Երեկ մեր ԱԺ-ում տեղի ունեցածի համար պարզապես ամոթի զգացողություն ունեմ․ Հրայր Թովմասյան
«Գործող Սահմանադրությամբ, որի հեղինակներից մեկն էլ ես եմ, Սահմանադրական փոփոխությունները ենթակա են նախնական սահմանադրական վերահսկողության»,- ՍԴ-ի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը՝ անդրադառնալով ԱԺ կողմից երեկ ընդունված օրենքին։
Թովմասյանն ընդգծեց գործող Սահմանադրության մեջ գրված չէ՝ եթե փոփոխությունները վերաբերելու են Սահմանադրական դատարանին, ապա դա ենթակա չէ սահմանադրական վերահսկողության։ Այսինքն՝ ՍԴ նախագահը պնդում է, որ իրենք կարող են քննել նաև իրենց առնչվող հարցը։ Նախագծի վերաբերյալ Թովմասյանը գնահատականներ չհնչեցրեց։
Հարցին, թե ի՞նչ է պատրաստվում անել, քանի որ ԱԺ-ում ընդունված օրենքը վերաբերում է իր պաշտոնավարմանը, Թովմասյանն ասաց. «Կա իրավունքի սկզբունք, առոչինչ իրավական ակտերին ոչ թե անձի իրավունքն է ենթարկվել կամ չենթարկվելը, այլ անձն իրավունք չունի դրան ենթարկվել»,- ասաց ՍԴ նախագահը։
Քաղաքական մեկնաբանություններ չհնչեցրեց, միայն ասաց. « Որպես իրավաբան եմ ասում, երեկ մեր ԱԺ-ում տեղի ունեցածի համար պարզապես ամոթի զգացողություն ունեմ»,- ասաց նա։
«Ա1+»-ի հարցին, թե ՍԴ շուրջ տեղի ունեցողն իրավակա՞ն, թե՞ քաղաքական գործընթաց է, Թովմասյանը պատասխանեց. «Չէ, չէ, չէ, ի՞նչ եք ասում, երեկ ինչ-որ մեկը հայտարարել է, որ այս գործընթացը երջանիկ ապրելու համար է։ Նման բան ականջովս ընկել է, ասել են, որ քաղաքական գործընթաց չկա, այս ամենն արվում է երջանիկ ապրելու համար։ Այնպես որ հավատացեք, որ երջանիկ ապրեք։ Ես ուզում եմ հավատալ մեր պատգամավորներին, որ այս փոփոխություններից հետո բոլորս երջանիկ ենք ապրելու»։
Նա ընդգծեց, ինքը շարունակելու է գալ աշխատանքի, նիստեր կան նշանակված։
Հարցին, թե ինչու ՀՀ երկրորդ հնախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա վարույթի շրջանակում նիստ նշանակվեց հենց երեկ, Թովմասյանն արձագանքեց.
«Չընդունել չէինք կարող։ Սահմանդրության 56-րդ հոդվածն ասում է՝ գործը վերսկսում է կասեցման համար հիմք հանդիսացած հանգամանքերի վերացումից հետո։ Հիմա կասեցման երկու հիմք կար՝ ՄԻԵԴ կարծիքն ու Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը»,- ասաց նա։
Թովմասյանը տեղեկացրեց, որ Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքի մասին տեղեկացել է հունիսի 19-ի երեկոյան։
«Հիմա եթե ես ուրբաթ օրն եմ տեղեկացել, ե՞րբ պետք է ընդգրկեի, եթե ոչ առաջին նիստին։ Իսկ մեզ մոտ առաջին նիստը երկուշաբթի էր»,- ասաց ՍԴ նախագահը։

У меня просто чувство стыда из-за того, что вчера произошло в нашем НС: Грайр Товмасян
«По действующей Конституции, одним из авторов которых являюсь я, Конституционные поправки подлежат предварительному конституционному контролю», - в беседе с журналистами напротив КС заявил председатель КС Грайр Товмасян, обратившись к принятому вчера НС закону.
Товмасян подчеркнул: в действующей Конституции не написано, что если поправки будут относиться к Конституционному суд, то они не подлежат конституционному контролю. То есть председатель КС утверждает, что они могут расследовать и вопрос, касающийся их. Товмасян не озвучил оценок касательно проекта.
На вопрос, что он собирается делать, поскольку принятый в НС закон относится к его пребыванию в должности, Товмасян сказал: «Есть принцип права, по отношению к ничтожным правовым актам подчиняться или не подчиняться не является правом лица, а лицо не имеет права подчиняться им», - сказал председатель КС.
Он не озвучил политических комментариев, только сказал: «Я говорю как юрист, у меня просто чувство стыда из-за того, что вчера произошло в нашем НС».
На вопрос «А1+», то, что происходит вокруг КС – это правовой или политический процесс, Товмасян ответил: «Нет, нет, нет, что вы говорите, вчера кто-то заявил, что этот процесс – для того, чтобы счастливо жить. Я услышал такое, сказали, что политического процесса нет, все это делается для того, чтобы счастливо жить. Так что верьте, чтобы счастливо жить».
Он подчеркнул, что продолжит ходить на работу, есть назначенные заседания.
На вопрос, почему заседание в рамках производства на основании заявления второго президента РА Роберта Кочаряна было назначено именно вчера, Товмасян ответил:
«Мы не могли не принять. 56-я статья Конституции гласит: дело возобновляется после устранения обстоятельств, послуживших основанием для приостановления. Сейчас было два основания для приостановления: мнение ЕСПЧ и мнение Венецианской комиссии», - сказал он.
Товмасян сообщил, что узнал о мнении Венецианской комиссии вечером 19-го июня.
«Сейчас если я узнал в пятницу, когда должен был включить? Если не в первое заседание. А у нас первое заседание было в понедельник», - сказал председатель КС.