ԵԱՀԿ գործող նախագահը հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով հրադադարի ռեժիմի պահպանման կոչ է արել
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության գործող նախագահ, Ալբանիայի վարչապետ և Եվրոպայի ու արտաքին գործերի նախարար Էդի Ռաման կոչ է արել անհապաղ վերադարձնել հրադադարի ռեժիմը հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով: Ռամայի կոչը հրապարակված է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքում:
«Ես խորապես մտահոգված եմ բռնության աճով, որը մենք տեսնում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի երկայնքով, և կոչ եմ անում անհապաղ վերադառնալ կրակի դադարեցմանը, քանի դեռ չենք տեսել նոր զոհեր»,- ասել է Ռաման:
Նա նշել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները և գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը կողմերի հետ սերտ կապի մեջ են իրավիճակը կայունության վերադարձնելու ձգտման հարցում: Ուղիղ կապուղին հաստատվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից 2019թ. մարտին, Վիեննայում Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո կայացած հանդիպման ժամանակ։ Ռաման հույս է հայտնել, որ նման մեխանիզմները կարող են օգտագործվել այս իրավիճակում լարվածությունը թուլացնելու համար:
Ռաման ցավակցություն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին զոհվածների ընտանիքներին և ընկերներին, իր մտահոգությունն է հայտնել երկու կողմերից տուժածների վիճակի առնչությամբ։
«Մենք բոլորս պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի նվազեցնենք հակամարտության ազդեցությունը մարդկային կյանքի վրա և հնարավորինս արագ վերսկսենք առարկայական բանակցությունները»,- ասել է Ռաման՝ ընդգծելով Մինսկի խմբի գործընթացին իր աջակցությունը:

Действующий председатель ОБСЕ призвал к соблюдению режима прекращения огня вдоль армяно-азербайджанской границы
Поддержи А1+!Действующий председатель Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, премьер-министр, министр Европы и иностранных дел Албании Эди Рама призвал к немедленному возвращению к прекращению огня вдоль армяно-азербайджанской границы. Призыв Рамы был опубликован на официальном сайте ОБСЕ.
«Глубоко обеспокоен ростом насилия, который мы наблюдаем на армяно-азербайджанской границе, и призываю к немедленному прекращению огня, пока не появились новые жертвы», - сказал Рама.
Он отметил, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ и личный представитель действующего председателя посол Анджей Каспршик находятся в тесном контакте со сторонами для восстановления стабильности. В марте 2019 года, во время встречи в Вене под эгидой сопредседателей Минской группы между лидерами Армении и Азербайджана был установлен прямой канал связи. Рама выразил надежду, что такие механизмы могут быть использованы для ослабления напряженности в этой ситуации.
Рама выразил соболезнования семьям и близким погибших на армяно-азербайджанской границе и выразил обеспокоенность состоянием пострадавших с обеих сторон.
«Мы все должны сделать все возможное, чтобы уменьшить воздействие конфликта на человеческую жизнь и как можно скорее возобновить предметные переговоры», - отметил Рама, подчеркнув свою поддержку процессу Минской группы.