վիճակագրություն COVID
Հաշմանդամություն ունեցող անձինք անվճար դեղերի հարցում համավարակի պայմաններում բախվում են քաշքշուկների ու խոչընդոտների. Մարդու իրավունքների պաշտպանի ուսումնասիրության արդյունքները
Արտակարգ դրություն հայտարարելու օրվանից հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների ապահովման հարցերը գտնվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի ուշադրության ներքո:
Մարտի 16-ից մինչև հունիսի 24-ն ընկած ժամանակահատվածում նոր տեսակի կորոնավիրուսի (COVID-19) վարակի հետ կապված հարցերով հաշմանդամություն ունեցող անձանցից ստացվել է 153 դիմում-բողոք, որից Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի 116 թեժի գծին ուղղված ահազանգերի թիվը կազմել է 74:
Դիմում-բողոքներից բացի, Պաշտպանի աշխատակազմն իրականացնում է մշտադիտարկման աշխատանքներ։
Այդ հարցերի առնչությամբ բողոքների քննարկումը, ինչպես նաև մշտադիտարկման արդյունքները վկայում են, որ նոր տեսակի կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված արտակարգ դրության պայմաններում հաշմանդամություն ունեցող անձանց վիճակը դարձել է առավել զգայուն, իսկ իրավունքների իրականացման հարցերը՝ դժվար և խնդրահարույց:
Ստորև ներկայացնում ենք հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար պետության կողմից անվճար և արտոնյալ պայմաններով դեղորայքի տրամադրման  հարցում առկա խոչընդոտները, իսկ մյուս խնդիրներին անդարդաձ կկատարվի Մարդու իրավունքների պաշտպանի մյուս հայտարարություններով։
1. Դեղեր ստանալուն վերաբերող հարցերով Մարդու իրավունքների պաշտպանին հասցեագրված բողոքների ուսումնասիրությունը վկայում է, որ հաշմանդամություն ունեցող անձինք հայտնվում են ամիսների քաքշուկների մեջ և կանգնում դժվարությունների առաջ համակարգային բնույթի խնդիրների պատճառներով: Օրինակ՝ բողոքներից մեկով անկողնային ռեժիմում գտնվող, հաշմանդամություն ունեցող քաղաքացու համար ընտանեկան բժշկի նշանակած դեղն այլ հիվանդանոցում փոխվել է և նշանակել է այլ, ըստ հիվանդանոցի՝ առավել արդյունավետ դեղ: Քաղաքացին դիմել է Առողջապահության նախարարություն և ստացել հավաստում այն մասին, որ այդ դեղն անվճար ստանալ հնարավոր է: Այս տեղեկությունը ստանալուց հետո մարդը դիմել է մարզպետարան և ստացել հավաստում, որ դեղի հարցով նրա հետ պոլիկլինկայից կապ կհաստատվի: Պոլիկլինկայից, սակայն, դեղը ստանալ չի հաջողվել քաղաքացուն ամեն անգամ տրամադրված տարբեր պատճառաբանություններով. մի դեպքում նշվել է, որ բժիշկը գործուղման է՝ պայմանավորված նոր տեսակի կորոնավիրուսային համավարակով, երկրորդ դեպքում նշվել է, որ դեղը հնարավոր չէ ձեռք բերել պետական գնումների գործընթացի պատճառով, իսկ երրորդ դեպքում պատճառ է բերվել այն, որ դեղը նշանակվել է այլ բժշկական հաստատության բժշկի կողմից, մինչդեռ իրենք դեղերն անվճար տրամադրելու համար հիմք են ընդունում միայն իրենց պոլիկլինիկայի բժշկի նշանակումը: Այս քաշքշուկների արդյունքում հաշմանդամություն ունեցող անձն այդպես էլ չի կարողացել ստանալ իրեն բժշկի կողմից նշանակված դեղը:
Հարցը դրական լուծում է ստացել Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության բաժնի միջամտությամբ:
1. Հաշմանադամություն ունեցող անձինք դեղեր ստանալու հարցում դժվարութունների են հանդիպում նաև այն պատճառով, որ բժշկական հաստատություններում արվում են ոչ հավաստի կամ սխալ իրազեկումներ Հայաստանում գործող օրենսդրության վերաբերյալ, որ նախատեսված է թե՛ քաղաքացիների, թե՛ հենց բուժանձնակազմերի համար: Արդյունքում, հաշմանդամություն ունեցող անձինք չեն կարողանում ստանալ իրենց դեղերը, իսկ բուժանձնակազմերը հայտնվում են անհարմար վիճակում: Օրինակ՝ բողոքներից մեկով պարզվել է, որ հաշմանդամություն ունեցող անձն անվճար դեղ ստանալու համար դիմել է բժշկական հաստատություն, սակայն հաստատությունում իրեն տրամադրված սխալ իրազեկման պատճառով զրկվել է այդ դեղը ստանալու հնարավորությունից: Այս հարցը լուծվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության բաժնի աջակցությամբ:
2. Խոչընդոտները կապված են նաև այն բանի հետ, որ բուժսպասարկման օղակներում բուժանձնակազմերը հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար ոչ միշտ են հասանելի: Հաճախ բերվող պատճառներից է այն, որ երկրում առկա չէ անհրաժեշտ թվով բուժանձնակազմ՝ այլ բժշկական հաստատություն գործուղման կամ սահմանված հերթափոխերի անբավարարության հետևանքով:
3. Մարդու իրավունքների պաշտպանը հարկ է համարում արձանագրել, որ քաղաքացին ու այն էլ հաշմանդամություն ունեցող անձը պարտավոր չէ կրել իր իրավունքների կամ ազատությունների իրականացման դժվարությունների ու քաշքշուկների բեռն այն պատճառով, որ պետությունը պատշաճ չի կազմակերպում այդ իրավունքները կամ ազատությունները երաշխավորող գործընթացները:
Հաշմանդամություն ունեցող անձի և առհասարակ՝ մարդու նկատմամբ պետության պոզիտիվ պարտավորությունից է բխում, որ հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց անվճար և արտոնյալ պայմաններով տրամադրվող դեղորայքի հատկացումների, ձգձգումների, ոչ լիարժեք իրազեկումների կամ այլ դժվարությունների համար պետության արդարացումները ընդունելի լինել չի կարող:
Պետք է նկատի ունենալ, որ այս խնդիրներն այլ իրավունքներից բացի, առաջնահերթ խաթարում են մարդու առողջության պահպանման իրավունքը, որ երաշխավորված է մեր երկրի Սահմանադրությամբ:
Պետությունը պետք է բոլոր գործընթացները կազմակերպի մարդու համար հնարավոր բարենպաստ լուծումներով, հնարավոր կարճ ժամկետներում, իսկ պետության հսկողությունը դրա նկատմամբ պետք է լինի արդյունավետ: Նշված խնդիրների լուծումների կարևոր ուղղություններից Մարդու իրավունքների պաշտպանը համարում է բուժանձնակազմերի աշխատավարձերի և սոցիալական երաշխիքների շարունակական բարձրացումը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը յուրաքանչյուր անհատական բողոքով արձագանքն իրականացնում է պետական համապատասխան մարմնի կամ բուժհաստատության, ինչպես նաև անհրաժեշտ դեպքերում նաև ոլորտի հասարակական կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ: Այս մոտեցումը հնարավորություն է տալիս արդյունավետ աջակցություն ցուցաբերել անվճար և արտոնյալ պայմաններով դեղորայքի հարցերում հաշմանդամություն ունեցող կոնկրետ անձի, ինչպես նաև համակարգային առումով պետությանը խնդիրների լուծմանը:
Համակարգային մակարդակում Պաշտպանն իրականացնում է նշված բոլոր հարցերի վերաբերյալ հանրային իրազեկումներ, ներկայացնում օրենսդրական առաջարկներ և այլն:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ արձանագրում է, որ  նկարագրված խնդիրները բնույթով համակարգային են և Պաշտպանի կողմից բազմիցս արձանագրվել են նաև նախկինում: Նոր տեսակի կորոնավիրուսային համավարկը պարզապես ավելի է խորացրել դրանց մի մասի դրսևորումները՝ առավել հրատապ դարձնելով լուծումների անհրաժեշտությունը։

վիճակագրություն COVID
Со дня объявления чрезвычайного положения вопросы обеспечения прав людей с ограниченными возможностями находились под вниманием Защитника прав человека.
В период с 16 марта по 24 июня было получено 153 жалобы от людей с инвалидностью, связанных с новым типом коронавирусной инфекции (COVID-19). Количество звонков на горячую линию 116 Управления Защитника прав человека составило 74.
Помимо обращений, офис омбудсмена постоянно контролирует ситуацию.
Обсуждение жалоб по этим вопросам, а также результаты мониторинга показывают, что положение людей с ограниченными возможностями стало более чувствительным из-за нового типа заражения коронавирусом, а реализация прав стала сложной и проблематичной.
Ниже мы представляем препятствия на пути предоставления государством бесплатных и льготных лекарств для людей с ограниченными возможностями, а другие вопросы будут рассмотрены в других заявлениях Защитника прав человека.
1. Изучение жалоб на получение лекарств показало, что люди с ограниченными возможностями месяцами оказываются в трудном положении из-за системных проблем. Например, в одной из жалоб рецепт семейного врача для члена семьи с инвалидностью, который находился в постели с инвалидностью, в другой больнице был изменен на другое, согласно больнице, более эффективное лекарство. Гражданин обратился в Министерство здравоохранения и получил справку о том, что это лекарство можно получить бесплатно. После получения этой информации мужчина обратился в областную администрацию и получил подтверждение, что поликлиника с ним свяжется по поводу препарата. Однако гражданин не смог получить лекарство из поликлиники по разным причинам. В одном случае было указано, что врач находился в командировке из-за нового типа коронавируса, во втором случае, что лекарство невозможно приобрести из-за процедуры госзакупок, а в третьем случае, что препарат был назначен врачом другого медицинского учреждения, в то время как они принимают за основу для бесплатного предоставления лекарств только назначение врача их поликлиники. В результате этих проволочек человек с инвалидностью так и не смог получить назначенное им врачом лекарство:
Эта проблема была решена благодаря вмешательству Управления Защиты прав человека при Правозащитнике.
1. Люди с ограниченными возможностями сталкиваются с трудностями при получении лекарств, потому что в медицинских учреждениях делается ненадежное или неправильное уведомление о действующем законодательстве в Армении, которое предназначено как для граждан, так и для медицинского персонала. В результате люди с ограниченными возможностями не могут получать лекарства, а медицинский персонал оказывается в неловком положении. Например, в одной жалобе было установлено, что инвалид обратился в медицинское учреждение за бесплатным лечением, но ему было отказано в возможности получить лекарство из-за дезинформации, предоставленной учреждением. Эта проблема была решена при поддержке Департамента по защите прав инвалидов Управления Защитника прав человека.
2. Препятствия также связаны с тем, что медицинский персонал не всегда доступен для людей с ограниченными возможностями в медицинских учреждениях. Одной из часто приводимых причин является то, что в стране не существует необходимого числа медперсонала вследствие командировки в другое медицинское учреждение или недостаточности установленных смен.
3. Защитник прав человека считает необходимым заявить, что гражданин и лицо с инвалидностью не обязаны нести бремя трудностей при осуществлении своих прав или свобод, из-за того, что государство не организовывает должным образом процессы, гарантирующие эти права или свободы.
Из позитивного обязательства государства в отношении лица с инвалидностью и человека в целом вытекает, что оправдания государства не могут быть приемлемы для затягивания бесплатного и льготного предоставления предоставляемых людям с инвалидностью лекарств, неполного информирования или других трудностей.
Следует отметить, что эти вопросы, помимо других прав, в первую очередь нарушают право на здоровье человека, которое гарантировано Конституцией нашей страны.
Государство должно организовать все процессы с возможными благоприятными для человека решениями в кратчайшие сроки, и контроль государства над ним должен быть эффективным. Защитник прав человека считает повышение зарплаты медперсонала одним из важных направлений решения указанных проблем.
Администрация Защитника прав человека реагирует на каждую отдельную жалобу в сотрудничестве с соответствующим государственным органом или медицинским учреждением, а также, при необходимости, в сотрудничестве с НПО на местах. Такой подход позволяет оказывать эффективную поддержку конкретному человеку с ограниченными возможностями для бесплатных и льготных лекарств, а также государству с точки зрения системных проблем.
На системном уровне омбудсмен предоставляет публичную информацию по всем этим вопросам, представляет законодательные предложения и т. д.
Защитник прав человека особо отмечает, что описанные проблемы носят системный характер, о чем он неоднократно сообщал. Новый тип коронавируса просто углубил проявления некоторых из них, что делает необходимость в решениях более актуальной.