Ընտրությունների երկրորդ փուլից արդեն պարզ էր, որ գնալու են համագործակցության․ քաղաքագետը՝ Արցախում նշանակումների մասին
Արցախի Հանրապետությունում կատարվող քաղաքական նշանակումների և քաղաքականության վերաբերյալ «Ա1+»-ը զրուցել է Արցախի «Ազգային վերածնունդ» կուսակցության Գերագույն մարմնի անդամ, քաղաքագետ Տիգրան Գրիգորյանի հետ։
Պարո՛ն Գրիգորյան, ի՞նչ կասեք Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի կատարած նշանակումների վերաբեյալ։
Նշանակումների մեջ երկու տենդենց կարելի է նկատել։ Կարևոր պաշտոնների նշանակվում են այն մարդիկ, որոնք նախընտրական շրջանում ակտիվորեն աջակցել են Արայիկ Հարությունյանին, մասնավորապես՝ Կամո Աղաջանյանը, ով նշանակվեց ԱԱԾ պետ, աշխատել էր Արայիկ Հարությունյանի օգտին։ Ոստիկանապետ Հակոբջանյանի եղբայրը՝ Արման Հակոբջանյանը, Արայիկ Հարությունյանի հիմնադրամներից մեկի՝ «Արարիչ» հիմնադրամի համահիմնադիրներից է, որը ևս աշխատում էր Հարությունյանի օգտին։ Այսինքն՝ քաղաքական նշանակումներ էին։ Այն մարդիկ, որոնք իրենց լավ էին դրսևորել նախընտրական շրջանում, ստացել են կարևոր պաշտոններ։ «Արարիչ» հիմնադրամն ընտրություններից մոտ մեկ տարի առաջ զբաղվում էր հիմնականում Արայիկ Հարությունյանի քարոզչությամբ․ տարբեր ծրագրեր էր իրականացնում, ուսանողներին տանում էին ռուսաստանյան, հայաստանյան տարբեր հանգստյան քաղաքներ, այսինքն՝ նախընտրական  գործունեությամբ էին զբաղվում։ Այդ հիմնադրամի մեկ այլ համահիմնադիրը՝ Կարեն Սարգսյանը, որը Ռոբերտ Քոչարյանի թիկնազորի նախկին պետ Գրիշա Սարգսյանի որդին է, նշանակվել է Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տնօրեն։ Այսինքն՝ այս տիպի նշանակումներն առաջին խումբն են։ Երկրորդ խումբն էլ այն է, երբ ընդդիմադիր գործիչներին առաջարկում են տարբեր պաշտոններ կամ այլ արտոնություններ, որ նրանք այլևս ընդդիմադիր գործունեությամբ չզբաղվեն։ Եվ, իհարկե, այստեղ խոսքը վերաբերում է Սամվել Բաբայանին և Մասիս Մայիլյանին։ Նրանց նշանակումների մասին խոսակցությունները վաղուց էին գնում, այսինքն՝ ընտրությունների երկրորդ փուլից սկսած արդեն գրեթե բոլորի համար պարզ էր, որ գնալու են համագործակցության ճանապարհով։ Եվ այսօր փաստորեն պաշտոնապես հայտարարվեց դրա մասին։
Ըստ Ձեզ՝ ի՞նչ է սպասվում քաղաքական դաշտում, ձեր կուսակցությունն ինչպե՞ս է իրեն դրսևորելու որպես արտախոհրդարանական ընդդիմություն։
Փորձելու ենք ուժեղացնել կուսակցական տարբեր բջիջներ, կուսակցական կառույցներ, փորձելու ենք տարբեր միջոցառումներ կազմակերպել տարբեր առիթներով, միգուցե նույնիսկ բողոքի ակցիաներ և այլն։ Այսինքն՝ կուսակցության գործունեությունը որևէ կերպ չի փոխվելու․ խորհրդարանը պարզապես ևս մեկ ամբիոն էր, որը որ օգտագործվում էր։ Հիմա չկա այդ ամբիոնը, բայց մեծ հաշվով ոչինչ չի փոխվելու կուսակցության գործունեության մեջ։
Խորհրդարան ընդդիմության մասով ի՞նչ կասեք։ Դաշնակցությունը, Վիտալի Բալասանյանի, Աշոտ Ղուլյանի կամ թեկուզ Սամվել Բաբայանի գլխավոր քաղաքական ուժերը կարո՞ղ են ընդդիմություն լինել։
Դե Սամվել Բաբայանի գլխավորած ուժի մասին կոռեկտ չէ խոսել որպես ընդդիմության, որովհետև նրանք արդեն կառավարության մաս են։ Հարությունյանի կառավարության մեջ Բաբայանի կուսակցությունից լինելու են նաև այլ նախարարներ, այսինքն՝ զուտ քաղաքագիտորեն սխալ է նրանց մասին խոսել որպես ընդդիմության։ Ֆորմալ առումով Ձեր նշած ուժերին կարելի է ընդդիմադիր համարել թե՛ Վիտալի Բալասանյանի կուսակցությանը, թե՛ Դաշնակցությանը, թե՛ Արցախի «Ժողովրդավարական» կուսակցությանը, սակայն, չգիտեմ, թե ինչ որակի ընդդիմություն նրանցից կլինի։ Իսկ Վիտալի Բալասանյանի քաղաքական ուժի դեպքում տեսնում ենք, որ նրանք ավելի շատ հակված են երևանյան որոշ շրջանակների, Սերժ Սարգսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի, նախկին իշխանությունների շահերը ներկայացնել, և ոչ թե արցախյան հասարակության շահերը։ Ինչ վերաբերում է Աշոտ Ղուլյանին․ Ղուլյանը միգուցե չի ունենալու նախարարական պորտֆելներ, բայց, այնուամենայնիվ, լինելով այս համակարգի մաս և երկար տարիներ լինելով Արայիկ Հարությունյանի կոալիցիոն գործընկերը, կարծում եմ՝ դժվար է ակնկալել որևէ ակտիվ ընդդիմադիր գործունեություն։ Միգուցե ինչ-որ մանր-մունր հարցերում կարող են իրենց տեսակետն արտահայտել, բայց, ընդհանուր առմամբ, չեմ կարծում, որ նրանց ևս կարելի է ընդդիմադիր ուժ համարել։ Դաշնակցությունը. 2-3 օր առաջ հարցազրույց էր տվել իրենց ներկայացուցիչ Դավիթ Իշխանյանը, և նշում էր, որ կառուցողական ընդդիմություն են լինելու։ Այսինքն՝ եթե ինչ-որ որոշումներով կողմ լինեն, աջակցելու են կառավարությանը, եթե ոչ, կքննադատեն։ Սա, կարծում եմ, ևս բավականին կեղծ օրակարգ է։ «Կառուցողական ընդդիմություն» կոչվածը փաստորեն կարող է գոյություն ունենալ միայն մեր պես չկայացած քաղաքական համակարգեր ունեցող և քաղաքագիտորեն տհաս հասարակություններում, որովհետև անհասկանալի եզրույթ է «կառուցողական ընդդիմությունը»։
Հիշեցնենք, որ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր ուղիղ եթերով հայտարարեց  ԱՀ պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, «Միասնական հայրենիք» կուսակցության նախագահ, գեներալ-լեյտենանտ Սամվել Բաբայանին ԱՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնում, իսկ ԱՀ  արտաքին գործերի գործող նախարար Մասիս Մայիլյանին վերանշանակելու մասին։
Նախագահական ընտրությունների ժամանակ Մայիլյանը երկրորդ փուլ անցած, ձայների թվով երկրորդ տեղը գրաված թեկնածուն էր, իսկ Սամվել Բաբայանի գլխավորած կուսակցությունը՝ խորհրդարան անցած երկրորդ ուժը։

Из второго тура выборов уже стало ясно, что они пойдут на сотрудничество: политолог о назначениях в Арцахе
Поддержи А1+!О политических назначениях и политике в Арцахской Республике «А1+» побеседовал с членом Верховного органа арцахской партии «Национальное возрождение», политологом Тиграном Григоряном.
Господин Григорян, что Вы скажете о назначениях, которые произвел президент Арцаха Араик Арутюнян?
В назначениях можно заметить две тенденции. На важные должности назначаются люди, которые в предвыборный период активно поддерживали Араика Арутюняна, в частности Камо Агаджанян, который был назначен начальником СНБ, работал в пользу Араика Арутюняна. Брат начальника полиции Акобджаняна – Арман Акобджанян – является соучредителем одного из фондов Араика Арутюняна – фонда «Товрец», который также работает в пользу Арутюняна. То есть это были политические назначения. Люди, хорошо проявившие себя в предвыборный период, получили важные должности. Фонд «Творец» примерно за год до выборов занимался в основном агитацией Араика Арутюняна: они проводили различные программы, возили студентов по различным российским, армянским курортным городам, т. е. занимались предвыборной деятельностью. Другой соучредитель этого фонда – Карен Саркисян, который является сыном бывшего начальника охраны Роберта Кочаряна Гриши Саркисяна, назначен директором Государственной службы чрезвычайных ситуаций. То есть назначения этого типа – это первая группа. Вторая группа – то, когда оппозиционным деятелям предлагают различные должности или другие льготы, чтобы они больше не занимались оппозиционной деятельностью. И, конечно, здесь речь идет о Самвеле Бабаяне и Масисе Маиляне. Разговоры об их назначении шли давно, т. е. начиная со второго тура выборов уже почти для всех было ясно, что пойдут по пути сотрудничества. И сегодня фактически официально было объявлено об этом.
Как по-Вашему, что ожидается в политическом поле, как Ваша партия проявит себя в качестве внепарламентской оппозиции?
Мы попытаемся усилить различные партийные клетки, партийные структуры, попытаемся организовать различные мероприятия по различным поводам, возможно, даже акции протеста и др. То есть деятельность партии никоим образом не изменится: парламент – это просто еще одна кафедра, которой пользовались. Сейчас нет этой кафедры, но по большому счету ничего не изменится в деятельности партии.
Что Вы скажете по части парламентской оппозиции? Дашнакцутюн, главные политические силы Виталия Баласаняна, Ашота Гуляна или Самвела Бабаяна могут ли быть оппозицией?
Ну о силе, возглавляемой Самвелом Бабаяном, некорректно говорить как об оппозиции, потому что они уже являются частью правительства. В правительстве Арутюняна из партии Бабаяна будут и другие министры, т. е. число политически неверно говорить о них как об оппозиции. В формальном плане указанные Вами силы можно считать оппозиционными – и партию Виталия Баласаняна, и Дашнакцутюн, и арцахскую «Демократическую» партию, но не знаю, какого качества оппозиция из них получится. А в случае политической силы Виталия Баласаняна мы видим, что они больше склонны представлять интересы некоторых ереванских кругов – Сержа Саркисяна, Роберта Кочаряна, бывших властей, а не интересы арцахского общества. Касательно Ашота Гуляна, у Гуляна возможно не будет министерских портфелей, но, тем не менее, будучи частью этой системы и долгие годы будучи коалиционным партнером Араика Арутюнян, думаю, трудно ожидать какой-либо активной оппозиционной деятельности. Возможно в каких-то мелких вопросах они могут выразить свою точки зрения, но, в целом, не думаю, что их также можно считать оппозиционной силой. Дашнакцутюн: 2-3 назад дал интервью их представитель Давид Ишханян, и он отмечал, что они будут конструктивной оппозицией. То есть если по каким-то решениям будут «за», будут помогать правительству, если нет – будут критиковать. Это, думаю, также довольно фальшивая повестка. Так называемая «конструктивная оппозиция» фактически может существовать в только в подобных нам обществах с несостоявшимися политическими системами и политически незрелых, потому что «конструктивная оппозиция» - это непонятный термин.
Напомним, что президент Арцахской Республики Араик Арутюнян сегодня в прямом эфире объявил о назначении бывшего командующего армией обороны АР, председателя партии «Единая родина», генерала-лейтенанта Самвела Бабаяна на должность секретаря Совета безопасности АР, а действующего министра иностранных дел АР Масиса Маиляна – о повторном назначении.
Во время президентских выборах Маилян был кандидатом, вышедшим во второй тур, занявшим второе место по количеству голосов, а партия, возглавляемая Самвелом Бабаяном, - второй силой, прошедшей в парламент.