270720KhorhrdakcParetPopoxKhstacum (4)
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 27-ին հրավիրել է խորհրդակցություն՝ նվիրված Արցախի Հանրապետության պարետի փոփոխությանը և հանրապետությունում նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելմանն ուղղված միջոցառումների խստացմանը:
Երկրի ղեկավարի ստորագրած հրամանագրով` դադարեցվել են Գրիգորի Մարտիրոսյանի՝ որպես Արցախի Հանրապետության պարետի լիազորությունները և հանրապետության պարետ է նշանակվել ԱՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Ժիրայր Միրզոյանը:
Նախագահի խոսքով՝ պարետի փոփոխության որոշումը պայմանավորված է հատկապես այն հանգամանքով, որ առաջիկայում Ազգային ժողովի «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցությունն առաջադրելու է Գրիգորի Մարտիրոսյանի թեկնածությունը Արցախի Հանրապետության Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի պաշտոնում: Արայիկ Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել Գ. Մարտիրոսյանին համավարակի տարածման կանխարգելման ուղղությամբ իրականացրած գերազանց աշխատանքի համար: Միաժամանակ երկրի ղեկավարը նշել է, որ Ժ. Միրզոյանի նշանակումը պարետի պաշտոնում պատահական չէ. նա ղեկավարում է մի կառույց, որը մշակում և համակարգում է տարածքային կառավարման քաղաքականությունը և հսկում է տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեությունը: Հանրապետության նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների սերտ համագործակցության արդյունքում կհաջողվի հաղթահարել համավարակի հետ կապված մարտահրավերները:
Պատկան մարմինների ղեկավարների համապատասխան զեկույցները լսելուց հետո Հանրապետության նախագահը հանձնարարել է խստացնել նոր կորոնավիրուսի դեմ պայքարի գործող կանոնները, մասնավորապես՝ խիստ վերահսկողություն սահմանել հանրային տրանսպորտի, առևտրի, սննդի և կենցաղային սպասարկման օբյեկտներում հակահամաճարակային նորմերի պահպանման նկատմամբ, իսկ խախտումներ արձանագրելու դեպքում՝ տուգանել և սահմանափակել դրանց գործունեությունը: Առաջիկայում պարետի որոշումներով մի շարք նոր սահմանափակումներ կլինեն նաև սգո արարողությունների և հարսանյաց հանդիսությունների կազմակերպման համար:
«Հանրապետությունում այս պահի դրությամբ փաստացի բուժում ստացող կորոնավիրուսով հիվանդ 61 անձից 42-ը մայրաքաղաքից են, որը բավականին մտահոգիչ ցուցանիշ է: Պետք է նշեմ, որ պետական ու մասնավոր հատվածների այն բոլոր ներկայացուցիչները, ովքեր չեն հետևի պարետի ցուցումներին ու չեն պահպանի անվտանգության կանոնները, կենթարկվեն խիստ պատասխանատվության»,- շեշտել է նախագահը:
Երկրի ղեկավարի հանձնարարականով հանրապետության բուժհաստատությունները կանցնեն իրենց բնականոն աշխատանքային ռեժիմին, կվերսկսվեն պլանային բուժումները, և այդ համատեքստում կսահմանափակվի բուժման նպատակով Հայաստանի Հանրապետություն մեկնող քաղաքացիների ելքը:

270720KhorhrdakcParetPopoxKhstacum (4)
27 июля президент Республики Арцах Араик Арутюнян созвал совещание, посвященное смене коменданта Республики Арцах и ужесточению мер по предупреждению распространения в республике COVID-19.
Указом президента прекращены полномочия Григория Мартиросяна в качестве коменданта Республики Арцах и комендантом республики назначен министр территориального управления и развития Республики Арцах Жирайр Мирзоян.
По словам президента, решение о смене коменданта обусловлено тем обстоятельством, что в ближайшее время парламентская фракция “Свободная Родина-ГОА” выдвинет кандидатуру Григория Мартиросяна на пост председателя Аудиторской палаты Республики Арцах. Араик Арутюнян поблагодарил Г. Мартиросяна за отличную работу по предотвращению распространения вируса. В то же время глава государства отметил, что Назначение Мирзояна на пост коменданта неслучайно. Он руководит структурой, которая разрабатывает и координирует политику территориального управления и контролирует деятельность органов местного самоуправления. Президент республики выразил уверенность, что в результате тесного сотрудничества государственных органов и органов местного самоуправления удастся преодолеть вызовы эпидемии.
Выслушав соответствующие доклады руководителей компетентных органов, президент республики поручил ужесточить действующие правила борьбы с эпидемией, в частности, установить строгий контроль за соблюдением противоэпидемических норм в объектах общественного транспорта, торговли, питания и бытового обслуживания, в случае выявления нарушений - штрафовать и ограничивать их деятельность. В ближайшее время постановлениями коменданта будет введен ряд новых ограничений для организации траурных церемоний и свадебных торжеств.
"На данный момент 42 человека из 61 заболевших в республике - из столицы, что является довольно тревожным показателем. Должен отметить, что все те представители государственного и частного сектора, которые не будут следовать указаниям коменданта, и не будут соблюдать правила безопасности, будут привлечены к строгой ответственности”, - подчеркнул президент.
По поручению главы государства медучреждения республики должны перейти к своему нормальному режиму работы, возобновятся плановые формы лечения, и в этом контексте будет ограничен выезд граждан, выезжающих на лечение в Республику Армения.