103246916_2662230927351353_7682085598297236762_n
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Վրաստանի առողջապահության նախարար Եկատերինե Տիկարաձեի հետ:
Քննարկվել են բուժական և հակահամաճարակային միջոցառումներին առնչվող հարցեր: Առողջապահության ոլորտի պատասխանատուները ներկայացրել են Հայաստանում և Վրաստանում ստեղծված համաճարակային իրավիճակը, մտքեր փոխանակել առաջացած մարտահրավերին հասցեագրման ուղղությամբ ազգային մակարդակում ձեռնարկվող միջոցառումների մասին, ինչպես նաև քննարկել փոխօգնության հնարավորությունները:
Կարևորելով երկկողմ քննարկումները՝ գործընկերները պայմանավորվել են ստեղծել փորձի փոխանակման մշտական հարթակ: Այդ առնչությամբ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջին նմանատիպ քննարկումն իրականացնել տեսակապի ձևաչափով` երկու երկրի առողջապահության նախարարների մասնակցությամբ:
ՀՀ առողջապահության նախարարը բարձր է գնահատել Հայաստանի ու Վրաստանի ժողովուրդների միջև բազմադարյա բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված սերտ համագործակցությունը, որն արտահայտվում է նախևառաջ մարտահրավերները, այդ թվում՝ համավարակը փոխօգնության ոգով հասցեագրելու համար:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հակահամաճարակային միջոցառումների թեմայով ռազմավարական հարցերի երկկողմ քննարկումներ կազմակերպելու շուրջ, հատկապես` աշնանը համավարակի հնարավոր տարածմանը պատրաստ լինելու համար։

Арсен Торосян провел телефонный разговор со своей коллегой из Грузии
Поддержи А1+!Министр здравоохранения Арсен Торосян провел телефонный разговор с министром здравоохранения Грузии Екатерине Тикарадзе.
Были обсуждены вопросы, касающиеся лечебных и противоэпидемических мероприятий. Ответственные лица сферы здравоохранения обеих стран представили создавшуюся в Армении и Грузии эпидемиологическую ситуацию, обменялись мнениями о мерах, предпринимаемых на национальном уровне для противостояния возникшим вызовам, а также обсудили возможности взаимопомощи.
Придавая важность двусторонним обсуждениям, партнеры договорились создать постоянную платформу для обмена опытом. В связи с этим была достигнута договоренность провести первое подобное обсуждение в формате видеосвязи с участием министров здравоохранения обеих стран.
Министр здравоохранения Армении высоко оценил тесное сотрудничество между народами Армении и Грузии, основанное на многовековой дружбе и взаимном уважении, которое выражается прежде всего в вопросе противостояния вызовам, в том числе и в духе взаимопомощи.
Была достигнута договоренность об организации двусторонних обсуждений стратегических вопросов на тему противоэпидемических мероприятий, особенно для готовности к возможной вспышке эпидемии и осенью.