107048580_3500745343271829_8657545262501377636_n
Մինչ այս պահը դեռևս հայտնի չէ՝ Սահմանադրական դատարանում վաղը նշանակված ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա, ինչպես նաև Երևանի քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմումի հիման վրա ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 300․1 հոդվածի առաջին մասի Սահմանադրության համապատասխանության հարցը քննելու վերաբերյալ նիստը կայանալո՞ւ է, թե ոչ։
Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի ղեկավար Էդգար Ղազարյանը «Ա1+»-ին փոխանցեց՝ նիստերի ժամանակացույցը կայքում տեղադրված է, իսկ նիստերի ժամկետների փոփոխության վերաբերյալ որոշում իրավասու է կայացնել միայն  դատարանը՝ աշխատակարգային նիստում։
Սահմանադրական դատարանի կայքում մինչ այս պահը նշված է, որ հարցը քննվելու է հուլիսի 7-ին նշանակված նիստում։
Աշխատակազմի ղեկավարը փոխանցեց նաև, որ աշխատակարգային նիստ այս պահին նախատեսված չէ․
«Աշխատակարգային նիստ դատարանը կարող է հրավիրել ցանկացած պահի, այսինքն՝ Սահմանադրական դատարանի նիստից առաջ կարող է հրավիրվել նաև աշխատակարգային նիստ և կայացվել աշխատակարգային որոշումներ։ Պլանավորված, նախապես հաստատված աշխատակարգային նիստ առաջիկայում նախատեսված չէ»։
Ինչ վերաբերում է նիստի քվորման  հարցին, Ղազարյանն ասաց՝ կախված է դատավորների մասնակցությունից։
Հիշեցնեք, որ Սահմանադրական դատարանում ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչը միջնորդություն էր ներկայացրել ՍԴ՝ խնդրելով հետաձգել 2020թ հուլիսի 7-ին նշանակված գործի քննությունը, ԱԺ-ին տրամադրել ՄԻԵԴ եւ Վենետիկի հանձնաժողովի խորհրդատվական կարծիքների հայերեն թարգմանությունները, ինչպես նաեւ ողջամիտ ժամկետ այդ կարծիքներին ծանոթանալու համար։

107048580_3500745343271829_8657545262501377636_n
До настоящего момента неизвестно, состоится ли назначенное на завтра в Конституционном суде заседание о рассмотрении вопроса соответствия Конституции первой части 300.1 статьи Уголовного кодекса РА на основании заявления второго президента РА Роберта Кочаряна, а также на основании заявления суда общей юрисдикции первой инстанции города Еревана.
Глава администрации Конституционного суда Эдгар Казарян сообщил «А1+»: график заседаний размещен на сайте, а решение об изменении сроков заседаний провомочен принять только суд, на распорядительном заседании.
На сайте Конституционного суда до настоящего момента указано, что вопрос будет расследоваться на заседании, назначенном на 7-е июля.
Глава администрации также сообщил, что распорядительное заседание на данный момент не предусмотрено:
«Суд может созвать распорядительное заседание в любой момент, то есть перед заседанием Конституционного суда может быть созвано также распорядительное заседания и приняты распорядительные решения. Запланированного, предварительно утвержденного распорядительного заседания в ближайшее время не предусмотрено».
Касательно вопроса кворума заседания, Казарян сказал: зависит от участия судей.
Напомним, что в Конституционном суде представитель НС РА подал ходатайство в КС, попросив отложить рассмотрение дела, назначенное на 7-е июля 2020 г., предоставить НС переводы на армянский язык рекомендательных мнений ЕСПЧ и Венецианской комиссии, а также разумный срок для ознакомления с этими мнениями.