Եթե մեր խնդրին լուծում չտրվի, գնալու ենք Բագրատաշենի անցակետ․ ակցիա ՌԴ դեսպանատան դիմաց (տեսանյութ)
Ակցիայի մասնակիցների խոսքով՝ արդեն մի քանի ամիս է Հայաստանում  են և  չեն կարող վերադառնալ Ռուսաստան, մինչդեռ, իրենց ընտանիքի անդամները, հարազատներն այնտեղ են։
Մի շարք քաղաքացիների ստրագրություններով նամակ փորձեցին հանձնել Ռուսաստանի դեսպանատուն, բայց նրանց որևէ մեկն ընդառաջ չեկավ, անվտագության աշխատակիցներն ասացին՝ դեսպանատունը չի աշխատում։
Նրանք նամակը համալրեցին ևս մի քանի ստորագրություններով և գցեցին դեսպանատան դիմաց դրված նամակների արկղի մեջ՝ պնդելով, որ եթե իրենց խնդրին լուծում չտրվի, իրենք հուլիսի 30-ին գնալու են Բագրատաշենի անցակետ:
Դեսպանատանն ուղղված նամակում քաղաքացիները տեղեկացրել էին իրենց այս մտադրության, ինչպես նաև այստեղ ապրուստի միջոց չունենալու մասին․
«Ի՞նչ տարբերություն, թե որտեղ քնել՝ դեսպանատան դռան տակ, թե անցակետի կողքին»,- ասաց ակցիայի մասնակիցներից մեկը՝ հավելելով, որ պատրաստ են ամիսներով գիշերել Բագրատաշենի անցակետում։
Ակցիա իրականացնող մեկ այլ քաղաքացի նշեց, որ Հայաստան է եկել փետրվարին, սահմանները փակելուց հետո չի կարողանում վերադառնալ Ռուսաստան, բայց այստեղ արդեն ապրուստի միջոց չունի գոյատևելու․
«Տուն ենք վարձել, բայց արդեն գումար չկա վճարելու համար: Հաշվեք՝  մնացել ենք փողոցում, ապրուստի միջոց չկա»:
Մեկ այլ քաղաքացի նշեց, որ լրացել է իր անձնագրի ժամկետը, բայց որևէ մեկից չի կարողանում ուղղություն ստանալ՝ ինչ անել և ինչպես վարվել։
Իրավապաշտպան Դավիթ Հարությունյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց՝ դեսպանությունն ինքնամեկուսացել է, իսկ ՌԴ քաղաքացիներին անուշադրության է մատնել: Նրա պնդմամբ՝ մարդիկ գրանցվում են տոմս գնելու համար, սակայն պատասխան են ստանում, որ տեղեր այլևս չկան:

Если наша проблема не решится, мы отправимся на пропускной пункт в Баграташене: акция напротив посольства РФ (видео)
Сегодня напротив посольства России в Армении собрались граждане РФ армянской национальности.
Они требовали, чтобы им предоставили транспортные средства для выезда в Россию.
По словам участников акции, они уже несколько месяцев находятся в Армении и не могут вернуться в Россию, тогда как члены их семей, родственники находятся там.
Они попытались передать в посольство России письмо с подписями, однако навстречу к ним никто не вышел, сотрудники безопасности сказали, что посольство не работает.
Они дополнили письмо еще несколькими подписями и бросили в ящик для писем напротив посольства, утверждая, что если их проблема не решится, 30-го июля они отправятся в Баграташенский пропускной пункт.
В адресованном Посольству письме граждане сообщили об этом намерении, а также о том, что здесь у них нет средств к существованию:
«Какая разница, где спать – у дверей посольства или рядом с пропускным пунктом?», - сказал один из участников акции, добавив, что они готовы месяцами ночевать на Баграташенском пропускном пункте.
Другой участник акции отметил, что приехал в Армению в феврале, после закрытия границ не может вернуться в России, но здесь у него больше нет средств к существованию:
«Мы арендовали дом, но уже нет денег, чтобы платить. Считайте: мы остались на улице, нет средств к существованию»
Другой гражданин отметил, что истек срок его паспорта, но он ни от кого не может получить информацию, что делать и как поступить.
Правозащитник Давид Арутюнян в беседе с журналистами сказал: посольство самоизолировалось, оставив граждан РФ без внимания. По его утверждению, люди регистрируются для получения билета, но получают ответ, что мест больше нет.