Ես համոզված եմ՝ ՍԴ-ում բռնկված հրդեհը ամբողջությամբ մարել ենք․ Վահագն Հովակիմյան (տեսանյութ)
Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր,  Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովի անդամ Վահագն Հովակիմյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում անդրադառնալով նախագահ Արմեն Սարգսյանի առաջարկին, որ ՍԴ անդամներից երեքին նշանակի Հանրապետության նախագահը, երեքին՝ Բարձրագույն դատական խորհուրդը, երեքին էլ՝ Ազգային ժողովը, նշում է, որ հանձնաժողովում նման մոդել չի քննարկվել, բայց պաշտոնական առաջարկ ստանալու դեպքում անպայման կքննարկվի, թեև Հովակիմյանը  կարծում է, որ Ազգային ժողովը ժողովրդի իրավունքի իրացնողն է և հենց դրա համար էլ Ազգային ժողովին է տրված թեկնածուներին ընտրելու լիազորությունը։
Ինչ վերաբերում է նախագահի մատնանշած հակակշիռների ձևավորման անհրաժեշտությանը, Հովակիմյանն ասում է․
«Հակակշիռը այս դեպքում հենց  այն է, որ թեկնածուներին առաջադրում են երեք դատարանակազմ մարմինները՝ նախագահը, Կառավարությունը  և Դատավորների ընդհանուր ժողովը»։
Նախկինում Սդ անդամի թեկնածու առաջադրում էր Ազգային ժողովի նախագահը, ըստ Հովակիմյանի՝ այդ դեպքում հակակշիռ գրեթե չկար, մինչդեռ գործող մոդելը  ապահովում է հակակշիռները։
Ինչ վերաբերում է Սահմանադրական դատարանին և մեր հարցադրմանը, թե արդյո՞ք հանգուցալուծվեց ՍԴ ճգնաժամը, որի մասին խոսում էին իշխանության ներկայացուցիչները, Հովակիմյանն ասաց․
«Ես ակնկալում եմ, որ այս գործընթացը կբերի Սահմանադրական դատարանի ճգնաժամի վերջնական լուծման, բայց եթե որևէ բան չանեինք այս ճգնաժամը լուծելու ուղղությամբ, կստացվեր, որ մենք տեսնում ենք, որ այնտեղ հերդեհ է բռնկվել և նստել նայում ենք՝ հրդեհը ինչքան շատ վնաս է տալու, մենք այս դեպքում հրդեհը մարում ենք և համոզված եմ, որ ամբողջությամբ մարել ենք, ՀՀ-ն կունենա լեգիտիմ և հանրային վստահություն վայելող Սահմանադրական դատարան»,-համոզմունք հայտնեց պատգամավորը։

Я уверен: вспыхнувший в КС пожар мы полностью погасили: Ваагн Овакимян (видео)
Депутат Национального собрания от фракции «Мой шаг», член комиссии по Конституционным реформам Ваагн Овакимян в беседе с «А1+» обратившись к предложению президента Армена Саркисяна о том, чтобы троих членов КС назначал Президент Республики, троих – Высший судейский совет и троих – Национальное собрание, отмечает, что на комиссии подобная модель не обсуждалась, но в случае получения официального предложения обязательно обсудят, несмотря на то, что Овакимян считает, что Национальное собрание осуществляет волю народа, и именно поэтому Национальному собранию дано полномочие избирать кандидатов.
Касательно указанной президентом необходимости формирования противовесов, Овакимян говорит:
«Противовес в данном случае именно в том, что кандидатов выдвигают три судообразующих органа: президент, Правительство и Высший судебный совет».
Прежде кандидата в члены КС выдвигал председатель Национального собрания, по мнению Овакимяна, в этом случае противовесов почти не было, между тем, действующая модель обеспечивает противовесы.
Что касается Конституционного суда и нашего вопроса о том, разрешился ли кризис КС, о котором говорили представители власти, Овакимян сказал:
«Я ожидаю, что этот процесс приведет к окончательному разрешению кризиса Конституционного суда, но если б мы ничего не сделали в направлении разрешения этого кризиса, получилось бы, что мы видим, что там вспыхнул пожар и сидим и смотрим, какой ущерб принесет пожар, мы в этом случае тушим пожар и я уверен, что полностью потушили, в РА будет легитимный и пользующийся общественным доверием Конституционный суд»,- выразил убеждение депутат.