Կիևում փորձ է արվել այրել հայերին պատկանող սրճարանները
Աջակցիր «Ա1+»-ինՈւկրաինայի հայերի միությունը դատապարտում է հայ համայնքի ներկայացուցիչներին պատկանող սննդի հասարակական կենտրոններն այրելու փորձերը: AnalitikaUA.net-ը տեղեկացնում է, որ այս մասին ասված է Կիևում տեղի ունեցած դեպքերի առնչությամբ Ուկրաինայի հայերի միության հայտարարության մեջ:
«Հայ համայնքի ներկայացուցիչներին պատկանող սրճարաններն այրելու քայլը մենք գնահատում ենք որպես համայնքին քաղաքական գործընթացում ներքաշելու փորձ: Մենք կտրականապես դատապարտում ենք բռնության ցանկացած դրսևորում և կոչ ենք անում պահպանել օրենքը և համայնքին չներքաշել քաղաքական գործընթացների մեջ»,-ասված է հայտարարության մեջ: Նշվում է, որ միության ղեկավարությունը մշտական կապի մեջ է իրավապահ մարմինների հետ և ակնկալում է օպերատիվ հետաքննություն դեպքերի առնչությամբ:
Կիևում փորձ է արվել հայ համայնքի ներկայացուցիչներին պատկանող երկու սրճարան այրել: Դեպքը տեղի է ունեցել այս գիշերը: Նախնական տեղեկատվության համաձայն զոհեր չկան, հրդհեի հետևանքով հաստատությունների առանձին հատվածներ վնասվել են:

В Союзе армян Украины осудили попытку втянуть общину в политические процессы
Поддержи А1+!В Союзе армян Украины осуждают попытки поджогов заведений общественного питания, принадлежащим представителям общины. Как передает AnalitikaUA.net, в заявлении организации сказано:
«Мы расцениваем поджоги кафе, владельцы которых являются представителями общины, как попытку втянуть общину в политические процессы. Мы категорически осуждаем любые проявления насилия и призываем соблюдать закон и не вовлекать общину в политические процессы. Руководство организации находится на постоянной связи с правоохранительными структурами и рассчитывает на оперативное расследование имеющихся случаев».
Как уточняет издание, известно о двух случаях попытки поджога в разных окраинах Киева. Согласно имеющейся информации, жертв нет, в результате пожара пострадали отдельные части заведений.