ԶՈՒ գլխավոր շտաբում այլ պաշտոնանկություններ և նոր նշանակումներ եղե՞լ են, թե՞ ոչ
ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը նախօրեին պաշտոնից հեռացավ․ նրա փոխարեն ԳՇ պետ նշանակվեց Օնիկ Գասպարյանը։
«Ա1+»-ը նաև տեղեկություններ ուներ, որ ԳՇ-ում աշխատակիցների, պաշտոնյաների շրջանում կորոնավիրուսով վարակվածության դեպքեր կան։
ԶՈւ ԳՇ Վարչական ապարատի տեղեկատվական բաժնի պետ, գնդապետ Սամվել Ասատրյանից հետաքրքրվեցինք, թե արդյո՞ք այլ պաշտոնանկություններ եղել են, ինչպես նաև փորձեցինք տեղեկություն ստանալ վարակվածության մասով։
Ասատրյանի տեղեկություններով՝ այլ չեն եղել, իսկ այլ մանրամասների մասով առաջարկեց խոսել Պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար, մայոր Շուշան Ստեփանյանի հետ։
«Մենք ընդհանրապես հայտարարել ենք, որ կորոնավիրուսի թեման չենք քննարկում և չենք մեկնաբանում։ Ելնելով անվտանգային խնդիրներից՝ թվեր, անուններ, զորամասեր և այլ տվյալներ չենք հանրայնացնում և դրանց վերաբերյալ մեկնաբանություն չենք տալիս։ Ընդհանուր իրավիճակը կառավարելի է, և կորոնավիրուսի հետ առնչվող որևէ անսպասելի զարգացում չկա Զինված ուժերում»,- նշեց Ստեփանյանը։
Հարցին՝ բացի Արտակ Դավթյանից այլ պաշտոնանկություններ և նոր նշանակումներ եղե՞լ են պատասխանեց, որ ոչ։ «Հետևեք պաշտոնական լրահոսին։ Ինչը որ լինում է, մենք տեղեկացնում ենք»,- եզրափակեց նա։

Были ли другие отставки и новые назначения в генеральном штабе ВС?
Начальник генерального штаба ВС РА Артак Давтян накануне покинул должность, вместо него начальником ГШ был назначен Оник Гаспарян.
У «А1+» также была информация, что в ГШ есть случаи заражения коронавирусом среди сотрудников и чиновников.
Мы поинтересовались у начальника информационного отдела административного аппарата ГШ ВС, полковника Самвела Асатряна, были ли другие отставки, а также попытались получить информацию по части инфицированности.
По сведениям Асатряна, других не было, и предложил для получения подробной информации связаться с пресс-секретарем Министерства обороны, майором Шушан Степанян.
«Мы вообще объявили, что тему коронавируса не обсуждаем и не комментируем. Исходя из вопросов безопасности, мы не разглашаем цифр, имен, воинских частей и прочую информацию и не предоставляем подробностей. Общая ситуация управляема, и в Вооруженных силах нет никаких неожиданных развитий событий в связи с коронавирусом», - отметила Степанян.
На вопрос, были ли другие отставки и новые назначения, кроме Артака Давтяна, ответила, что нет. «Следите за официальной сводкой новостей. Мы сообщаем о том, что происходит», - заключила она.