Վճռաբեկ դատարանում Քոչարյանն աջակիցներ ունի՝ գրավը վճարած Սամվել Կարապետյանի բարեկամը․ Ս․Սաֆարյան (տեսանյութ)
Մարտի 1-ի զոհերի իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանը մտածում է, որ Վճռաբեկ դատարանում նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն աջակից դատավորներ ունի։ Մեկը Սերժիկ Ավետիսյանն է, որը ռուսաստանահայ գործարար Սամվել Կարապետյանի բարեկամն է։
Վերջինս, հիշեցնենք, Ռ․Քոչարյանի համար գրավ վճարած գործարարներից մեկն է։ Մյուս դատավորը Լիլիթ Թադևոսյանն է, որը տարիներ առաջ առնչություն է ունեցել Մարտի 1-ի գործին։
Եվ փաստաբանը կարծում է, որ այս դատավորները կարող են ազդեցություն գործադրել, որ Վճռաբեկ դատարանի որոշմամբ նույնպես ազատության մեջ մնա։
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազությունը դիմել էր Վճռաբեկ դատարան՝ բողոքարկելու Ռ․Քոչարյանին ազատ արձակելու մասին Վերաքննիչ դատարանի որոշումը։
Ս․Սաֆարյանը նաև գտնում է, որ քննությունից, ինչպես նաև արդարադատությունից Ռ․Քոչարյանի խուսափելու հավանականությունը մեծ է, քանի որ Ռուսաստանում շատերը նրա կողքին են։ Նա հիշեցնում է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ու նրա մամլո խոսնակ Դմիտրի Պեսկովի հայտարարությունները նախկին նախագահի վերաբերյալ։

В Кассационном суде у Кочаряна есть сторонники – заплативший залог родственник Самвела Карапетяна: С. Сафарян (видео)
Представитель правозащитников жертв 1-го Марта Седа Сафарян считает, что в Кассационном суде у бывшего президента Роберта Кочаряна есть судьи-помощники. Один из них – Сержик Аветисян, который является другом российского бизнесмена армянского происхождения Самвела Карапетяна.
Последний, напомним, был один из тех, кто заплатил залог за Р. Кочаряна. Другой судья – Лилит Тадевосян, которая годами имела отношения к делу 1-го Марта.
И адвокат считает, что эти судьи могут оказать влияние, чтобы решением Кассационного суда он также оставался на свободе.
Напомним, что Генеральная прокуратура обратилась в Кассационный суд для обжалования решения Апелляционного суда об освобождении Р. Кочаряна.
С. Сафарян также считает, что вероятность того уклонения Р. Кочаряна от следствия, а также от правосудия велика, так как в России его многие поддерживают. Она напоминает заявления президента РФ Владимира Путина и его пресс-секретаря Дмитрия Пескова о бывшем президенте.