Սերբական ինքնաթիռները բերեցին այն, ինչի կարիքն Հայաստանն ամենաշատն ունի (տեսանյութ)
«Դժվարին ժամանակներում օգնությունը Հայաստանի ժողովրդին լավ ապագայի երաշխիքն է». Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչի հղած այս ուղերձի հետ միասին այսօր Սերբիայից Հայաստան հասավ մարդասիրական օգնությամբ՝ բժշկական սարքավորումներով ու պարագաներով բեռնված երկրորդ ինքնաթիռը:
Որպես Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի և Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդար Վուչիչի պայմանավորվածությունների գործնական շարունակություն՝ երեկ Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում վայրէջք էր կատարել սերբական օգնությամբ առաջին ինքնաթիռը՝ Հայաստան բերելով բժշկական անհրաժեշտ սարքավորումներ և մեծաքանակ պարագաներ:
Սերբական ավիաընկերության երկու ինքնաթիռներով Հայաստան են տեղափոխվել 10 արհեստական շնչառության սարքեր, հիվանդի վիճակը վերահսկող 10 մոնիտոր, 500 հազար վիրահատական և 100 հազար շնչառական դիմակներ, 25 հազար պաշտպանիչ ակնոցներ, 25 հազար բժշկական պաշտպանիչ հանդերձանք և այլ անհրաժեշտ պարագաներ:
Կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում Հայաստանին որպես աջակցություն տրամադրված այս թանկարժեք օգնության ակունքներում Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի ու Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդար Վուչիչի ջերմ հարաբերություններն են: Մարդասիրական օգնության այս ակցիային նախորդել էին նախագահներ Սարգսյանի և Վուչիչի հեռախոսազրույցները:
Հայաստանի Հանրապետությունում Սերբիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Տատյանա Ցվետկովիչը Սերբիայի կողմից Հայաստանին մարդասիրական օգնության տրամադրումը համարել է երկու երկրների միջև գերազանց հարաբերությունների վառ ապացույց:
«Մեր նախագահների, կառավարությունների, ինչպես նաև ժողովուրդների միջև բարեկամական հարաբերությունների ամենակարևոր դրսևորումներից մեկը բժշկական սարքավորումներով բեռնված այս ինքնաթիռի ժամանումն է այն ժամանակ, երբ Հայաստանը դրա կարիքն ամենաշատն ունի։ Սերբիայում ևս մինչև վերջերս կորոնավիրուսի համավարակի խնդիրը կիզակետում էր, և մենք ամբողջովին հասկանում ենք, թե ինչ է նշանակում պայքարել COVID-19-ի դեմ,-ասել է Տատյանա Ցվետկովիչը: -Վերջերս, երբ երկու երկրների նախագահները հեռախոսազրույց ունեցան, Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդար Վուչիչը Հայաստանին աջակցություն և օգնություն առաջարկեց։
Ուրախ եմ, որ այդ հեռախոսազրույցից ընդամենը մի քանի շաբաթ անց կարող ենք արդյունքը տեսնել՝ մարդասիրական աջակցություն, որը ժամանում է Հայաստան։ Սա իսկապես խոսում է նրանց պաշտոնական, ինչպես նաև անձնական հարաբերությունների բնույթի մասին»։
Հանրապետության նախագահի օգնական Գևորգ Մելիքյանը նույնպես ընդգծել է, որ Սերբիայի կողմից նման մեծածավալ օժանդակության ցուցաբերումը երկու երկրների բարեկամության վկայությունն է:
«Սա խոսում է Հայաստանի և Սերբիայի միջև խորացող հարաբերությունների մասին, որում իր անձնական ներդրումն ունի նախագահ Արմեն Սարգսյանը», -նշել է նա՝ ավելացնելով, որ ստացված մարդասիրական օգնությունը փոխանցվելու է առողջապահության նախարարությանը և կուղղվի համավարակի դեմ պայքարին:

Сербские самолеты привезли то, в чем Армения нуждается больше всего (видео)
Поддержи А1+!«Помощь народу Армении в трудные времена - залог хорошего будущего»: с этим посланием президента Сербии Александра Вучича в Армению из Сербии 19 июня прибыл второй самолет с гуманитарной помощью.
Первый самолет с гуманитарной помощью прибыл в Армению 18 июня.
Напомним, что Сербия предоставила Армении 10 приборов искусственного дыхания, 10 мониторов для контроля за состоянием больных, 500 тысяч хирургических и 100 тысяч дыхательных масок, 25 тысяч комплектов медицинской защитной одежды и другие необходимые принадлежности.
Как сообщалось ранее, в результате телефонного разговора президента Армении Армена Саркисяна и президента Сербии Александра Вучича Сербия окажет Армении гуманитарную помощь в большом объёме, в качестве содействия в борьбе с пандемией коронавируса.
На днях президент Армен Саркисян провёл телефонный разговор со своим коллегой Вучичем, с которым он имеет тёплые дружественные отношения. Президенты коснулись связанной с коронавирусом ситуации, и президент Сербии подчеркнул, что его страна готова помочь Армении. Президент Саркисян передал сербской стороне предоставленный министром здравоохранения Армении список имеющихся потребностей.
За несколько дней до этого на встрече со специалистами сферы здравоохранения президент Республики отметил, что вновь беседовал со своим сербским коллегой. Последний подробно проинформировал о том, какую помощь и в каком количестве он готовится направить своему армянскому коллеге и в его лице – дружественному народу Армении.
Общая стоимость сербской помощи, организованной по инициативе Президента Саркисяна и при содействии Президента Сербии, составит около миллиона долларов США.
В ходе телефонной беседы с президентом Сербии Президент Армен Саркисян выразил благодарность Александру Вучичу и, в его лице – дружественному сербскому народу за тёплое отношение к Армении и армянскому народу.