Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Վլադիմիր Պուտինին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և վարչապետ Միխայիլ Միշուստինին՝ Ռուսաստանի օրվա կապակցությամբ:
Վլադիմիր Պուտինին ուղղված ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ պետական տոնի` Ռուսաստանի օրվա կապակցությամբ:
Այս տոնն անքակտելիորեն կապված է Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական նվաճումների, միջազգային ասպարեզում նրա դերի ամրապնդման հետ:
Հայաստանի և Ռուսաստանի դաշնակցային հարաբերությունները շարունակում են կայուն զարգանալ՝ ի նպաստ մեր երկրների ժողովուրդների, ամրապնդվում և ընդլայնվում է համագործակցությունը հայ-ռուսական փոխգործակցության գրեթե բոլոր ոլորտներում:
Բարեկամության և վստահության դարավոր պատմությունը, մեր ժողովուրդների ամուր եղբայրական կապերը կառուցողական համագործակցության և փոխադարձ աջակցության ամուր հիմք են ոչ միայն երկկողմանի մակարդակում, այլև՝ միջազգային կազմակերպությունների և ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակում:
Անկեղծորեն հույս ունեմ, որ մոտ ապագայում մեր երկրները կկարողանան հաղթահարել աննախադեպ գլոբալ մարտահրավերների և սպառնալիքների հետ կապված ժամանակավոր դժվարությունները, և մենք կկարողանանք վերականգնել ավանդական սերտ շփումները:
Այս տոնական օրը մաղթում եմ Ձեզ, հարգելի Վլադիմիր Վլադիմիրի, քաջառողջություն, երջանկություն և հետագա հաջողություններ, իսկ Ռուսաստանի եղբայրական ժողովրդին` խաղաղություն, բարեկեցություն և բարգավաճում»:
Վարչապետ Փաշինյանի՝ ՌԴ կառավարության ղեկավարին ուղղված ուղերձում նշված է.
Անկեղծորեն շնորհավորում եմ Ձեզ պետական տոնի` Ռուսաստանի օրվա կապակցությամբ:
Այս տոնական օրն արտացոլում է Ռուսաստանի պետականության հազարամյա պատմությունը, երկրի հարուստ հոգևոր և մշակութային ժառանգությունը, հետևողական ստեղծագործական աշխատանքը՝ ուղղված երկրի զարգացմանը և բարգավաճմանը, ինչպես նաև միջազգային ասպարեզում նրա դերի ամրապնդմանը:
Մեր ժողովուրդների դարավոր բարեկամության վրա հիմնված հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերություններն արտացոլված են միջազգային հարթակներում և, հատկապես, Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում կառուցողական և փոխշահավետ ռազմավարական գործընկերության մեջ:
Գոհունակությամբ կարելի է արձանագրել մեր երկրների միջև հետևողականորեն ամրապնդվող փոխգործակցությունը՝ առևտրի, տնտեսական, էներգետիկ, ռազմաքաղաքական, մշակութային, հումանիտար և այլ ոլորտներում:
Հուսով եմ, որ մոտ ժամանակներս աշխարհում համաճարակաբանական իրավիճակը կկարգավորվի, ինչը թույլ կտա մեզ լիարժեք վերսկսել սերտ կապերը` նոր գաղափարների և նախաձեռնությունների իրականացման նպատակով:
Մաղթում եմ Ձեզ, հարգելի Միխայիլ Վլադիմիրի, քաջառողջություն, բարգավաճում և հետագա հաջողություններ Ձեր պետական գործունեության մեջ, իսկ եղբայրական Ռուսաստանի բոլոր քաղաքացիներին՝ խաղաղություն և բարգավաճում»։

Никол Пашинян поздравил Владимира Путина
Премьер-министр Никол Пашинян по случаю Дня России направил поздравительные послания президенту России Владимиру Путину и премьер-министру Михаилу Мишустину.
В послании Владимиру Путину, в частности, говорится:
Сердечно поздравляю Вас с государственным праздником - Днем России!
Этот праздник неразрывно связан с политическими, социально-экономическими достижениями Российской Федерации, укреплением ее роли на международной арене.
Союзнические отношения Армении и России продолжают стабильно развиваться во благо народов наших стран, укрепляется и расширяется сотрудничество почти во всех сферах армяно-российского взаимодействия.
Вековая история дружбы и доверия, крепкие братские связи наших народов являются прочной основой конструктивного сотрудничества и взаимной поддержки не только на двустороннем уровне, но и в рамках международных организаций и интеграционных объединений.
Искренне надеюсь, что в ближайшем будущем наши страны смогут преодолеть временные трудности, связанные с беспрецедентными глобальными вызовами и угрозами, и мы сможем восстановить наши традиционные тесные контакты.
Уважаемый Владимир Владимирович! В этот праздничный день желаю Вам, крепкого здоровья, счастья и дальнейших успехов, а братскому народу России - мира, благополучия и процветания».
В послании премьер-министра Пашиняна главе правительства Российской Федерации говорится:
«Уважаемый Михаил Владимирович!
Искренне поздравляю Вас с государственным праздником - Днем России!
Этот праздничный день отражает тысячелетнюю историю государственности России, богатое духовное и культурное наследие страны, последовательную творческую работу, направленную на развитие и процветание страны, а также укрепление ее роли на международной арене.
Армяно-российские союзнические отношения, основанные на вековой дружбе наших народов, отражены на международных площадках и, особенно, в конструктивном и взаимовыгодном стратегическом партнерстве в рамках Евразийского экономического союза.
С удовлетворением можно отметить последовательное укрепление сотрудничества между нашими странами в сферах торговли, экономики, энергетики, военно-политической, культурной, гуманитарной и других сферах.
Надеюсь, что в ближайшее время эпидемиологическая ситуация в мире будет урегулирована, что позволит нам полноценно возобновить наши тесные связи с целью реализации новых идей и инициатив.
Уважаемый Михаил Владимирович! Желаю Вам крепкого здоровья, процветания и дальнейших успехов в Вашей государственной деятельности, а всем гражданам братской России - мира и процветания».