Նիկոլ Փաշինյանը և Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց են ունեցել․ ինչ են քննարկել
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ ծննդյան տարեդարձի կապակցությամբ: Այսօր տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում նա քաջ առողջություն և հաջողություն է մաղթել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ինչպես նաև ցանկացել շուտափույթ ապաքինում նրան և նրա ընտանիքի անդամներին:
Հեռախոսազրույցի շրջանակում Նիկոլ Փաշինյանը և Վլադիմիր Պուտինը մտքեր են փոխանակել կորոնավիրուսային համաճարակի հետ կապված իրավիճակի և հետագա հնարավոր զարգացումների շուրջ: Այս համատեքստում նրանք քննարկել են երկու երկրների առողջապահության նախարարությունների միջև համագործակցության հարցերը: Նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ընդգծել է Հայաստանին՝ համաճարակի դեմ պայքարում աջակցելու Ռուսաստանի Դաշնության պատրաստակամությունը:
ՀՀ վարչապետը և ՌԴ նախագահն անդրադարձել են նաև Հայրենական Մեծ պատերազմում Հաղթանակի 75-ամյակի կապակցությամբ այս տարվա հունիսի 24-ին Մոսկվայում կայանալիք շքերթին: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել այդ առիթով օրեր առաջ ստացված հրավերի համար: Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ մինչ այդ ապաքինված կլինի և կկարողանա մասնակցել Հաղթանակի 75-ամյա տարեդարձի կապակցությամբ կայանալիք բոլոր միջոցառումներին:

Никол Пашинян и Владимир Путин провели телефонный разговор: что они обсуждали?
Президент России Владимир Путин поздравил Никола Пашиняна с Днем рождения. В ходе телефонного разговора 1 июня он пожелал премьер-министру Николу Пашиняну крепкого здоровья и успехов, а также пожелал скорейшего выздоровления ему и членам его семьи.
В ходе телефонного разговора Никол Пашинян и Владимир Путин обменялись мнениями вокруг ситуации с коронавирусной эпидемией и возможных дальнейших развитий. В этом контексте они обсудили вопросы сотрудничества между Министерствами здравоохранения обеих стран. Президент Владимир Путин подчеркнул готовность Российской Федерации содействовать Армении в борьбе с эпидемией.
Премьер-министр Армении и президент РФ коснулись также и парада, который состоится 24 июня в Москве в связи с 75-летием Победы в Великой Отечественной войне. Премьер-министр Никол Пашинян поблагодарил за приглашение по этому поводу, полученное несколько дней назад. Никол Пашинян выразил надежду, что он выздоровеет до этого и сможет принять участие во всех мероприятиях, посвященных 75-летию Победы.