Ինչու է պայթեցվում «Ձյունիկ սառնարանի» շենքը (տեսանյութ)
«Ձյունիկ սառնարան» ՍՊԸ մաքսային պահեստի շենքի պայթեցումը հետաձգվել է մյուս շաբաթ։ Այս մասին «Ա1+»-ին հայտնեց «ՆՈՐՏԵԽ ՇԻՆ» ՍՊԸ-ի փոխտնօրեն Վազգեն Պետրոսյանը։ Շենքի պայթեցմամբ զբաղվելու  է հենց այս ընկերությունը։
Թե որն է հետաձգելու պատճառը, Պետրոսյանն ասաց, որ համայնքը պետք է տեղյակ պահեր ճանապարհային ոստիկանությանը ճանապարհները փակելու համար, այս առումով որոշակի խնդիր է առաջացել։
Պետրոսյանի խոսքով՝ նախորդ տարվա հրդեհից հետո շենքը դարձել է վթարային և վերականգնման համար պիտանի չէ
«Սեյսմիկ եզրակացությունը կա տեխնիկական անվտանգության կենտրոնի և Արտակարգ իրավիճակների նախարարության, ըստ որի՝ շենքը 4-րդ կարգի վթարային է»։
Այսօր արդեն շենքը ապամոնտաժելու թույլտվություն կա, որն արվելու է պայթեցման եղանակով։
Նրա խոսքով՝ շենքն ամբողջությամբ դատարկված է, ապրանքներ ներսում չկան։
Մեր նկարահանումների ընթացքում էլ նկատեցինք, որ աշխատանքները շարունակվում էին, շենքից դուրս էին բերվում որոշ իրեր, որոնք հետագայում կարող են պիտանի լինել օգտագործման համար։
Պայթեցնող ընկերության փոխտնօրենին հայտնի չէր, թե ինչ է նախատեսվում կառուցել այդ տեղում։
Հիշեցնենք, որ ԱԻՆ-ի կողմից հայտարարություն էր տարածվել այն մասին, որ  հուլիսի 1-ին, ժամը 17:00-ին «ՆՈՐՏԵԽ ՇԻՆ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության կողմից կիրականացվեն Երևանի Արշակունյաց 9/2 հասցեում տեղակայված «Ձյունիկ սառնարան» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության շենքի պայթեցման եղանակով փլեցման աշխատանքներ։

Работы по взрыву здания «Дзюник сарнаран» отложены на неделю (видео)
Взрыв здания таможенного склада ООО «Дзюник сарнаран» отложен до следующей недели. Об этом «А1+» сообщил замдиректора ООО «НОРТЕХ ШИН» Вазген Петросян. Взрывом здания будет заниматься именно эта компания.
На вопрос о причине переноса Петросян сказал, что община должна была проинформировать дорожную полицию для перекрытия дорог, в этом плане возникли кое-какие проблемы.
По словам Петросяна, после прошлогоднего пожара здание стало аварийным и не пригодно к восстановлению:
«Есть сейсмическое заключение центра технической безопасности и Министерства чрезвычайных ситуаций, согласно которому здание 4-го разряда аварийности».
Сегодня уже есть разрешение на демонтаж здания, который будет осуществляться путем взрыва.
По его словам, здание полностью опустошено, товаров внутри нет.
Во время наших сьемок мы заметили, что работы продолжались, из здания выносились какие-то предметы, которые могут пригодиться в дальнейшем.
Замдиректору взрывающей компании не было известно, что предусматривается построить на этом месте.
Напомним, что МЧС распространило сообщение о том, что 1-го июля, в 17:00, организация с ограниченной ответственностью «НОРТЕХ ШИН» проведет работы по сносу здания общества с ограниченной ответственностью «Дзюник сарнаран», находящегося по адресу Ереван, Аршакуняц 9/2 посредством взрыва.