ՄԻՊ-ը Տավուշում տեղի ունեցող դեպքերով 2-րդ միջանկյալ անգլերեն զեկույցն է ուղարկել միջազգային կառույցներին
Երկրորդ միջանկյալ զեկույցն ենք անգլերենով ուղարկում միջազգային կառույցներին՝ կապված Հայաստանի Տավուշի մարզի ուղղությամբ հուլիսի 12-14-ի ադրբեջանական զինված ուժերի հրետակոծությունների և գնդակոծությունների հետ։ Հատուկ շեշտադրումներ են արված քաղաքացիական բնակավայրերի, նրանց բնակիչների առողջության, կյանքի ու սեփականության պաշտպանության մասով։
Ինչպես նախորդը, այս զեկույցն էլ առանձին ընթացակարգով ուղարկվում է նաև ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդին: Հատուկ նշում եմ, որ այսպիսի հնարավորություն ունեն միայն «A» միջազգային կարգավիճակ ունեցող Մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունները:
Զեկույցում արտացոլվել են նաև այն տվյալները, որ ադրբեջանական կողմը սեփական հրետանային մարտկոցները տեղադրել է խաղաղ բնակչության մոտ, բնակավայրերում, որպեսզի հայկական կողմի պատասխան կրակը ուղղվի սեփական բնակչության վրա։
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը շարունակում է իրականացնել իրավապաշտպան գործունեությունը՝ անմիջական կապ պահպանելով Տավուշի մարզի Մովսես, Չինարի, Այգեպար, Բերդ և մի շարք այլ համայանքների, ինչպես նաև Տավուշի մարզպետարանի ու ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ պաշտոնական հաղորդակցությամբ:

Омбудсмен направил в международные структуры второй промежуточный доклад об обстреле Тавуша
Аппарат омбудсмена Армении направил в международные структуры второй промежуточный доклад на английском языке относительно обстрелов ВС Азербайджана с 12 по 14 июля, ведущихся в направлении Тавушской области Республики Армения. Об этом на своей странице в Facebook написал омбудсмен Армении Арман Татоян.
“Сделаны конкретные акценты по части защиты гражданских населенных пунктов, здоровья их жителей, их жизней и их собственности.
Как и предыдущий, этот доклад по отдельной процедуре направляется также и в Совет по правам человека ООН. Особо отмечаю, что такую возможность имеют исключительно национальные учреждения по правам человека, имеющие международный статус “А”. В докладе отражены также данные о том, что азербайджанская сторона установила свои артиллерийские орудия на территориях мирного населения, в своих населенных пунктах, чтобы ответный огонь армянской стороны был направлен на его же население”, - написал Татоян.
Аппарат Защитника прав человека Армении путем официального общения продолжает осуществлять работы по мониторингу, сохраняя непосредственную связь с жителями сел Мовсес, Чинари, Айгепар, города Берд и ряда других общин Тавушской области, с административными органами гражданских общин и также с Министерством обороны Армении.