ՀՀԿ-ականներ, ձեր պապան չէ՞ր հատիկ-հատիկ ասել` ով կողմ քվեարկի Փաշինյանին, ով` դեմ․Աշոտ Սարգսյան (տեսանյութ)
Փաստաբան Աշոտ Սարգսյանը գտնում է, որ ՍԴ դատավորներ Ալվինա Գյուլումյանին, Ֆելիքս Թոխյանին և Հրանտ Նազարյանին լիազորություններից զրկելու վերաբերյալ սահմանադրական փոփոխությունների ընթացակարգը հակաօրինական է։ Եվ հարցը լուծելու միակ օրինական ճանապարհը հանրաքվեն էր։ «Սահմանադրությունը ժողովրդի կամքով է ընտրվել, պետք է փոխվեր ժողովրդի կամքով»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց նա։
Փաստաբանն ասում է, թե այնպես չէ, որ իշխանությունները զարթնեցին և որոշեցին ՍԴ կազմը փոխել։ Իշխանությունները խնդիր ունեցան, երբ անցած տարի առաջին ատյանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը Ռ․Քոչարյանի հարցով դիմեց ՍԴ։
Նա համոզված է, որ ՍԴ-ի, ինչպես նաև սահմանադրական փոփոխությունների հարցը իշխանությունները պետք է լուծեին հեղափոխությունից անմիջապես հետո։ Բայց եթե դա չի արվել, ուրեմն ոչ թե հեղափոխություն է տեղի ունեցել, այլև՝ իշխանափոխություն։ Իսկ Սահմանադրություն չփոխվեց, որովհետև շատ հարմար էր վարչապետի համար։
Փաստաբանը հակադարձում է Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված ՀՀԿ-ականների քննադատություններին և հիշեցնում, թե ինչպես են նրան ընտրել վարչապետի պաշտոնում․ «ՀՀԿ-ականներ, ձեր պապան չէ՞ր հատիկ-հատիկ ասել, թե ով կողմ քվեարկի Փաշինյանին, ով դեմ»։
Նա անդրադարձավ նաև Գագիկ Ծառուկյանի դեմ հարուցված քրեական գործերին, իրավապահ համակարգում տիրող իրավիճակին, հաճախակի պաշտոնանկություններին։

Прокуратура столько времени будет оставаться чистой, пока завершится дело Роберта Кочаряна: Ашот Саркисян (видео)
Поддержи А1+!Адвокат Ашот Саркисян считает, что процедура конституционных поправок касательно лишения полномочий судей КС Альвины Гюлумян, Феликса Тохяна и Гранта Назаряна противозаконна. И единственным законным путем решения вопроса был референдум. «Конституция была избрана волей народа, должна была быть изменена волей народа», - сказал он в беседе с «А1+».
Адвокат говорит, что не то, чтобы власти проснулись и решили изменить состав КС. Власти столкнулись с проблемой, когда в прошлом году судья первой инстанции Давид Григорян обратился в КС по вопросу Р. Кочаряна.
Он уверен, что вопрос КС, а также конституционных поправок власти должны были решить сразу после революции. Но если это не было сделано, произошла никакая не революция, а смена власти. А Конституция не была изменена, потому что она была очень удобной для премьер-министра.
Адвокат отвечает на критику РПА в адрес Пашиняна и напоминает, как его выбрали на должность премьер-министра: «Республиканцы, не ваш ли папа по одному сказал, кто должен голосовать за Пашиняна, кто против?»
Он также обратился к уголовным делам, возбужденным против Гагика Царукяна, ситуации в правоохранительной системе, частым отставкам.