Պետական եկամուտների կոմիտեի հեռախոսազանգերի կենտրոնը կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում աշխատում է բազմապատկված պատասխանատվությամբ և ծանրաբեռնվածությամբ` առաջնորդվելով քաղաքացիների բոլոր հարցերին պատասխանելու սկզբունքով: Վերջին շրջանում հարցերի մի մասը վերաբերում է ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող կորոնավիրուսի հետևանքների չեզոքացման ծրագրերին: «ՊԵԿ հեռախոսազանգերի կենտրոնը մատչելի եղանակով քաղաքացիներին բացատրում է` որ ծրագրից կարող են օգտվել, ինչ փաստաթղթեր են հարկավոր դիմելու համար կամ ինչ եղանակով պետք է դիմեն` ծրագրերից օգտվելու համար»,-նշում է ՊԵԿ հեռախոսազանգերի կենտրոն-բաժնի պետ Արմինե Ասրյանը:
ՊԵԿ հեռախոսազանգերի կենտրոնի մասնագետներն առաջին օգնություն ցուցաբերողներ են դարձել հատկապես հեռավար աշխատող տնտեսվարողների համար: Որպեսզի հեռավար աշխատելիս խնդիրներ չառաջանան, մասնագետները տեղեկատվություն են տրամադրում հարկերի, վճարների, մաքսատուրքերի և էլեկտրոնային ծառայությունների մասին:
Կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում քաղաքացիների և աշխատակիցների անվտանգությունն ապահովելու նպատակով ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն որոշ գործընթացներ կազմակերպում է էլեկտրոնային եղանակով: Նոր հնարավորություններից օգտվելիս քաղաքացիները երբեմն դիմում են հեռախոսազանգերի կենտրոնի մասնագետների օգնությանը:
Վարչարարության մեթոդաբանության և ընթացակարգերի վարչության հեռախոսազանգերի կենտրոնն օրական ստանում է միջինը 1000-1200 զանգ, այդ թվում` նաև արտերկրից: Արդեն մեկ տարի է, ինչ 060 544 444 հեռախոսահամարից բացի, գործում է անվճար հեռախոսահամար Հայաստանից զանգողների համար` 08000 0007:
«Համակարգում որևէ զանգ չի ընդհատվում: Ավտոմատ կերպով համակարգը միացնում է գծում սպասող զանգն առաջին իսկ ազատված մասնագետին»,-վստահեցնում է ՊԵԿ հեռախոսազանգերի կենտրոն-բաժնի պետ Արմինե Ասրյանը:
Հեռախոսազանգերի կենտրոնի մասնագետները պատասխանում են նաև էլեկտրոնային եղանակով ստացվող հարցերին: Այս տարվա առաջին կիսամյակի ընթացքում հեռախոսազանգերի կենտրոնը ստացել է 152 795 հարցադիմում, իսկ 2019 թ.-ի 1-ին կիսամյակում` 124 311. հարցադիմումներն ավելացել են 23%-ով: Հարցերի 80%-ը վերաբերում են հարկային, իսկ 20%-ը` մաքսային հարաբերությունները կարգավորող օրենսդրությանը և վարչարարությանը: Ընդ որում, 151 750 հարցադիմում կենտրոնն ստացել է հեռախոսակապի, իսկ 1045-ը` էլեկտրոնային փոստի միջոցով:

Количество звонков по сравнению с первым полугодием 2019 года увеличилось на 23%: КГД (видео)
Центр звонков Комитета государственных доходов в условиях эпидемии COVID-19 работает с умноженной ответственностью и загруженностью, руководствуясь принципом - отвечать на все вопросы граждан. Об этом сообщает пресс-служба КГД Армении․
В последнее время часть вопросов касается программ по нейтрализации последствий эпидемии COVID-19, осуществляемых правительством. “Сотрудники центра звонков КГД доступно объясняют гражданам, кто может воспользоваться программой, какие документы необходимы для обращения или как они должны обратиться, чтобы воспользоваться программами”, - сообщила начальник отдела центра звонков КГД Армине Асрян.
Специалисты центра звонков КГД стали первыми лицами, оказывающими помощь, в частности, хозяйствующим субъектам, работающим удаленно. Чтобы не возникало проблем при удаленной работе, специалисты предоставляют информацию о налогах, платежах, таможенных пошлинах и электронных услугах.
С целью обеспечения безопасности граждан и сотрудников в условиях эпидемии Комитет государственных доходов Армении некоторые процессы организует электронным способом. При использовании новых возможностей граждане иногда обращаются за помощью к специалистам центра звонков.
Центр звонков управления методологии и процедур администрирования ежедневно получает в среднем 1 000 - 1 200 звонков, в том числе и из-за рубежа. Уже в течение года помимо номера 060 544 444, действует и бесплатный номер для звонящих из Армении - 08000 0007. “В системе не прерывается ни один звонок. Система автоматически подключает ожидаемого на линии абонента к первому же освободившемуся специалисту”, - уверяет начальник отдела центра телефонных звонков КГД Армине Асрян.
Специалисты центра звонков отвечают также и на вопросы, поступаемые электронным путем. За первое полугодие этого года в центр звонков поступило 152 795 вопросов,  в первом полугодии 2019 года - 124 311. Вопросы увеличились на 23%. 80% вопросов касаются налогового законодательства, а 20%  -  законодательства, регулирующего таможенные отношения и администрирование. При этом 151 750 вопросов центр получает по телефону, а 1 045 - по электронной почте.