Babayan Samvel2 սամվել բաբայան
ԱՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սամվել Բաբայանի հայտարարությունը ՀՀ ազգային անվտանգության նոր ռազմավարության վերաբերյալ
ՀՀ անվտանգության խորհրդի հուլիսի 10-ի նիստում հավանության է արժանացել Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության նոր ռազմավարությունը. փաստաթուղթ, որն արտացոլում է համահայկականության անվտանգության մարտահրավերներն ու սպառնալիքները, դրանց հաղթահարման սկզբունքներն ու եղանակները:
Հայաստանի Հանրապետության անվտանգային քաղաքականության այս ուղեցույցում համահայկական օրակարգի առանցքային բաղադրիչ Արցախին անդրադարձ է կատարվում առանձին`«Արցախի անվտանգության ապահովում» ենթագլխով, որը ոչ պատահականորեն զուգորդվում է Հայասատանի անկախության, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության հետ:
Համաշխարհային և տարածաշրջանային փոխակերպումները, որոնք իրենց արտացոլումն են գտել ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարություն մեջ, այնուհանդերձ չեն փոխել Հայաստանի պատկերացումը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության` որպես ՀՀ գլխավոր մարտահրավերի և Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման` որպես ՀՀ հիմնական սպառնալիքի վերաբերյալ, որով և վերահաստատվում է Արցախի անվտանգության երաշխավոր լինելը:
Արցախի Հանրապետությունը այս համատեքստում շարունակելու է գործակցությունը Հայաստանի Հանրապետության հետ՝  հետևյալի հատկանշմամբ.
1. Հավատարիմ լինելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդական առաքելությանը` մենք շարունակում ենք հանդես գալ փոխզիջումային սկզբունքով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման դիրքերից:
2. Միավորված ազգերի կազմակերպության հռչակագրերում, Մարդու իրավունքների միջազգային համաձայնագրերում ամրագրված ազգերի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքը լինելու է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման հիմքում` որպես սեփական ճակատագիրը որոշելու արցախահայության բացառիկ իրավունք:
3. Արցախը հակամարտության օբյեկտից վերափոխվելու է սուբյեկտի` այդպիսով ուղղակիորեն իրացնելով Արցախի ժողովրդի կողմից ընտրված իշխանությունների սուբյեկտայնությունը:
4. Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն այլընտրանք չունի:
5. Արցախի անվտանգությունը ոչ մի պարագայում սակարկման ենթակա չէ:
Վերոնշյալի պատմական, քաղաքական և իրավական հիմնավորմամբ Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի գրասենյակը մշակում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հայեցակարգային մոտեցումներ, որոնք  հանրային քննարկման կդրվեն շահագրգիռ կողմերի ներգրավմամբ:

Заявление Самвела Бабаяна
Поддержи А1+!Секретарь Совета безопасности Республики Арцах Самвел Бабаян распространил заявление относительно новой Стратегии национальной безопасности Республики Армения.
На заседании Совета безопасности Армении 10 июля была принята новая Стратегия национальной безопасности Армении - документ, который, по сути, отражает вызовы и угрозы безопасности Армении, принципы и способы их преодоления.
“Этот документ по политике безопасности Республики Армения Арцаха - ключевого составляющего общеармянской повестки касается отдельным заголовком “Обеспечение безопасности Арцаха”, что не случайно в сочетании с независимостью, суверенитетом, территориальной целостностью Армении. Основные мировые и региональные трансформации, которые нашли свое отражение в Стратегии национальной безопасности Республики Армения, тем не менее, не изменили представления Армении об азербайджано-карабахском конфликте как о главном вызове Республики Армения и применении Азербайджаном силы в контексте азербайджано-карабахского конфликта как об основной угрозе.
Республика Армения этим документом подтверждает свою гарантию безопасности Арцаха, подчеркнув в этом контексте следующее: оставаться верной посреднической миссии Минской группы ОБСЕ и выступать с принципом компромиссов с позиций мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
Принцип права наций на самоопределение, закрепленный в декларациях ООН, международных соглашениях по правам человека, будет лежать в основе мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта в качестве исключительного права армян Арцаха решать свою судьбу. Арцах будет преобразован из объекта конфликта в субъект, вернувшись за стол переговоров, тем самым реализуя субъективность властей, избранных народом Арцаха. Международное признание Республики Арцах не имеет альтернативы.
Безопасность Арцаха не может быть выставлена на аукцион. На историческом, политическом и правовом основании вышеупомянутого офис Совета безопасности Республики Арцах разработает концепцию урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, которая будет вынесена на общественное обсуждение с привлечением заинтересованных сторон”, - говорится в заявлении Самвела Бабаяна.