Պուտինն Անվտանգության խորհրդի անդամների հետ քննարկել է հայ-ադրբեջանական սահմանին առկա իրավիճակը (տեսանյութ)
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը երկրի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամների հետ խորհրդակցության ժամանակ անդրադարձել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի պետականին սահմանին տիրող իրավիճակին։
Այս մասին տեղեկանում ենք Կրեմլի պաշտոնական կայքից։
Պուտինն առաջարկել է խորհրդակցության ժամանակ մի քանի հարց քննարկել, այդ թվում՝ հայ-ադրբեջանական սահմանային իրավիճակի մասին։
«Մեզ համար դա շատ զգայուն է՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի իրադրութունը»,- ասել է ՌԴ նախագահը։
«ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը` հղում տալով ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովին՝ հաղորդում է:
«Քննարկվել են նաև Ռուսաստանի հարաբերություններն ԱՊՀ երկրների հետ, ներառյալ՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը, գլխավորապես` այդ հանրապետությունների սահմանին շարունակվող լարվածության լույսի ներքո»,-ասել է Պեսկովը:
«Մեր հարաբերություններն ԱՊՀ որոշ երկրների հետ և, ինչը պակաս կարևոր չէ, հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակը, որը շատ զգայուն է մեզ համար»,-ասել է Պուտինը՝ առաջարկելով քննարկման հարցերը:

Путин обсудил ситуацию на армяно-азербайджанской границе с членами Совета безопасности (видео)
Президент провёл в режиме видеоконференции оперативное совещание с постоянными членами Совета Безопасности Российской Федерации.
В продолжение объявленного сегодня решения Правительства о возобновлении авиасообщения с рядом стран на совещании состоялся обмен мнениями о ходе соответствующих переговоров с другими государствами.
Обсуждались также отношения России со странами СНГ, включая Азербайджан и Армению, главным образом в свете продолжающегося обострения на границе этих республик.
Наконец, наши отношения с некоторыми странами СНГ и, что немаловажно, для нас это очень чувствительно, ситуация на армяно‑азербайджанской границе,-сказал Путин
В совещании приняли участие Председатель Правительства Михаил Мишустин, Председатель Совета Федерации Валентина Матвиенко, Заместитель Председателя Совета Безопасности Дмитрий Медведев, Руководитель Администрации Президента Антон Вайно, Секретарь Совета Безопасности Николай Патрушев, Министр иностранных дел Сергей Лавров, Министр обороны Сергей Шойгу, директор Федеральной службы безопасности Александр Бортников, директор Службы внешней разведки Сергей Нарышкин и специальный представитель Президента по вопросам природоохранной деятельности, экологии и транспорта Сергей Иванов.