Արայիկ Հարությունյանը ներկայացրել է Արցախի առողջապահության նորանշանակ նախարարին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 20-ին ԱՀ առողջապահության նախարարության աշխատակիցներին է ներկայացրել նորանշանակ նախարար Արարատ Օհանջանյանին:
Երկրի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Արայիկ Բաղրյանին ոլորտը տևական ժամանակ արդյունավետորեն ղեկավարելու համար և հաջողություններ մաղթել Արարատ Օհանջանյանին՝ հատկապես այս ծանր՝ համավարակային պայմաններում այդ պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ:
Արայիկ Հարությունյանը մեկ անգամ ևս շեշտել է, որ հանրապետությունում անվճար և որակյալ առողջապահական համակարգ ունենալը նախագահի ծրագրի առաջնային սկզբունքներից է: Սակայն, նախագահի խոսքով, բարեփոխումների ճանապարհին ոլորտում պետք է բացառել բոլոր տեսակի կոռուպցիոն երևույթները, ինչպիսիք են՝
- դեղերի ու սարքավորումների ձեռքբերման, դեղատոմսերի դուրս գրման գործընթացում կաշառքի գործոնը,
- լաբորատոր ախտորոշիչ հետազոտությունների ուղղորդված ուղեգրումը:
Նախագահ Հարությունյանը հավաստել է, որ գործընթացն իրականացվելու է ԱԱԾ վերահսկողության ներքո, և ովքեր չհետևեն վերոնշյալ ցուցումներին, ենթարկվելու են խիստ պատասխանատվության: Այս ամենին զուգահեռ, նախագահի խոսքով, աշխատանքի նախապայմաններ կհանդիսանան հետևյալ ուղենշային կետերը՝
- հիվանդների նկատմամբ բոլոր հանգամանքներում բարյացակամ վերաբերմունքի ցուցաբերումը,
- հետազոտման և բուժման միզազգային գործելակարգերի (պրոտոկոլների) պարտադիր ներդնումը,
- ոլորտում որոշումներ կայացնելիս կոլեգիալ սկզբունքի ապահովումը,
- այն հետազոտությունների ցանկի հստակեցումը, որոնք Արցախում չեն իրականացվում:
Հանրապետության նախագահը նշել է նաև, որ բուժաշխատողների սոցիալական երաշխիքների ապահովումը երկրի ղեկավարության կողմից վարվող քաղաքականության գլխավոր խնդիրներից է: Այդ համատեքստում հատկանշական է ոլորտի աշխատակիցների աշխատավարձերի բարձրացման հանգամանքը, որի առաջին փուլը նախատեսվում է սեպտեմբերին, երկրորդը՝ գալիք տարվա հունվարին:

200720AroxjNaxararNerkayacum-1
20 июля президент Республики Арцах Араик Арутюнян представил сотрудникам Министерства здравоохранения Республики Арцах новоназначенного министра Арарата Оганджаняна.
Глава государства выразил благодарность Араику Багряну за плодотворное руководство сферой в течение длительного времени и пожелал успехов Арарату Оганджаняну, особенно в связи с назначением на эту ответственную должность в этих тяжелых условиях.
Араик Арутюнян еще раз подчеркнул, что наличие в республике бесплатной и качественной системы здравоохранения является одним из приоритетных принципов программы президента. Однако, по словам президента, на пути реформ в сфере нужно исключить все коррупционные явления, такие как:
• Фактор взяточничества в процессе приобретения лекарств и оборудования, выписывания рецептов;
• Направляемые лабораторные диагностические исследования.
Президент Арутюнян заверил, что процесс будет осуществляться под контролем СНБ, и не выполняющие данные указаниям, будут привлекаться к жесткой ответственности. Параллельно со всем этим, по словам президента, предусловиями работы станут следующие ориентировочные пункты:
• Проявление доброжелательного отношения к пациентам при любых обстоятельствах;
• Обязательное внедрение международных процедур (протоколов) по обследованию и лечению;
• Обеспечение коллегиального принципа при принятии решений в сфере;
• Выявление тех исследований, которые не осуществляются в Арцахе.
Президент республики отметил также, что обеспечение социальных гарантий медицинских работников является одной из главных задач политики, проводимой руководством страны. В этом контексте примечателен факт повышения зарплат сотрудников сферы, первый этап которого намечен на сентябрь, второй - на январь будущего года.