Գործող մեխամիզմը բավականին հաջող է․ Արարատ Միրզոյանը՝ նախագահի առաջարկի մասին (տեսանյութ)
Սահմանադրական դատարանի նախկին անդամներն իհարկե իրավունք ունեին դիմել ՄԻԵԴ, ինչը և արել են, բայց ՄԻԵԴ-ը միջանկյալ որոշում պետք է կայացնի, թե ոչ, տեղյակ չեմ: Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը՝ անդրադառնալով ՍԴ նախկին անդամների և Հրայր Թովմասյանի՝ ՄԻԵԴ դիմելու հարցին:
«Ա1+»-ի հարցին ի պատասխան՝ Միրզոյանն անդրադարձավ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հայտարարությանը, թե ՍԴ անդամներից 3-ին նշանակելու իրավասությունը պետք է հանձնել նախագահին:
ԱԺ նախագահը հիշեցրեց, որ Հանրապետության նախագահը երկու անգամ թեկնածու է առաջադրել,  ԱԺ-ի կողմից չեն ընտրվել, իսկ  մեկ անգամ ընտրվել է:
«Գործող սահմանադրական նորմերով դատարանակազմ մարմինները, այդ թվում՝ նախագահը առաջարկում են թեկնածուներ, ընտրությունը թողնված է նախագահին, վարվել ենք այնպես, ինչպես նախատեսում է Սահմանադրությունը, ցանկացած դատարանակազմ մարմնի առաջարկություն մենք այստեղ դիտարկում ենք, այնուհետև քվեարկությամբ համաձայնվում ենք կամ՝ ոչ»:
Ինչ վերաբերում է նախագահի առաջարկին, Միրզոյանն ասաց՝ պետք է պաշտոնապես կամ բանավոր դիմի Սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովին, բայց ըստ Միրզոյանի՝ գործող մեխամիզմը բավականին հաջող է:
ԱԺ նախագահը նաև նշեց, որ Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքի չստորագրման մասին նախագահի հետ քննարկում չի ունեցել, սակայն մեծ սիրով նախագիծը կստորագրի, երբ իր համար օրենսդրորեն կբացվի ճանապարհը:
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձավ նաև պարգևավճարների խնդրին, նշեց, որ սա արդարացված քայլ է, և խոսքը մեծ միլիոնների մասին չէ:
Ինչ վերաբերում է դիմակների չկրման համար նախատեսվող տուգանքների խստացման օրինագծին, որը դեռևս շրջանառությունից հանված է, Միրզոյանն այս առնչությամբ ասում է՝ սա քմահաճույք, տուգանելու ցանկություն կամ բյուջեն լցնելու միջոց չէ, այլ վարակը կանխելու միջոց է:
Լրագրողներից մեկի հարցադրմանն ի պատասխան՝ Միրզոյանը խոսեց նաև իր ապառիկների մասին, որոնց անդրադարձել էր նախկինում.

Действующий механизм довольно удачный: Арарат Мирзоян – о предложении президента (видео)
Поддержи А1+!Бывшие члены Конституционного суда, конечно, имели право обратиться в ЕСПЧ, что они и сделали, но ЕСПЧ должен принять промежуточное решение или нет – не знаю. Об этом в беседе с журналистами заявил председатель НС Арарат Мирзоян, обратившись к вопросу обращения в ЕСПЧ бывший членов КС и Грайра Товмасяна.
В ответ на вопрос «А1+», Мирзоян обратился к заявлению президента РА Армена Саркисяна, что правомочие назначения 3 членов КС нужно передать президенту.
Председатель НС напомнил, что президент Республики дважды выдвигал кандидатов, НС их не избрало, а один раз избрало.
«По действующим конституционным нормам, судообразующие органы, в том числе председатель предлагают кандидатуры, выбор оставлен за президентом, поступайте так, как предусматривает Конституция, предложение любого судообразующего органа мы здесь рассматриваем, затем голосованием согласовываем или нет».
Касательно предложения президента, Мирзоян сказал: он должен официально или устно обратиться в комиссию Конституционных поправок, но по мнению Мирзояна, действующий механизм довольно удачен.
Председатель НС также отметил, что с президентом не было обсуждения о неподписании закона о Конституционном суде, однако он с большим удовольствием подпишет проект, когда для него законодательно откроется путь.
Арарат Мирзоян также обратился к вопросу премий, отметил, что это – оправданный шаг, и речь не идет о больших миллионах.
Касательно законопроекта ужесточения штрафов за неношение маски, который пока еще снят с обращения, Мирзоян в этой связи говорит: это – не прихоть, не желание штрафовать или наполнять бюджет, а средство предотвращения инфекции.
В ответ на вопрос одного из журналистов Мирзоян поговорил и о рассрочках, к которым обращался и ранее: