ՍԴ-ում խնդրահարույց իրավիճակը ստեղծվել է երկու դատավորի պատճառով. Ռուստամ Բադասյան (տեսանյութ)
ՍԴ նախկին դատավորների կենսաթոշակի իրավունքները կապահովվեն, ինչպես նաև Սահմանադրության և Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքում անհամապատասխանությունը կվերացվի, որը հնարավոր չէր կատարել Սահմանադրական փոփոխությունների հետ միաժամանակ։
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Արդարադատութան նախարար Ռուստամ Բադասյանը ՝ անդրադառնալով այն հանգամանքին, որ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը ստորագրել է հունիսի 30-ին Ազգային ժողովի կողմից ընդունված «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքը, ինչը ավելի վաղ չէր ստորագրել Հանրապետության նախագահը։
Ինչ վերաբերում է ՍԴ-ում ստեղծված իրավիճակին և այն հանգամանքին, որ քվորումներ չլինելու պատճառով նիստեր չեն կայանում, Բադասյանն ասաց․
«Սահմանադրական դատարանի երկու դատավոր գնացել են արձակուրդ, նրանց արձակուրդ չգնալու դեպքում հնարավոր էր ապահովել քվորում, հետևաբար՝ Սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում չի ստեղծվել այս իրավիճակը, այլ երկու դատավորի արձակուրդ մեկնելու պատճառով է ստեղծվել»։
Բադասյանն ընդգծեց՝ Սահմանադրությամբ նախատեսված Սահմանադրական դատարանի թեկնածուներ առաջադրելու սահմանադրական մարմիններին տրված երկամսյա ժամկետը հոսում է, ինչը նշանակում է, որ նրանք շուտով կառաջադրեն թեկնածուներ։
Ինչ վերաբերում է թեկնածուների վերաբերյալ շրջանառվող անուններին, Բադասյանն ասաց՝ քննարկումների փուլում է, առաջիկայում կլինեն նորություններ։
Լրագրողի դիտարկմանը, թե շրջանառվում են Արդարադատության նախկին նախարար Արտակ Զեյնալյանի, Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Կարեն Անդրեասյանի անունները, Բադասյանը մեկնաբանություն չհնչեցրեց, ասաց՝ կան սկզբունքներ, թեկնածուներն ընտրվելու են այդ սկզբունքով։
Ինչ վերաբերում է երկու դատավորներին կալանավորելու որոշմանը և «Ա1+»-ի այն հարցին, թե արդյո՞ք սա վեթինգի կոնտեքստում տեղավորվում է, Բադասյանն ասաց․
«Դատավորների նկատմամբ քրեական հետապնդում է սկսվել, կապ չունի վեթինգի գործընթացի հետ, թեև մեկը մյուսին չի բացառում, օրինակ՝ վեթինգի որոշ գործիքակազմ կիրառելու դեպքում կարող է հայտնաբերվել հանցագործության մասին վկայող հատկանիշ, և դա կարող է դառնալ քրեական հետապնդման հիմք»։

Проблемная ситуация в КС создалась из-за двух судей: Рустам Бадасян (видео)
Пенсионные права бывших судей КС будут обеспечены, а также будет устранено несоответствие между Конституцией и законом о Конституционном суде, что невозможно было совершить одновременно с конституционными поправками.
Об этом сегодня в беседе с журналистами заявил министр юстиции Рустам Бадасян, обратившись к тому обстоятельству, что председатель НС РА Арарат Мирзоян закон о внесении поправок и дополнений в закон «О Конституционном суде» от  30-го июня, который ранее не подписал президент Республики.
Касательно создавшейся в КС ситуации и того обстоятельства, что заседания не проходят из-за отсутствия кворума, Бадасян сказал:
«Двое судей Конституционного суда ушли в отпуск, если б они не ушли в отпуск, кворум было бы возможно обеспечить, следовательно, эта ситуация создалась не в результате Конституционных поправок, а из-за того, что двое судей ушли в отпуск».
Бадасян подчеркнул: предусмотренный Конституцией двухмесячный срок, предоставленный конституционным органам для выдвижения кандидатов в Конституционный суд, истекает, что значит, что они вскоре выдвинут кандидатов.
Касательно имен предполагаемых кандидатов, Бадасян сказал, что находится на стадии обсуждения, скоро будут новости.
На наблюдение журналиста, что называют имена бывшего министра юстиции Артака Зейналяна, бывшего Омбудсмена Карена Андреасяна, Бадасян не озвучил комментариев, сказал: есть принципы, кандидаты будут избираться по этим принципам.
Касательно решения об аресте двух судей и вопроса «А1+» о том, умещается ли это в контекст веттинга, Бадасян сказал:
«В отношении судей началось уголовное преследование, это не имеет отношения к процессу веттинга, хотя одно не исключает другое, к примеру, в случае применения определенного инструментария веттинга может быть обнаружен признак, свидетельствующий о преступлении, и это может стать основанием для уголовного преследования».