Հունիսի 21-ից չկա կորոնավիրուսով վարակված ու տանը հոսպիտալացման իր հերթին սպասող պացիենտ․ Արսեն Թորոսյան (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի և Ֆրանսիայի բժշկական թիմի ղեկավար, Փարիզի հիվանդանոցի պրոֆեսոր Ալեքսանդր Մինյոնի հետ անցկացրել է ճեպազրույց:
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանում կորոնավիրուսի հետ կապված համաճարակային իրավիճակը շարունակում է մնալ ծանր. թեև առկա է բավականին կայուն իրավիճակ, սակայն խնդիրն այն է, որ ոչ մի երաշխիք չկա, որ այս կայունությունը կպահպանվի: «Նոր տիպի կորոնավիրուսի հետ կապված համաճարակային իրավիճակը ՀՀ-ում, ցավոք, շարունակում է մնալ ծանր: Թեև կարող ենք ասել, որ մենք ունենք բավականին կայուն իրավիճակ, սակայն խնդիրն այն է, որ մենք ոչ մի երաշխիք չունենք, որ այս կայունությունը կպահպանվի: Եվ մեր միակ գործիքը հակահամաճարակային կանոնները խստիվ պահպանելու մեջ է՝ հնարավորինս համատարած և ՀՀ բոլոր բնակիչների կողմից: Եվ մենք շարունակում ենք լայնորեն քարոզչություն իրականացնել, իրազեկման աշխատանքներ տանել, որպեսզի մեր հայրենակիցները պահպանեն երեք պարզ հակամարաճարակային կանոնները», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն արձանագրել է՝ այն խնդիրը, որ դրել էին, լուծվում է, և դիմակների գները շուկայում ընկնում են: Եվ դրանք ամեն շաբաթվա հետ դառնում են ավելի մատչելի: Հաջորդ ուղղությունը, որով կառավարությունն առաջ է շարժվում՝ առողջապահական կարողությունների զարգացումն է, որպեսզի հնարավորինս բարձրորակ ծառայություններ մատուցվեն կորոնավիրուսով վարակվածներին: Վարչապետը նաև հիշեցրել է, որ Հայաստանը բավականին մեծ թվով թթվածնային սարքեր է ձեռք բերել՝ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի խոսքով՝ Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ պայքարի նորաստեղծ համակարգին կմիանա ևս մի քանի բժշկական հաստատություն: «Վաղը և մյուս օրը կորոնավիրուսի դեմ պայքարի այս նորաստեղծ համակարգին ևս մի քանի բժշկական հաստատություն կմիանա՝ իրենց մահճակալներով, նաև՝ ռեանիմացիոն մահճակալներով: Մեծ ծավալ կավելանա Դիլիջանի բժշկական կենտրոնում, որտեղ մի մասն է շահագործված: «Արմենիա» բժշկական կենտրոնը կմիանա հունիսի 24-ին՝ 50 մահճակալով և 8 վերակենդանացման մահճակալով»,- ասել է Թորոսյանն ու նշել, որ գործընթացը դանդաղում էր հիմնականում թթվածնային համակարգերի մատակարարումների հետ կապված:
Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համակարգին միանալու փուլում է նաև Սպիտակի ԲԿ-ն՝ ամբողջությամբ և Մարտունու ԲԿ-ի մոտ 50 մահճակալները: Արդեն միացել է նաև Վեդու բժշկական կենտրոնը: Նախարարը շեշտել է՝ առողջապահական ռեսուրսների սա աննախադեպ մոբիլիզացիա է՝ թե՛ մարդկային, թե՛ շենքային, թե՛ սարքավորումների, թե՛ ֆինանսական՝ ուղղված կարիք ունեցող բոլոր քաղաքացիների բուժմանը: Նախարարը նշել է, որ դա, իհարկե, երբեք չպետք է փոխարինի հակահամաճարակային միջոցառումներին:
Միաժամանակ, նախարարն ասել է, որ Հայաստանում հունիսի 21-ի երեկոյից չկա կորոնավիրուսով վարակված և հոսպիտալացման կարիք ունեցող քաղաքացի, ով հոսպիտալացման իր հերթին է սպասում տանը: «Հոսպիտալացման կարիք  ունեցող քաղաքացիների թիվը հիմնականում վերջին 1 շաբաթվա ընթացքում տատանվում էր 150-200-ի շրջանակում: Նրանց մի մասը գտնվում էր տանը, այսինքն՝ տանն էր սպասում հոսպիտալացման, իսկ մի մասը գտնվում էր այլ բժշկական կենտրոններում: Եվ երեկ երեկոյից փաստացի տանը սպասող քաղաքացի, որպես այդպիսին, չունենք: Այսինքն, այն քաղաքացիները, որոնց մոտ հաստատվում է կորոնավիրուսային հիվանդություն և ովքեր կարիք ունեն հոսպիտալացման՝ իրենց առողջական վիճակով պայմանավորված, հրատապ հոսպիտալացվում են: Եվ այս առումով կարող ենք ասել, որ այդ խնդիրը լուծված է»,- ասել է Թորոսյանը:
Հայաստանում ծանր և ծայրահեղ ծանր վիճակում է կորոնավիրուսով վարակված 627 քաղաքացի: «Այս պահին ունենք ծանր վիճակում 504 քաղաքացի, ծայրահեղ ծանր վիճակում՝ 123 քաղաքացի և թոքերի արհեստական օդափոխության միացված՝ 44 քաղաքացի: Այսինքն՝ գումարային 627 քաղաքացի ծանր և ծայրահեղ ծանր վիճակում են, ինչը շատ մտահոգիչ է»,- տեղեկացրել է նախարարը:
Իր հերթին, Ալեքսանդր Մինյոնը նշել է, որ արտերկրի բժիշկների հերթական խումբը Հայաստան կժամանի չորեքշաբթի օրը, որոնց թվում կլինեն նաև սփյուռքահայ բժիշկներ։ «Այս անգամ այս առաքելության թիմում ներգրավված կլինեն  նաև սփյուռքից մեծ քանակությամբ մասնակիցներ։ Նրանք շատ ուրախ կլինեն այստեղ օգնություն ցուցաբերել»,- ասել է նա՝ ավելացնելով, որ  հակահամաճարակային բոլոր կանոններին հավատարիմ մնալը հիմնարար միջոցն է այս հիվանդության դեմ պայքարի համար։
«100 նոր վարակվածներ նպաստում են նրան, որ 15 մարդ գտնվի հիվանդանոցում, որից 5-ն անպայման կգտնվի վերակենդանացման բաժանմունքում և որոնցից 2-ն անպայման կմահանան։ Այդպես է դինամիկան։ Հայաստանում բոլոր այն բժիշկները, որոնց ես հանդիպեցի, իսկապես մեծ տպավորություն թողեցին ինձ վրա։ Նրանք շատ հոգնած են, արդեն իսկ ուժասպառ են, բայց աշխատում են գիշեր ու ցերեկ»,- ասել է նա։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ֆրանսիացի բժիշկներին Հայաստան ժամանելու և մեր բժշկական համակարգին օժանդակություն ցուցաբերելու համար:

С 21-го июня нет нуждающихся в госпитализации, но ожидающих дома своей очереди пациентов: Арсен Торосян (видео)
После заседания комендатуры премьер-министр Никол Пашинян провел брифинг вместе с министром здравоохранения Арсеном Торосяном и руководителем команды врачей из Франции, профессором клиники Парижа Александром Миньоном.
Пашинян отметил, что эпидемическая ситуация в Армении продолжает оставаться серьезной: хотя существует довольно стабильная ситуация, но проблема в том, что нет никаких гарантий, что эта стабильность будет сохранена. “К сожалению, эпидемическая ситуация в Армении с новым типом коронавируса остается серьезной. Хотя мы можем сказать, что у нас довольно стабильная ситуация, но проблема в том, что у нас нет никаких гарантий, что эта стабильность будет сохранена. И наш единственный инструмент - максимально всеохватывающее строгое соблюдение противоэпидемических правил со стороны всех жителей Республики Армения. И мы продолжаем широкую кампанию по повышению осведомленности, чтобы наши соотечественники соблюдали три простые противоэпидемические правила”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр констатировал, что поставленная задача решается, и цены на маски на рынке падают. И они с каждой неделей становятся все доступнее. Следующее направление действий правительства является развитие потенциала сферы здравоохранения, чтобы зараженным коронавирусом пациентам предоставлялись максимально качественные услуги. Премьер-министр также напомнил, что Армения приобрела большое количество кислородных устройств за счет государственного бюджета.
По словам министра здравоохранения Арсена Торосяна, несколько новых медицинских учреждений присоединятся к новосозданной системе борьбы с коронавирусом в Армении. “Завтра и послезавтра несколько новых медицинских учреждений со своими койко-местами, а также реанимационными койками присоединятся к новосозданной системе борьбы с коронавирусом. Большой объем будет добавлен в Дилижанский медицинский центр, где сейчас используется небольшая часть потенциала. Медицинский центр “Армения” с 50 койко-местами и 8 реанимационными койками присоединится 24 июня”, -  сказал Торосян, отметив, что процесс замедлялся, в основном, из-за поставок кислородных систем.
Медицинский центр Спитак полностью и Медицинский центр Мартуни с около 50 койко-местами также находятся в процессе присоединения к этой системе. Уже присоединился Медицинский центр Веди. Министр подчеркнул, что это беспрецедентная мобилизация ресурсов здравоохранения - как человеческих, так и строительных, технических и финансовых. Министр отметил, что, конечно, это никак не должно заменять противоэпидемические меры.
В то же время министр сказал, что с вечера 21 июня в Армении нет ни одного гражданина, инфицированного коронавирусом, который нуждается в госпитализации, однако ждет дома своей очереди госпитализации. “Число граждан, нуждающихся в госпитализации, за последнюю неделю колебалось между 150-200. Часть из них находилась дома, то есть они ожидали госпитализации дома, а некоторые находились в других медицинских центрах. И со вчерашнего вечера у нас, фактически, нет граждан, ожидающих дома. Т.е. те граждане, у которых обнаруживается коронавирусная болезнь и которые по состоянию здоровья должны быть госпитализированы, срочно госпитализируются. И в этом смысле можно сказать, что эта проблема решена”, - сказал Торосян.
В Армении в тяжелом и крайне тяжелом состоянии находятся 627 пациентов с коронавирусом нового типа. “На данный момент у нас 504 пациентов в тяжелом, 123 пациента - крайне тяжелом состоянии, а к аппаратам ИВЛ подключены 44 пациента. Т.е. суммарно у нас 627 пациентов находятся в тяжелом и крайне тяжелом состоянии, что очень тревожно”, - сказал Торосян.
В свою очередь Александр Миньон отметил, что в среду в Армению прибудет еще одна группа иностранных врачей, в том числе армянские врачи из диаспоры. “На этот раз в команду миссии будет вовлечено большое количество медработников из диаспоры. Они будут очень рады оказать здесь помощь”, - сказал он, добавив, что соблюдение всех противоэпидемических правил является основным средством борьбы с этой болезнью.
100 новых инфицированных людей означает, что 15 из них будут госпитализированы, 5 из которых обязательно окажутся в отделении реанимации, 2 из которых обязательно умрут. Такова динамика. Все врачи, с которыми я встречался в Армении, произвели на меня сильное впечатление. Они очень устали, они уже на грани истощения сил, но работают днем и ночью”, - сказал он.
Премьер-министр Никол Пашинян поблагодарил французских врачей за приезд в Армению и помощь нашей медицинской системе.