Միջգերատեսչական հանձնաժողովը քննարկել է (տեսանյութ)
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի նախագահությամբ Կառավարությունում կայացել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի և ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության առաջնայնություններ փաստաթղթի կիրարկումն ապահովող միջոցառումները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Նիստի ընթացքում միջգերատեսչական հանձնաժողովի անդամները շարունակել են նախորդ նիստի քննարկումները, որոնք վերաբերում էին 2020թ. համար վերջնաժամկետ սահմանված՝ տրանսպորտի ոլորտին առնչվող միջոցառումներին: Օրակարգում ընդգրկված էր նաև շրջակա միջավայրի ոլորտում նույն ժամկետում նախատեսված միջոցառումների ընթացքի մասին զեկույցը:
Զեկույցներով հանդես են եկել շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Իրինա Ղափլանյանը և տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը:
Շրջակա միջավայրի ոլորտում իրականացվող միջոցառումներից մասնավորապես քննարկվել է «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծի մշակման ընթացքը, ինչպես նաև դրա ընդունման արդյունքում ՇՄԱԳ ոլորտում սպասվող փոփոխությունները:
Տրանսպորտի ոլորտի միջացառումների քննարկման ընթացքում հատուկ անդրադարձ է կատարվել միջպետական փոխադրումների ոլորտը կանոնակարգող օրենսդրության փոփոխությունների իրականացմանը, որոնց արդյունքում ՀՀ օրենսդրությունը կհամապատասխանեցվի միջազգային օրենսդրության պահանջներին, ինչն էլ կնպաստի միջպետական փոխադրումների ընթացքում անվտանգության բարձրացմանը:

Межведомственная комиссия обсудила (видео)
В правительстве под председательством вице-премьера Мгера Григоряна состоялось очередное заседание Межведомственной комиссии по координации мероприятий, обеспечивающих реализацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС и документа о приоритетах партнерства РА-ЕС.
В ходе заседания члены межведомственной комиссии продолжили обсуждения предыдущего заседания, которые касались вопроса крайнего срока мероприятий, связанных с транспортной сферой. В повестку дня был включен также и доклад о ходе мероприятий в сфере окружающей среды.
С докладами выступили заместитель министра окружающей среды Ирина Капланян и заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армен Симонян.
Был обсужден ход разработки проекта закона О внесении изменения в Закон Республики Армения “Об экспертизе и оценке воздействия на окружающую среду”, а также ожидаемые изменения в сфере ОВОС, в результате его принятия.
В ходе обсуждения мероприятий в сфере транспорта особое внимание было уделено осуществлению изменений в законодательстве, регулирующем сферу межгосударственных перевозок, в результате которых законодательство Республики Армения будет приведено в соответствие с требованиями международного законодательства, что будет способствовать повышению безопасности при межгосударственных перевозках.