Ալիևի վերջին ելույթը պարունակում է շանտաժի էլեմենտ․ Մակունց (տեսանյութ)
«Իմ քայլը» խմբակցությունը շրջանառությունից հանել է դիմակներ չկրելու համար տուգանքների խստացման նախագիծը, քանի որ ավելի շատ քննարկման անհրաժեշտություն կար: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում լրագրողներին ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը:
Նրա պնդմամբ՝ Երեւանի այն հատվածներում, որտեղ ոստիկանությունն ակտիվ է, դիմակներ դնելը պահպանվում է, իսկ բակերում օրենքը չի պահպանվում, մինչդեռ հանրային շահի և առողջության համար բոլոր միջոցները պետք է ձեռք առնվեն:
Մակունցը վստահ է՝ որոշ դեպքերում տուգանքն աշխատում է, մյուս կողմից խնդիր կա այն առումով, որ տուգանքը մուծում են և շարունակում են դիմակ չկրել։
Իշխանական խմբակցության պատգամավորն անդրադարձավ նաև խմբակցության պասիվ պատգամավորներին, լրագրողը հիշեցրեց, որ նախկինում ընդդիմությունը իշխանական պասիվ պատգամավորներին «կոճակ սեղմող» էր անվանում։
Նախ նշեց՝ իրենց գործունեությանը միշտ քննադատաբար են մոտենում, վերանայում են աշխատանքային մոտեցումները եւ փորձում են լավացնել աշխատելու որակը:
Նաև պնդեց, որ պատգամավորների մի մասը գործունեություն է ծավալում նաև համայնքներում եւ մարզերում․
«Եթե ես օրինակ բերեմ Սիփան Փաշինյանի գործունեությունը, թե ինչ ծավալի աշխատանք է նա կատարում Տավուշի մարզում, կարծում եմ, այն, ինչ հանրային է, հավատացնում եմ, դրանից շատ ավելին է ոչ հանրային: Մյուս պատգամավորների առնչությամբ, ես չգիտեմ, թե դուք ում նկատի ունեք, կարծում եմ, առաջին հերթին հենց իրենց կարելի է ուղղել հարցերը եւ ստանալ պատասխաններ»:
Խմբակցությունում կան ինքնամեկուսացած պատգամավորներ, տեղեկացրեց Մակունցը՝ հավելելով, որ եղել են 8 հաստատված վարակակիրներ, նրանցից 2-ը արդեն առողջացած են։
Իշխող խմբակցության ղեկավարն անդրադարձավ նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիև այն հայտարարությանը, որ Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման շուրջ փաստացի բանակցություններ չկան․
«Վերջին ելույթն իր մեջ պարունակում է շանտաժի էլեմենտ․ ի՞նչ է նշանակում հրաժարվել բանակցություններից։ Հայաստանի Հանրապետությունը դրա պատասխանը տվել է արդեն, որ բոլոր պրոցեսները պետք է տանեն հարցի խաղաղ կարգավորմանը, իսկ մնացյալ ցանկացած զարգացման Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է եւ ամեն կերպ պաշտպանելու է մեր հայրենակիցների անվտանգությունը»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով հանրային քննարկման ներկայացված՝ կրթության նոր չափորոշիչներին, ըստ որոնց՝ «Հայ եկեղեցու պատմություն» առարկան առանձին չի դասավանդվելու դպրոցներում, Մակունցը պնդեց․
««Հայ եկեղեցու պատմություն» առարկան չի հանվում օրակարգից, այն համադրվելու է հայ ժողովրդի պատմության հետ, եւ բովանդակային առումով որեւէ փոփոխություն չի լինելու»։
«Ա1+»-ի հարցին ի պատասխան Մակունցը անդրադարձավ նաև նախագահի առաջարկին՝ ՍԴ երեք անդամներին նշանակելու լիազորությունը տալ նախագահին, որպեսզի հակակշիռների մեխանիզմներ լինեն: Նշեց՝ հարցը քննարկման ենթակա է․
««Իմ քայլի» հետ մասնավոր զրույցներում նախագահը հնչեցրել է նման գաղափար, առաջարկել է քննարկել։ Հիմա արդարադատության նախարարությունն աշխատանքային խումբ է ներկայացրել սահմանադրական փոփոխությունների քննարկման հետ կապված։ Կարծում եմ՝ այդ դաշտում այդ հարցերը հնարավոր է քննարկել և այո կամ ոչ պատասխանները ստանալ», - ասաց նա։

Последнее выступление Алиева содержит элемент шантажа: Макунц (видео)
Фракция «Мой шаг» изъяла из обращения проект об ужесточении штрафов за неношение масок, поскольку была необходимость большего обсуждения. Об этом сегодня в НС сказала журналистам глава фракции «Мой шаг» Лилит Макунц.
Она утверждает, что на тех участках в Ереване, где полиция активна, ношение масок соблюдается, а во дворах закон не соблюдается, между тем для общественного интереса и здоровья должны быть предприняты все меры.
Макунц уверена: в некоторых случаях штраф работает, с другой стороны есть проблема в том плане, что платят штраф и продолжают не носить маску.
Депутат от фракции власти обратилась также к пассивным депутатам фракции, журналист напомнил, что раньше оппозиция называла пассивных депутатов от власти «нажимателями кнопок».
Прежде всего, она отметила, что они всегда критически подходят к своей деятельности, пересматривают рабочие подходы и пытаются улучшить качество работы.
Также утверждает, что часть депутатов разворачивают свою деятельность и в общинах и регионах:
«Если привести в пример деятельность Сипана Пашиняна, какой объём работы он выполняет в Тавушской области, думаю, что непубличной работы еще больше, чем публичной. В связи с другими депутатами, не знаю, кого вы имеете в виду, думаю, что в первую очередь нужно адресовать вопросы им и получить ответы».
Во фракции есть самоизолировавшиеся депутаты, сообщила Макунц, добавив, что есть 8 подвержденных инфицированных, 2 из них уже выздоровели.
Глава правящей фракции также обратилась к заявлению президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что фактически по вопросу урегулирования Карабахского вопроса переговоров нет:
«Последнее выступление содержит в себе элемент шантажа: что значит отказаться от переговоров? Республика Армения уже дала на это ответ, все процессы должны вести к мирному урегулированию вопроса, а к любому другому развитию событий Республика Армения готова и будет всячески защищать безопасность наших соотечественников», - сказала она.
Обратившись к вынесенный на общественное обсуждение новым критериям образования, согласно которым предмет «История армянской церкви» не будет отдельно преподаваться в школах, Макунц утверждает:
«Предмет “История армянской церкви” не снимается с повестки, она будет объединена с историей армянского народа и в содержательном смысле не претерпит никаких изменений».
В ответ на вопрос «А1+» Макунц также обратилась к предложению президента: предоставить президенту полномочие назначения трех членов КС, чтобы были механизмы противовесов. Отметила, что вопрос подлежит обсуждению:
«В частных беседах с “Моим шагом” президент озвучил подобную идею, предложил обсудить. Сейчас министерство юстиции представило рабочую группу в связи с обсуждением конституционных поправок. Думаю, в этом поле можно обсудить эти вопросы и получить ответы да или нет», - сказала она.