Հանցագործության մասին հաղորդում՝ վարկային կազմակերպությունների դեմ
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ոչ վարկային թալանին» նախաձեռնության անդամ, «Իրավունքի սահման» ՍՊԸ-ի տնօրեն, իրավաբան, պահեստազորի գնդապետ Գևորգ Հովհաննիսյանն «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց, որ վարկային կազմակերպությունների գործունեության հետ կապված հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ Ոստիկանություն։
«Ուղարկվել է հանցագործության մասին հաղորդում Ոստիկանություն՝ Քրեական օրենսգրքի երկու հոդվածի վկայակոչմամբ․ առաջին՝ վաշխառություն, երկրորդ՝ առևտրային վարկային կազմակերպությունների աշխատակիցների կողմից իրենց լիազորությունները չարաշահելը։ Հիմքում դրել ենք հետևյալ հանգամանքները՝ Կենտրոնական բանկը վարկերի համար սահմանել է առավելագույն 24 տոկոս տոկոսադրույք, ինչը ենթադրում է, որ այլ վճարների մասով եթե Կենտրոնական բանկն անդրադարձ չի կատարել, ուրեմն ենթադրվում է, որ տվյալ վարկային կազմակերպության եկամուտը ապահովող բոլոր վճարումները միասին վերցրած 24 տոկոսը չպետք է գերազանցեն»,- նշեց իրավաբանը։
Ըստ նրա՝ սրանից ելնելով է Կենտրոնական բանկը սահմանել միայն 24 տոկոս և միայն անդրադարձ չի կատարել այլ վճարների, իսկ եթե ունիվերսալ վարկային կազմակերպություններն ունեն իրավաչափ ակնկալիք սահմանելու նաև այլ վճարներ, ապա այս դեպքում անգործություն է դրսևորել Կենրոնական բանկը՝ որոշակի չափորոշիչներ չսահմանելով այլ վճարների մասով։
Իրավաբանի խոսքերով՝ Քրեական օրենսգրքի վերոնշյալ հոդվածների վկայակոչման պատճառն այն է, որ բազմաթիվ քաղաքացիների և վարկային կազմակերպությունների միջև սպասարկման այլ վճարների մասով են խնդիրներ առաջանում։ «Ոչ վարկային թալանին» նախաձեռնության անդամի փոխանցմամբ՝ եթե վարկային կազմակերպություններն ունենային չափորոշիչներ և չսահմանեին այնպիսի մեծ գումարներ, որ սահմանել են հիմա, շատ քաղաքացիներ պատշաճ կերպով կկատարեին իրենց վարկային պարտավորությունները։
«Եթե վարկային կազմակերպությունները, չափորոշիչներ չունենալով, սահմանել են, և դա կապված է Կենտրոնական բանկի բացթողման հետ, ապա այստեղ առկա է ավելի մեծ շղթա։ Եթե սահմանված է 24 տոկոս, ու այլ վճարներ չպիտի լինեն, ուրեմն բոլոր վարկային կազմակերպությունները գանձել են շատ տոկոսներ։ Եթե պետք է լինեն այլ վճարներ, ուրեմն Կենտրոնական բանկն անգործություն է դրսևորել՝ չսահմանելով չափորոշիչ»,- եզրափակեց Գևորգ Հովհաննիսյանը։
«Ա1+»-ը հարցում է ուղարկել Կենտրոնական բանկ թեմայի վերաբերյալ․ պատասխանը ստանալուց հետո կհրապարակենք։

Сообщение о преступлении против кредитной организации
Член инициативы «Нет кредитному грабежу», директор ООО «Граница права», полковник запаса Геворг Ованнисян в беседе с «А1+» сказал, что в связи с деятельностью кредитных организаций подал заявление о преступлении  в Полицию РА.
«В Полицию отправлено сообщение о преступлении, со ссылкой на две статьи Уголовного кодекса, первая – ростовщичество, вторая – злоупотребление полномочиями сотрудниками коммерческих кредитных организаций. В основу положены следующие обстоятельства: Центральный банк установил максимальную ставку для кредитов 24%, что предполагает, что если Центральный банк не обратился по части других выплат, предполагается, что все платежи, обеспечивающие доход данной кредитной организации, вместе взятые не должны превышать 24%»,- отметил юрист.
По его словам, исходя из этого Центральный банк установил только 24% и только не обратился к иным платежам, а если у  универсальных кредитных организаций есть правомерное ожидание установить и другие платежи, в этом случае проявил бездействие Центральный банк, не установив определенных критериев по части иных платежей.
По словам юриста, причина ссылки на вышеуказанные статьи Уголовного кодекса в том, что между многочисленными гражданами и кредитными организациями возникают проблемы по части иных сервисных платежей. Как передает член инициативы «Нет кредитному грабежу», если б у кредитных организаций были критерии и они не установили бы столь высокие суммы, какие они установили сейчас, многие граждане надлежащим образом выполняли бы свои кредитные обязательства.
«Если кредитные организации, не обладая критериями, установили, и это связано с упущением Центрального банка, то здесь имеется большая цепь. Если установлено 24%, и иных платежей быть не должно, значит, все кредитные организации взымают большие проценты. Если должны быть иные платежи, значит, Центральный банк проявил бездействие, не установив критерия»,- заключил Геворг Ованнисян.