thumbnail_CNF_Logo_HIgherRes
Հաշվի առնելով  Տավուշի մարզի Ենոքավան համայնքի մերձակա տարածքներում պարսկական (կովկասյան, առաջավորասիական) ընձառյուծի ներկայության փաստը, ինչը վերջին հիսուն տարիների համար հրաշալի ու  աննախադեպ իրադարձություն է, Կովկասի բնության հիմնադրամը / CNF/ ավելացնում է ֆինանսական աջակցությունը «Բնապահպանի տուն» նախաձեռնությանը՝ վերոնշյալ տարածքներում ևս համակարգված մոնիտորինգ իրականացնելու նպատակով:
Այս ֆինանսավորմամբ հնարավորություն կլինի ներգրավել նոր աշխատակիցների, ձեռք բերել անհրաժեշտ վառելիք և այլ անհրաժեշտ պարագաներ՝ ընձառյուծի բնակեցման հավանական տարածքներում համակարգված այցեր կազմակերպելու ու մոնիտորինգ իրականացնելու համար։
Հիշեցնենք, որ CNF-ի և  «Բնապահպանի տուն» նախաձեռնության միջև համագործակցությունը սկսվել է դեռևս 2018 թվականին, որի նպատակն էր «Դիլիջան» ազգային պարկի անտառների հանրային մոնիտորինգի իրականացումը։ Այս ընթացքում կատարված աշխատանքի շնորհիվ պարկում պահպանության գործում դրական տեղաշարժն ակնհայտ է , ինչը ցուցադրում է նախաձեռնության կենսունակությունը ՝ նախանշելով պահպանության նման տարբերակի գործունակությունն ու նոր մակարդակը:
Կովկասի բնության հիմնադրամը շարունակելու է իր առաքելությունը Հայաստանի եզակի կենսաբազմազանության պահպանության գործում:

thumbnail_CNF_Logo_HIgherRes
Учитывая факт присутствия на территориях, прилегающих к общине Енокаван Тавушской области армянского (Кавказского, Передней Азии) леопарда, что является чудесным и беспрецедентным событием в последние 50 лет, для проведения скоординированного мониторинга на вышеуказанных территориях Фонд природы Кавказа (CNF) увеличивает финансовую поддержку инициативе “Дом эколога”.
«При этом финансировании возможно будет привлечь новых сотрудников, приобрести необходимое топливо и другие необходимые принадлежности для организации мониторинга и систематических посещений вероятных зон обитания леопарда.
Напомним, что сотрудничество между CNF и инициативой “Дом эколога” началось в 2018 году, целью которого было проведение общественного мониторинга лесов национального парка “Дилижан”. Благодаря проделанной за это время работе уже очевидны положительные сдвиги в деле сохранности парка, что свидетельствует о жизнеспособности инициативы, обозначая ее дееспособность и новый уровень такого варианта сохранности.
Фонд природы Кавказа продолжит свою миссию в деле сохранения уникального биоразнообразия Армении», - говорится в сообщении фонда.